maritbet girişmaritbet
Marmaray yarılandı, denizle kara birleşti

Marmaray yarılandı, denizle kara birleşti

Asrın projesi olarak adlandırılan Marmaray Projesi'nde önemli bir adım daha gerçekleşti. Projede ilk kez deniz ile kara birleşmiş oldu

 

Asrın projesi olarak adlandırılan Marmaray Projesi'nde önemli bir adım daha gerçekleşti. Boğaza batırılan tüp tünellerin, Anadolu yakasından kazı ile açılan iki tünelden ilki olan Yavuz Selim Tüneli ile birleştirilme töreni Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katılımı ile gerçekleşti. Yıldırım, projenin yaklaşık yüzde 50'sinin tamamlandığını belirterek, vagonların üretiminin başladığını, renk seçimini ise internet sitelerinde İstanbullular'ın tercihine sunduklarını belirtti. Tören ile böylece Marmaray Projesi'nde ilk kez deniz ile kara birleşmiş oldu.

Anadolu yakasından kazı ile açılan Yavuz Selim Tüneli ile Batırma Tüp Tünellerin birleştirilmesi dün Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı bir törenle gerçekleşti. Yerin 36 metre altında gerçekleştirilen tünel birleştirme törenine projede görev alan birçok mühendis ve personel katıldı.
 
Bakan Yıldırım, Yavuz Selim Tüneli'nin Üsküdar İstasyonu ile Söğütlüçeşme arasındaki denizaltı ulaşımı sağlayacağını belirtti. Üsküdar İstasyonu ile deniz dibindeki tünellerin birleştirildiğini ifade eden Yıldırım, "Kız Kulesi açıklarında bulunan 36 metrelik merdiven bundan sonra görevini tamamladı. Bugün Anadolu yakasında, Marmaray'a denizdeki son inişimiz. Bundan sonra çalışmalar Üsküdar istasyonunda, Yavuz Selim İstasyonu'nda gerçekleştirilecek. Bunun ikiz tüneli olan Atatürk Tüneli bugünlerde Üsküdar istasyonundan başlıyor.
 
Üç ay içinde o da denizdeki tünelle birleşmiş olacak. Bu tünellerin yapımı esnasında olağanüstü emek gösteren çalışanlara teşekkür ediyorum" diye konuştu. Bakan Yıldırım, tünel delme makinesi ile batırma tüp tünellerin Marmara Denizi'nin 40 metre altında 1,5 santimetre sapma ile birleştirilmesinin de dünyada bir ilk ve büyük bir başarı olduğunu dile getirdi.
 
Çalışmaların yüzde 50'sinin tamamlandığını anlatan Yıldırım, "27 kilometrelik çalışmanın yeraltı ve denizdeki 13,6 kilometrelik kısmını tamamladık. Önümüzdeki 2011'in ilk aylarında Marmaray'da, Üsküdar'dan girip, Sirkeci'nden çıkmayı hedefliyoruz. Böylece Marmaray'ın en önemli ayağından birini tamamlamış olacağız. Projenin tamamlanma tarihi 29 Ekim 2013. Bunun için gerek bakanlıktaki çalışma arkadaşlarım, gerekse yüklenici firma büyük bir gayret göstermektedir. Yavuz Tüneli görevini tamamlamış oldu. Bu makine artık tünelin bir parçası haline geldi. Birleştirme işlevini ömür boyu sürdürecek" diye konuştu. Tünel açma işlemi tamamlandıktan sonra ray döşeme işlemlerinin başlayacağını dile getiren Yıldırım, "Ardından araçların temini ve raya indirme işlemini bitireceğiz" dedi.
 
Çalışmaların yüzde 50'sini aştıklarını belirten Yıldırım, "Söğütlüçeşme ile Gebze, Kazlıçeşme ile Halkalı arasında yüzeysel metro iyileştirme çalışmaları da var. Bu çalışma devam ediyor. Diğer yandan araçların imalatına başlandı, seçimi yapıldı, dörtlü set olacak. 440 setin 100 tanesi Kore'de imal edilecek, 340 set de Kore Demiryolları ve Türk ortaklığı ile kurulan hızlı tren fabrikasında yapılacak. Model ve renk seçimini de internet sitemizde İstanbulluların tercihine sunduk" şeklinde konuştu.
 
Bakan Yıldırım daha sonra yaklaşık 800 metre tünel içinden yürüyerek Üsküdar Meydanı'na ulaştı. Tünelin içinde incelemelerde bulunan Yıldırım, basın mensuplarına bir grafik üzerinde proje hakkında detaylı bilgi de verdi.
 
  • Etiketler:

Yorum Yaz