maritbet girişmaritbet
İstanbul-İzmit otoyolundan turizm ve ekonomiye destek!

İstanbul-İzmit otoyolundan turizm ve ekonomiye destek!

'İstanbul-İzmir Otoyolu' güzergahtaki illerin ekonomisine ve turizmine de katkı sağlıyor

İstanbul-İzmir Otoyolu'nun tamamlanmasıyla, Ege ve Marmara bölgelerinin ulaşım altyapısındaki beklentileri de karşılanmış oldu. Böylece, sanayinin ihtiyaç duyduğu yeni yatırım alanlarının oluşmasına imkan tanındı. Bölgedeki liman, demir yolu ve hava ulaşım sistemleri, kara yolu ulaşım projeleriyle entegre edildi.

Edirne-İstanbul-Ankara, Kuzey Marmara, İzmir-Aydın ve İzmir-Çeşme otoyolları ile birleştirilerek Türkiye ekonomisinin omurgasını oluşturan Marmara ve Ege bölgeleri tam erişme kontrollü otoyol ağıyla bağlandı.

Otoyolun, Malkara-Çanakkale kesimiyle yapımı süren 1915 Çanakkale Köprüsü ve Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu ile birleşmesiyle de tüm Ege ve Marmara Bölgesi'nin otoyol entegrasyonu tamamlanmış olacak.

Emisyon salınımında yıllık 451 bin 141 ton azalma öngörülüyor

İstanbul-İzmir Otoyolu ile bu iki büyükşehir arası 100 kilometre kısaltılıp 8,5 saat süren seyahat süresi 3,5 saate indirildi.

İzmit Körfezi'nin iki yakasını bağlayan Osmangazi Köprüsü, projenin en önemli kesimini oluşturuyor. Feribotla 60 dakika, karayoluyla 1,5 saat süren körfez geçişi, Osmangazi Köprüsü ile 6 dakika sürüyor.

Gebze-Altınova hattındaki seyahatlerde Osmangazi Köprüsü'nün kullanılmasının yakıt, amortisman, zaman ve çevresel etkiler dikkate alınarak yapılan analizlerde en ekonomik seçenek olduğu ve tercih edildiği görülüyor.

Otoyol projesiyle 2023 yılı tahminlerine göre yıllık tasarruf tutarının 4,12 milyar lira olması bekleniyor. Ayrıca, emisyon salınımında yıllık 451 bin 141 ton azalma bekleniyor.

İstanbul-İzmir Otoyolu'nun geçtiği şehirlere sağladığı katkılar

Proje sayesinde Balıkesir ve Manisa ile İstanbul ve Bursa çevresindeki bölgeler kapasitelerinin üzerine çıkarken, sanayi yatırımlarının yeni çekim alanı haline geldi. Ayrıca güzergah çevresinde yer alan Eskişehir-Bozüyük-Bilecik bölgesinin gelişmekte olan sanayisine ilave katkı sağlanarak bölgede yeni yatırımların önü açıldı

Turizm ve ticaret potansiyeli yüksek olan Akdeniz Bölgesi'ne ulaşımı daha da kısaltan otoyol, İzmir'in turizm sezonunu uzatarak Çeşme, Foça, Dikili ve Bergama gibi turizm merkezlerinin ziyaretçi sayını artırıyor.

Ayrıca, Türkiye'nin en büyük gıda ihracatçısı konumundaki Ege Bölgesi'nden Avrupa'ya yapılan ihracatta nakliyat masraflarının düşüşüne katkı veriyor.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İstanbul-İzmit otoyolundan turizm ve ekonomiye destek!
  • 13.08.2021 09:03

İstanbul-İzmit otoyolundan turizm ve ekonomiye destek!

'İstanbul-İzmir Otoyolu' güzergahtaki illerin ekonomisine ve turizmine de katkı ...