maritbet girişmaritbet
Yeşil Rapido LEED Green Associate eğitimleri 2014 yılında da devam ediyor

Yeşil Rapido LEED Green Associate eğitimleri 2014 yılında da devam ediyor

'Yeşil Rapido' LEED Green Associate Eğitimleri 2014 yılında da planlanan dört organizasyonla devam ediyor

Ekoyapı-Ekolojik Yapı ve Yerleşimler Dergisi'nin sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirdiği 'Yeşil Rapido' LEED Green Associate Eğitimleri 2014 yılında da planlanan dört organizasyonla devam ediyor. Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) işbirliği ile gerçekleşecek bu etkinliklerle  Türkiye'de ilk kez, malzeme üreticilerinin ve bina üreticilerinin desteği ile bina üretiminde aktif görev alan yaklaşık 300 yapı sektörü profesyoneli ücretsiz LEED Green Associate sertifikası sahibi olacak. 'Yeşil Rapido' LEED Green Associate Eğitimleri'nin ilki 27 Eylül 2013 tarihinde CNR Fuar merkezinde gerçekleştirilen BEST'13 Fuarı içerisinde yapıldı. Türkiye'nin önde gelen yeşil malzeme üretici-temsilcilerinin desteği ile gerçekleşen Yeşil Rapido etkinliğinin ilkinin Platin Sponsorları Eczacıbaşı'nın Vitra Artema markası ve ETY İnşaat olurken; Trakya Cam, Tarkett Zemin Kaplamaları ve Dörken Sistem Altın Sponsor; AKG Gaz Beton, Rehau ve Schüco GümüşSponsor olarak etkinliğe destek verdiler. Bu eğitim ile yapı sektörünün profesyonellerinden oluşan 55 kişi sertifika sahibi oldu.

'Yeşil Rapido'nun Amacı
Ekoyapı Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Neşe Jones etkinliğin amacını şöyle açıkladı: "Bir Ekoyapı Dergisi Organizasyonu ve Sosyal Sorumluluk Projesi olan 'Yeşil Rapido' etkinliği; yeşil bina üretimine katkı sağlamak, profesyonel çevrede konu ile ilgili farkındalığı artırmak, yeşil yapı üretiminde ihtiyaç duyulan ve sertifikalama sürecine katkı sağlayan malzeme/uygulamaları tanıtmak amacını taşıyor. Ekoyapı Dergisi olarak İnşaat sektörünün yeşil dönüşümüne destek vermek amacıyla çıktığımız bu yolda, dönüşüm sürecinin önünü tıkayan bazı faktörler olduğuna tanıklık ettik. Bunlardan en önemlisi yeşil bina üretiminde ihtiyaç duyulan, sürdürülebilirlik konusunda bilgili ve donanımlı teknik kadro eksikliğiydi. Üniversitelerin ilgili bölümlerinde sürdürülebilirlik konusunda eğitim verilmekle beraber yetersiz olduğu tespitinden yola çıkarak, bu konudaki farkındalığı artırmak ve sertifikalı teknik kadro sayısının artmasının önünü açmak adına projemizi hayata geçirdik. Bu proje ile bir yılda yaklaşık 300 sektör profesyonelini sertifikalandırarak bu ve benzeri eğitimlerin öneminin altını çizmek istedik.

Bizim organizasyonumuzda katılımcılar sertifikaya herhangi bir ücret ödemeden sahip olabiliyor, çünkü eğitim maliyetlerini sponsorlar karşılıyor. Ancak bu fırsattan sınırlı sayıda kişi yararlanabiliyor. Bizim yaptığımız kuyuya bir taş atmak, yapı sektörü profesyonellerinin mesleki kariyerlerine yön verirken, sürdürülebilirlikle ilgili yetenekleri de donanımları arasına katarak, görev aldıkları projelerde bu bilinci yaymaya devam etmelerini sağlamak. Böylece ülkemizde bu ve benzeri eğitimlerin de önünün açılacağına ve talebin artacağına inanıyoruz."

Eğitime kimler katılabilir?
'Yeşil Rapido' - LEED Green Associate Eğitimlerine; mimar, mu?hendis, peyzaj mimarı, iç mimar, şehir plancısı v.b mesleki disiplinlerden profesyoneller katılabiliyor. Başvurular belli kriterlere göre değerlendirilerek seçim yapılıyor. Özellikle yeşil bina projelerinde görev alan yada alacak olan kişilere öncelik tanınıyor. 

2014 yılı Yeşil Rapido Etkinlik takvimi
Yeşil Rapido, 2014 yılı içerisinde dört etkinlikle devam edecek. Bu dört etkinlik ile yaklaşık 300 profesyonel ücretsiz LEED Green Associate sertifikasını almaya hak kazanacak. Yapı - Endüstri Merkezi'nin Fulya'daki ana salonunda gerçekleşecek olan etkinliklerin tarihleri  özellikle ülkemizde de kutlanan çevre konulu günlere dikkat etmek amacıyla seçildi.

Etkinlik tarihleri
24 Ocak 2014
21 Mart 2014 (22 Mart Dünya Su Günü)
5 Haziran 2014 (Dünya Çevre Günü) 
26 Eylül 2014 (Dünya Yeşil Binalar Haftası) (YEM) 

Detaylar için tıklayın

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Dünya Çevre Günü’nde yeşil binalar konuşulacak!
  • 09.05.2015 15:21

Dünya Çevre Günü’nde yeşil binalar konuşulacak!

Mimarlık ve yapı sektörü tüm dünyada Çevre Günü olarak kutlanan 5 Haziran 2015 t ...

Yeşil Rapido Leed Yeşil Bina Eğitimleri'nin ikincisi YEM'de gerçekleşti
  • 31.01.2014 08:13

Yeşil Rapido Leed Yeşil Bina Eğitimleri'nin ikincisi YEM'de gerçekleşti

Ekoyapı-Ekolojik Yapı ve Yerleşimler Dergisi'nin sosyal sorumluluk projesi olara ...

Yeşil Rapido LEED Green Associate ücretsiz eğitimleri 2014’te de devam ediyor
  • 08.01.2014 08:15

Yeşil Rapido LEED Green Associate ücretsiz eğitimleri 2014’te de devam ediyor

'Yeşil Rapido' LEED Green Associate Eğitimleri 2014 yılında da planlanan dört or ...

Yeşil Rapido LEED Green Associate eğitimleri 2014 yılında da devam ediyor
  • 06.01.2014 09:18

Yeşil Rapido LEED Green Associate eğitimleri 2014 yılında da devam ediyor

'Yeşil Rapido' LEED Green Associate Eğitimleri 2014 yılında da planlanan dört o ...

Fe Metal, inşaattan sonra turizm sektörüne adım atacak!
  • 23.06.2013 12:33

Fe Metal, inşaattan sonra turizm sektörüne adım atacak!

İnşaat malzemeleri pazarlayan Fe Metal, önümüzdeki yıl Çeşme’de kuracağı oteli d ...