2023'e kadar hedef, inşaatta 10 dünya devi çıkarmak!

2023'e kadar hedef, inşaatta 10 dünya devi çıkarmak!

İstanbul Ticaret Odası (İTO), inşaat ve gayrimenkul sektöründe 2023 yılına kadar 10 dünya markası çıkarmak için yol haritası hazırladı.

İTO, İnşaat ve Gayrimenkul 2023 Vizyonu Stratejik Eylem Planı hazırladı. Cumhuriyetin 100'üncü yılı olan 2023'e kadar inşaat ve gayrimenkul sektörünün vizyonunu içeren yol haritası, iki yılı aşan yoğun bir emek sonunda çizildi. 

Çalışma, “İTO İnşaat ve Gayrimenkul Sektörü 2023 Vizyonu Stratejik Eylem Planı” ismiyle rapor haline getirildi. Önümüzdeki hafta kamuoyuna açıklanacak Stratejik Eylem Planı hakkında bilgi veren İTO Başkanı İbrahim Çağlar, “2023'e kadar Gayrimenkul Geliştirme, Proje Tasarım Yazılım ve Danışmanlık, İnşaat Taahhüt İnşaat Malzemesi Üretimi ile Proje Yönetimi olmak üzere beş temel alanda en az ikişer Türk firmasının global markamız olması için harekete geçtik” dedi.

‘TÜRKİYE İNŞAAT VE GAYRİMENKUL PLATFORMU' ÖNERİSİ

Stratejik Eylem Planı'nda Türkiye İnşaat ve Gayrimenkul Platformu'nun kurulması önerisi de yer alıyor. İTO Başkanı Çağlar, “Kurulması tavsiye edilen İnşaat ve Gayrimenkul Platformu'nun koordinasyonu sayesinde, kurumlar birbirleriyle güçlü iletişim kurarak daha verimli çalışmalar yürütebilecekler. Kurulacak platform, bu çalışma ile ortaya koyduğumuz 2023 yılına kadar en az 10 Türk firmasının dünya devi olması yolunda atacağı adımların de en büyük destekçisi olacak” diye konuştu.

57 TRİLYON DOLARLIK FIRSAT

Planda hem Türkiye hem dünyadaki gelişmeleri masaya yatırdıklarını belirten Çağlar, ortak akılla yapılması gerekenleri de belirlediklerini kaydetti. Çağlar, “İnşaat ve gayrimenkul sektörü, katma değer ve istihdam açısından ülkemizin kalkınması için son derece önemli. Sektör 200'den fazla alt sektörün ürettiği mal ve hizmete talep oluşturan bir dinamo” dedi.

Türk firmaları için uluslararası arenada çok ciddi fırsatların olduğunu dile getiren Başkan Çağlar, “Dünyada 2030 yılına kadar 57 trilyon dolar altyapı yatırımı yapılması bekleniyor. Avrupa'da 2020'ye kadar 2.2 trilyon dolarlık altyapı yatırımı öngörülüyor. Yani inşaat şirketlerimizin önünde yeni başarı hikayeleri yazmaları için çok uygun bir çalışma alanı bulunuyor” diye konuştu. Çağlar, inşaat sektörünün sürdürülebilir kalkınma için çok önemli olduğunu belirterek, çevreci binalar, doğayla uyumlu yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapılmasının Türk firmaları için hayati konular olduğunu vurguladı.

‘İŞBİRLİĞİ YAPAN FİRMAYA HİBE VERİLSİN'

Devletin yurtdışında iş yapan firmaların arkasında garantör olarak durması gerektiğini söyleyen İbrahim Çağlar, “Devlet müteahhitlerimize teminat ve maddi konular açısından daha fazla destek vermeli” dedi.
Yerli malzeme üreten tedarikçilerin işbirliğini artırmak zorunda olduklarını belirten Çağlar, yurtdışı projelerde sektör işbirliği için ilgili bakanlık bünyesinde kümelenme çalışması yapılmasını önerdi. Çağlar, “Yurtdışında işbirliği yapan firmalara vergi, SGK muafiyetlerinin yanısıra hibe de verilebilir” dedi.

‘HEDEF PAZARLAR İÇİN FON OLUŞTURALIM'

Çağlar, TOKİ'nin özel sektör müteahhitlerini de yanına alarak sosyal konut ihtiyacı olan ülkelerde projeler geliştirebileceğini belirtti.

Bu çerçevede kamu-özel sektör işbirliğinin altyapı ve mevzuatının hazırlanması gerektiğini dile getiren İbrahim Çağlar, şunları söyledi: “Hedef pazarlarda proje finansmanı için fon oluşturulmalı. Uluslararası teknik müşavirlik yapabilecek firmalara standartlar getirilmeli. Bu firmalara teşviklerin geliştirilmesi, müteahhitlerimizin yurtdışında yeni başarı hikayeleri yazmalarını sağlayacaktır.”

İnşaat ve gayrimenkul sektörünün Türkiye'nin lokomotif sektörü olduğunu belirten Çağlar, sektörün gerçek potansiyelini ortaya çıkarmanın yolunun iyi bir planlama ve stratejiden geçtiğini kaydetti. Çağlar, Stratejik Eylem Planı ile inşaat ve gayrimenkul sektörüne bu katkıyı sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Planda sektörün öncelikli konularının ayrıntılı analizi yapılırken, tüm paydaşlarla oluşturulan 2023 vizyonu ve stratejisi için çözüm önerileri yer alıyor.

RAPORDAKİ STRATEJİK ÖNERİLER

İTO Başkanı İbrahim Çağlar'ın '2023'e kadar gayrimenkul geliştirme, proje tasarım, yazılım ve danışmanlık, inşaat taahhüt, inşaat malzeme, sanayi üretimi ve proje yönetimi alanlarında en az ikişer Türk firmasının global markamız olması sağlanmalı' yönündeki önerisinin de yer aldığı planda, öne çıkan stratejik önerilerden bazıları şöyle:

 • İnşaat ve gayrimenkul sektöründe kullanılan veriler, katmanlar halinde (kadastro, imar, altyapı, elektrik, su, kanalizasyon gibi)  üç boyutlu olarak saklanmalı. Sistem gayrimenkul kimlik numarası ile çalışmalı ve internetten erişime açılmalı.
 • Güncellenen reel değerler baz alınarak alım-satım harç oranları daha düşük seviyelere indirilmeli.
 • Lisanslı emlak danışmanlığı kanunu çıkarılmalı. Gayrimenkul pazarlama sistemi ve aracıların yasal zeminde çalışmaları sağlanmalı.
 • Teknik müşavirlik ve yapı denetim sigorta sistemi kurgulanmalı.
 • Firmalara yurtdışında finans sağlanması maksadıyla devlet destekli ihtisas bankası kurulmalı.
 • İnşaat tamamlama sigortasında reasürör bulunmuyor. Bu konuda devlet desteği sağlanmalı.
 • Sigorta poliçeleri ile kullanılan konut teminatlı krediler için ikincil piyasalar üzerinden sektöre yeni kaynak oluşturulmalı.
 • Haksız rekabeti denetleyecek ve firma şikayetlerini karara bağlayacak etik kurul ve üst kurul oluşturulmalı.
 • Şirketler tarafından Ar-Ge ve inovasyon bütçesi ayrılmalı. Vergiden muafiyet sağlanmalı.
 • Firmaların kurumsal gelişimleri için yapacakları yatırımlarda 'Turquality' benzeri finansman destek programları olmalı.
 • Sektörün kendi gücü doğrultusunda rekabetten uzak daha rahat markalaşabileceği hedef pazarlar (Asya, Afrika gibi) ve ülkeler tespit edilmeli, özellikle buralara yoğunlaşılmalı.

ADIM ADIM EYLEM PLANI'NIN HAZIRLANIŞI

 • Rapor için alanında uzman akademisyenler sürece dahil edilerek sektörün durumu analiz edildi. 
 • İTO'nun Meslek Komiteleri ile 17 ortak akıl toplantısı yapıldı. 
 • Bu toplantılarda 125 iş insanının görüşü alındı. Bu sayede sektörün öncelikli gelişim alanları tespit edildi. 
 • Kamu, STK, meslek odalarına ziyaretler yapıldı. Böylece bir yol haritası ve sektörün temel gelişim alanları tespit edildi. 
 • Ana çalışma alanlarıyla ilgili olarak 250 katılımcıyla sektör çalıştayı gerçekleştirildi.
 • Çalıştayda 649 sorun tanımı ve 503 çözüm ile 28 proje ortaya çıkarıldı. 
 • Bu 28 projeyle ilgili sorumlu kuruluşlar da belirtildi.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İstanbul, dünya kongre şehirleri sıralamasında 12’nciliğe yükseldi
 • 05.07.2022 16:04

İstanbul, dünya kongre şehirleri sıralamasında 12’nciliğe yükseldi

İTO ve ICVB Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul’un 2021'de dünya kongre şehirleri sı ...

İTO'dan kiralarındaki artışı durdurmak için kritik öneriler!
 • 02.06.2022 10:11

İTO'dan kiralarındaki artışı durdurmak için kritik öneriler!

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, konut kiralarındaki yüksek a ...

Ocak ayında en çok elektrik fiyatları arttı
 • 02.02.2022 17:33

Ocak ayında en çok elektrik fiyatları arttı

İstanbul Ticaret Odasınca (İTO), kentte ocakta önceki aya göre fiyatı en çok art ...

İTO'ya göre inşaat malzemeleri aralıkta yüzde 6,8 arttı!
 • 03.01.2022 09:24

İTO'ya göre inşaat malzemeleri aralıkta yüzde 6,8 arttı!

İstanbul'da, Aralık 2021'de önceki aya göre perakende fiyatlar yüzde 9,65, topta ...

İTO, 20 bin metrekarelik yeni girişimcilik merkezini hayata geçirecek
 • 28.12.2021 16:13

İTO, 20 bin metrekarelik yeni girişimcilik merkezini hayata geçirecek

İTO Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Doğan Salman: "İTO'nun Eminönü'ndeki Merkez Bin ...

İTO'dan "ilk konutunu alana tapu harcı ve KDV desteği" önerisi
 • 19.10.2021 15:51

İTO'dan "ilk konutunu alana tapu harcı ve KDV desteği" önerisi

İTO Başkanı Şekib Avdagiç’ten "ilk konutunu alana tapu harcı ve KDV desteği veri ...