maritbet girişmaritbet
Yeşil Rapido Leed Yeşil Bina Eğitimleri'nin ikincisi YEM'de gerçekleşti

Yeşil Rapido Leed Yeşil Bina Eğitimleri'nin ikincisi YEM'de gerçekleşti

Ekoyapı-Ekolojik Yapı ve Yerleşimler Dergisi'nin sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirdiği 'Yeşil Rapido' LEED Eğitimleri 24 Ocak 2014 tarihinde YEM'de gerçekleşti

Eğitime Türkiye'nin önde gelen mimarlık -  mühendislik ofislerinden, inşaat firmalarından 70 teknik kişi katıldı ve gün sonunda sertifikalarını aldılar. Türkiye'de ilk kez, 'Yeşil Rapido' ismiyle organize edilen ve malzeme / bina üreticilerinin desteği sayesinde ücretsiz verilen LEED eğitimleri 2014 yılında 3 organizasyon ile devam edecek. Etkinliğe Isıcam Konfor ve ETY İnşaat platin sponsor, Dörken Sistem ve Interface Türkiye altın sponsor, Chelsea, Novawood ve Sapa Sistem ise gümüş sponsor olarak destek verdiler. 24 Ocak 2014'te Yapı-Endüstri Merkezi'nde (YEM) gerçekleşen Yeşil Rapido Vol-2 saat 8:30'da kayıt işlemi ile başladı. Tüm gün süren eğitim ERKE Tasarım'dan Cemil Yaman tarafından verildi. Program içerisinde; Enerji ve Atmosfer başlığı altında Trakya Cam - Isıcam Konfor'dan Aytül Uğurlu, iç hava kalitesi başlığı altında; Interface Türkiye Genel Müdürü Murat Güney ve Chelsea'den Mert Çeltikçi, Novawood Genel Müdür Yardımcısı Yakup Kayataş, su yalıtımı başlığı altında Dörken Sistem Teknik Pazarlama Yöneticisi Aylin Kalav katılımcılara yaptıkları sunumlar ile ürünlerinin LEED sertifika sistemine katkıları hakkında bilgi verdiler ve eğitime renk kattılar. 

Katılımcılar Yeşil Rapido hakkında ne dedi?
Ekoyapı Dergisi ekibi eğitim aralarında katılımcılara mikrafon uzatarak görüş ve önerilerini aldı. Eğitime Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı Malzemeleri Şube Müdürü Hülya Şentürk Üncü organizasyon hakkında: "Organizasyona Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan katılıyorum, Ankara'dan geldim. Buna benzer eğitimler olduğunu duymuştum ancak bizler için özel düşünülmüş, bu kalitede, ücretsiz ve sponsorluklarla karşılanan bu eğitimi son derece saygıyla karşılıyorum. Bize bu imkanı tanıdığınız için öncelikle Ekoyapı Dergisi'ne teşekkür ederim. Geliş amacım ve bundan sonraki hayatıma yansımasının nasıl olacağını sorarsanız; ben yapı malzemeleri bölümünde şube müdürüyüm ve sertifikasyon sistemlerinin malzeme ayağıyla çok ilgiliyim. Bildiğiniz gibi Türkiye'de özellikle malzeme konusuna çok fazla yoğunlaşılmadı, enerji ve su konusunda yoğun çalışmalar var ama biz bakanlık olarak malzemelerle ilgili neler yapabiliriz düşüncesindeyiz. Bende bu konuda biraz ilham almak amacıyla buradayım. Emeği geçen herkese çok teşekkür ederim, çok faydalı bir iş yapıyorsunuz."dedi.

Eğitime ENKA İnşaat'dan katılan Mimar Nurcan Sağlam; "Çevre bilincinin yapı sektöründe ne durumda olduğu hakkında ve malzemelerin kullanımına yönelik fikir sahibi olduk bugün. Enka'da biz BIM sistemi üzerine çalışmalar yapıyoruz. Enerji analizlerinde, malzeme seçimlerinde teklif verirken nelere dikkat edeceğimiz hakkında da fikir sahibi olduk. Bu konuya devam etmek istiyorum çünkü daha çok hakim olmak isterim. Güzel bir eğitim oldu teşekkür ederim."dedi.
?

Eğitime Evrenol Architects'den katılan Mimar Görkem Ergazi ise etkinlik hakkında; "Profesyonelce düzenlenmiş bir organizasyon ve bilgi içeriği açısından da biz mimarların eksik olduğu bazı konuları içeriyor. Fırsat buldukça bu gibi bilgileri öğrenmek istiyoruz ama genelde böyle fırsatlar karşımıza çıkmıyor. Bu imkanı bize sağladığınızı öğrendiğimizde de bu gün işten kaçıp buraya geldik. Mehpare Hanım da çok destekliyor sizin organizasyonunuzu. Teşekkür ederiz. Özellikle işverenler tarafından bize bu tip talepler geliyor ve aldığımız bu eğitimle bu taleplerin neler olduğunu daha iyi algılamış bulunuyoruz. Projeyi çizerken buna göre tasarım yapma ve işverenle bunun üzerine konuşma ihtimalimiz daha çok arttı. Sertifikalar bizim içın bilinmeyen kavramlardı artık  daha bilerek konuşabileceğiz." dedi.

Yoğun ve yorucu programın sonunda eğitimi başarıyla tamamlayan 70 sektör profesyoneli sertifikalarını Ekoyapı Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Neşe Jones ve eğitmen Cemil Yaman'dan aldılar.  

Ekoyapı Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Neşe Jones eğitim sonunda yaptığı konuşmada: "Öncelikle haftanın son günü, sabahın bu saatinde bizimle olduğunuz için siz değerli katılımcılarımıza, bu etkinliği gerçekleştirmemizde destekleriyle yanımızda olan değerli sponsorlarımıza, bize bu şık mekanı tahsis ettikleri ve misafirperverlikleri için Yapı- Endüstri Merkezine, üstün performansı ve enerjisiyle tüm gün bu bilgileri bize aktaran Cemil Yaman'a, Ekoyapı Dergisi adına çok teşekkür ediyorum. Dergimizin projesi olan 'Yeşil Rapido' etkinliği bugün amacına ulaştı. Herşeyden önemlisi geleceğimiz adına umut verici bir gün oldu. Sürdürülebilir yapı ve yerleşimler konusunu anlamaya bu kadar istekli bir grubun yanımızda olması projemizin ne kadar doğru olduğunu tekrar kanıtladı. Bizim dileğimiz kartopu etkisiyle bu konudaki bilincin artması için benzeri etkinliklerin sayısının artması" dedi. 

'Yeşil Rapido' etkinliğinin amacı yeşil bina üretiminde görev alan teknik-profesyonel çevrede konu hakkındaki farkındalığı artırmak, sektöre daha fazla 'yeşil' düşünen daha mimar ve mühendis kazandırmak. 

'Yeşil Rapido' etkinliğinde katılımcılar, eğitim için herhangi bir ücret ödemiyorlar, çünkü eğitim maliyetleri sponsorlar ile birlikte karşılanıyor. Mesleki kariyerlerine yön verirken, sürdürülebilirlikle ilgili yetenekleri de donanımları arasına katmak isteyen tüm profesyoneller devam edecek etkinliklere katılabilirler. Ayrıca etkinlik hakkında daha detaylı bilgiye www.yesilrapido.com adresinden ulaşılabilir.  

Eğitime kimler katılabilir?
'Yeşil Rapido' - LEED Eğitimlerine; mimar, mu¨hendis, peyzaj mimarı, iç mimar, şehir plancısı v.b mesleki disiplinlerden profesyoneller katılabilir. Başvurular http://yesilrapido.com/kayit-formu.php adresindeki formu doldurularak yapılabilir. Başvurular belli kriterlere göre değerlendirilerek seçim yapılıyor. Özellikle ekolojik yapı ve yerleşimler konusunda kendini geliştirmek isteyen kişilere öncelik tanınıyor.  

2014 Yılı Yeşil Rapido etkinlik takvimi
Bundan sonraki 'Yeşil Rapido' eğitimleri, 2014 yılı içerisinde üç etkinlikle yine YEM'de gerçekleşecek. 21 Mart 2014 (22 Mart Du¨nya Su Gu¨nu¨), 5 Haziran 2014 (Dünya Çevre Günü), 26 Eylül 2014 (Du¨nya Yeşil Binalar Haftası) etkinliklerin tarihleri  özellikle ülkemizde de kutlanan çevre konulu günlere dikkat çekmek amacıyla seçildi. 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Yeşil Rapido 2021, ikinci oturumu ile devam ediyor
  • 18.03.2021 09:21

Yeşil Rapido 2021, ikinci oturumu ile devam ediyor

Mimarlık ve inşaat süreçlerini masaya yatıran Yeşil Rapido 2021’in ikinci oturum ...

YEM, Dünya Mimarlık Günü'nü kutluyor
  • 30.09.2017 17:00

YEM, Dünya Mimarlık Günü'nü kutluyor

YEM, her yıl Ekim ayının ilk pazartesi günü tüm dünyada kutlanan “Dünya Mimarlık ...

Yaşar Holding şirketi Çamlı, Manisa'da fabrika kuracak
  • 15.11.2016 13:00

Yaşar Holding şirketi Çamlı, Manisa'da fabrika kuracak

Turgutlu- Manisa'da yem ve besicilik şirketi Çamlı, yeni bir yem fabrikasının ön ...

Özyeğin Üniversitesi EKODesign Konferansı'nın örnek projesi oldu
  • 26.04.2016 17:34

Özyeğin Üniversitesi EKODesign Konferansı'nın örnek projesi oldu

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından düzenlenen EKODesign Konferansı’nda, Özye ...

2015 yılında inşaat harcamaları 175 milyar TL'ye ulaştı
  • 15.04.2016 10:35

2015 yılında inşaat harcamaları 175 milyar TL'ye ulaştı

Yapı-Endüstri Merkezi, ‘Türk Yapı Sektörü Raporu 2015’in son çeyrek verilerini a ...

EKODesign Konferansı 26 Nisan'da düzenlenecek
  • 14.04.2016 15:36

EKODesign Konferansı 26 Nisan'da düzenlenecek

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından bu yıl 9’uncusu düzenlenecek EKODesign Ko ...