Tapulu Arazime Komşu Lehine Zilliyet Düzenlenmesi

1999’da aldığım tapulu arazimin üzerine ev yaptırdım. Yan komşu arsanın 50 metrelik bir kısmının kendisine ait olduğunu belirtti. Yola cephem olmadığı için kadastro düzenlemesinde yola 5-6 metre cephe vermiş. 1999’da düzenleme, 2002’de tescil şeklinde lehime düzenleme olmuş. 2014’te aplikasyon aldım. Bu durum ortaya çıktı. Yaklaşık 95 metre tecavüz olduğu resmi görevli tarafından karşı tarafa söylendi. Komşu haberi olduğunu belirtti. Beni sanki arsasına tecavüz etmiş gibi kaymakamlığa şikayet etti. Görevliler tapum, resmi aplikasyonum, benim, 6 komşunun 12 metre yola cephesi olmasına rağmen karşı tarafı zilliyet nedeniyle haklı gördüler ve ben arazime giremez duruma geldim. 3091 sayılı kanunda zilliyet tapu sahibine ait olduğunu belirtmemi ve yola cephesi daha fazla olmasını göz ardı ettiler. Görüştüğüm avukat ve hakim gibi kanun adamları meni müdahale davası açmam gerektiğini söylediler. Komşu düzenlemeye itiraz etmemiş. Davayı kaybedeceği yorumu var. Ayrıca dava açmadan çözülebi

Evet Fahrettin Bey. Bu konuda bizim yapabileceğimiz bir şey var mı?

Hüseyin Belibağlı Emlaktasondakika.com Haber Koordinatörü

Benzer Sorular

Kmk 31. Madde:alınacak Kararın Oylamasına Katılma

kole301 04.20.2015 22:29

11 bağımsız bölümden oluşan bir apartımanda mevcut iki araçlık garaj yönetim planında (1978)zikredilen beş bağımsız bölümden münhasıran birine tahsis edilmiştir. O tarihte anılan beş birimin de kat maliki aynı kişi olduğundan tahsisin o beş bağımsız birimden hangisi lehine olduğu kayda geçirilmemiştir. Aradan geçen zaman için dairelerin mülkiyeti el değiştirmiştir. KMK'nun 31. maddesi ışığında Yönetim Kurulu tahsis konusunda şimdi 2015'te bir karar alırken "doğrudan doğruya kendini ilgilendiren kat maliki görüşmelerde hazır bulunabilir, fakat oya katılamaz" hükmü ışığında karar diğer 6 kat malikinin oyuyla mı belirlenecektir? Yönetim planından anılan ve doğrudan ilgili durumdaki beş dairenin kat malikleri oylamaya katılabilir mi? Teşekkürlerimle.

İçerenköy İmar Planlari

c_sarisahin 03.25.2015 23:05

İLK ÖNCE SİTENİZİN VE BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM.BİLDİĞİNİZ GİBİ İÇERENKÖY'ÜN %40'I YEŞİL ALAN İBB VE ATAŞEHİR BELEDİYESİNDEN BİR ŞEY ÖGRENEMİYORUZ.TOPU HEP BİRBİRLERİNE ATIYORLAR.BU OKUL ALANLARI,YEŞİL ALANLARIN TAPULU YERLERİMİZİN NE ZAMAN NE OLACAK GİBİ AKİBETİ HAKKINDA BİLGİ VEREBİLİRSENİZ ÇOK MEMNUN OLURUZ.BİNLERCE KİŞİ BEKLİYOR.SAYGILARLA... İlgili Habere git

Arsa Tapusu

göksel 02.12.2015 19:25

merhabalar yakın zamanda arsa almayı dusunuyorum bu arsanın garantı olması ıcın imar ın yüzde kaç ve tapu durumunun ne olması gerekıyor mesela müstakil parsel vs.. tesk ederım sımdıden

Tek Tapu Sahibinin Satışı Engellenemez

Rafi Kılıç 01.31.2015 15:11

Ankara Pursaklar’da 15 000 metrekare tarlam var. Satmak istiyorum. Tapu dairesi İlçe Tarım’dan yazı istedi. Gelen cevapta tarım arazisi dendiği için tek tapulu tarlamı satamıyorum. Acil ihtiyacım var, müşteri de hazır. Fakat satamıyorum. Nereye başvurmam gerekiyor?

İpotekli Arsa Ve Site Yönetimi Ile Ne Yapacağım?

Fatih Çelikel 01.15.2015 09:49

Merhaba, 10 gün önce ev adresime icra kağıdı geldi fakat böyle icralık bir borcum olmadığından çok şaşırdım. Kağıdı alır almaz soluğu icra memurluğunda aldım. İcranın, dairemin bulunduğu sitenin arsa sahiplerinden bir şahsın avukatı tarafından gönderildiğini öğrendim. Bu şahıs ile müteahhit arasında (yani site yönetimiyle) bir anlaşmazlık varmış. Sanırım şahısa istediği kadar daire verilmediğinden dava açmış. Ben daireyi 3 yıl önce aldım ve tapusu benim üzerime. Sitenin şahsa 204 bin lira borcu olduğu, eğer ödenmezse icra yoluyla ödemenin gerçekleşeceği yazıyor. Gelen kağıtta 7 daire var, benimki 5. sırada. Ben bu kişileri tanımıyorum bile. Şu anda site yönetimi de yok ortada. Acaba ev satılır mı diye sormak için tapu müdürlüğüne gittim. Bana "Ev sizin üstünüze, kimse satamaz" dendi ama içim rahat değil. Ne yapmam gerek? Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılar.

Arazime Neden Bina Izni Alamıyorum?

Akif Çelik 12.01.2014 15:31

980 metrekarelik bir arazim var. Bunun üzerine bina yapmak istedik fakat belediye ruhsat vermedi. Çünkü hemen yanımızda 18 metrekarelik artık bir yer var. Sahibi ne alıyor ne de satıyor. Bununla ilgili yürürlükte olan bir kanun var mı veya çıkacak mı? Bu şekilde vatandaş mağdur edilemez herhalde. Bu işleri kovalayan art niyetli insanlar var çünkü.

Zilyet Tapu Devri Güvenli Midir?

Arif Kulak 09.17.2014 15:27

Beykoz, İshakköy bölgesinde zilyet tapulu bir arsanın devrinin muhtar aracılığı ile yapıldığı bildirilmektedir. Bu muhtar aracılığı ile yapılacak zilyet tapu devri güvenli midir?

Binanın Duvarındaki Tadilatı Kim Yaptırır?

Serdar 07.25.2014 13:34

Bizim binamız ve yan binamızın bahçe duvarı bitişiğinde komşu bir site var. Müteahhit bizim taraftaki duvara iyi gider yapmadığı için bahçede su birikmiş ve komşu olan site duvarı zarar görmüş. Site sakinleri şikayet etmiş. Bina olarak avukatları kağıt göndermiş yöneticiye. istekleri bina sakinleri olarak duvarı bizim yaptırmamızmış. Yani cezayı bize kesmiş komşular. Bu işte sorumlu olan müteahhit değil mi? Sonuçta binanın ana giderini ev sahipleri yapmadı. Sizce sonuç ne olmalı? Bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler, iyi çalışmalar.

16 Daireli Arsa Tapulu Binada Sorun

Ercan Yıldırım 07.12.2014 21:34

Merhabalar 16 daireli arsa tapulu bir binada oturuyorum. Müteahhit zamanında kendine küçük bir bölüm arsa bırakmış. Sonra bir banka tarafından icralık olmuş. Arsa satışa çıktı. Bu arsayı alan kişi binada daire var zannedip almış. Şimdi bizden ödediği paranın üstüne kar koyup bunu talep ediyor. Yoksa mahkemeye veririm diyor. Bizim bu konuda ne yapmamız gerekir? Para talep edebilir mi? Binayı yıktırabilir mi?

Tapu Kütüğündeki Şerhi Iyi Okuyun

Nursel YZR 07.09.2014 17:15

5 yıl önce bir yazlık aldım. Bana satan kişi Milli Emlak’tan almış. Yazlığımın ruhsatı ve tapusu mevcut ama arsa zilyeti diye birinin adı geçiyor. Tapu benim üzerime. İsim sadece tapu kayıtlarında. İleride sorun olur mu?

Yıkacağım Ev, Komşunun Parselini Etkiler Mi?

Caner Sert? 07.02.2014 15:20

İyi günler, benim 40 yaşında 2.5 katlı binam var. Risk raporu alacağım, büyük ihtimal ile riskli çıkar. Fakat aynı parselde olduğumuzdan önümde 5 katlı 45 yıllık bina var. İmar planına göre o bina yıkılmadan benim arsama inşaat yapılamaz. Benim binama çıkacak olan risk raporu önümdeki binayı da etkiler mi?

Hakkınızın Zayi Olmasını Önleyin

Sevil Karakaya 06.25.2014 12:52

Dedem ve anneannemin Çorum’un bir köyünde 8 dönümlük bir alanı var. İkisi de vefat etti. Annem İzmir’de yaşıyor. Diğer 3 kardeşi yakın yerlerde. En büyük abisi dedem sağken alana ev yaptı ve hala sınırı genişletiyor. Ufak abisi dedem ölünce onun evine geçti ve sahiplendi. Ablası da alt kısma ev yaptı. Annemde aslında yer falan istemiyor ama sadece doğup büyüdüğü yerin anısını unutmamak için 2 odalı bir ev yapıp arada gidip kalmak istiyor.Kardeşleri ona yer vermiyor. Yer tapulu değil ama dedemin üstüne izni varmış. Sonuçta elektriği falan ödeniyor. Şimdi oraya tapu vereceklermiş .Gelinler ve hak sahibi olmayanlar ve hatta dedeme işkence edenler ve çocukları bu arazı için kavga peşindeler. Annemde bunu içine sindiremiyor. İsteği sadece bir ev yeriydi ama şimdi sinirden iş inada bindi. Tapu vereceklermiş ve tapu verilirken orada kim varsa onun üzerini yazıp geçeceklermiş. Annem uzakta ve oradan hiç pay vermiyorlar. Annem anılarını yaşatmak için pay alamaz mı? Teşekkürler

Komşum Benim Arazimdeki Suya Ortak Mı?

İsmail Özfındık 06.13.2014 21:54

Tapulu arazimizde kaynak suyundan bahçe komşum suya ortaklık talep edip hortumla suyu almayı ve içecek olarak almayı talep ediyor. Mahkemedeyiz. Nasıl sonuçlanır bu iş? İsmail Özfındık

Tarım Arazimi Satabilir Miyim?

Hediye Kılıç 06.05.2014 14:03

Tarım arazisi İyi günler. Benim bir sorum olacaktı. Ankara’da tek tapulu bir tarlam var. Bunu satmak istiyorum. Ama yeni kanuna göre durumu ne olacak bilemiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Babamın Dairesini Satarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Tuncay Barut 06.05.2014 02:46

Babam alzheimer hastası. Engelli diye raporu var. Mahkemece oğlu olarak vasisi olarak atanmak üzereyim. Babamın üzerine tapulu olan daireyi satarak ve üzerine de para ilave ederek, daha yararlı yeni bir daire almak istiyorum. Beraber yaşamakta olduğum annemin sağlığı açısından da bu gerekli. Yeni evin tapusu kendi üzerime olmuyor ise yine babamın üzerine olmasının bir sakıncası yok. Sanırım bu satış işlemi için yine mahkeme izni gerekiyormuş. Yeni evin müteahhidi ile anlaştım ve kapora verdim. Şimdi oturduğumuz bu evi acilen satmam gerekiyor. Olumsuz bir durum ile karşılaşır mıyım, bu mümkün müdür? Saygılarımla.