Konut kredisi faizlerindeki düşüş devam edecek! Yüzde 0.78’i görür mü?

Konut kredisi faizlerindeki düşüş devam edecek! Yüzde 0.78’i görür mü?

Dört yıl önce yüzde 0.78 ile en düşük rakamı gören konut kredisi faizlerinde ağustos ayından itibaren başlayan yeni düşüş eğiliminin önümüzdeki dönemlerde de devam etmesi bekleniyor

 

Dört yıl önce yüzde 0.78 ile en düşük rakamı gören konut kredisi faizlerinde ağustos ayından itibaren başlayan yeni düşüş eğiliminin önümüzdeki dönemlerde de devam etmesi bekleniyor.

Türkiye, dünyanın yaşadığı uzun vadeli konut kredileri (mortgage) krizinden ders çıkartırken, yeni gelişmekte olan bir alan olmasına karşın konut kredileri, bankacıların ve vatandaşların gündemindeki yerini koruyor.

Milliyet'in haberine göre, kısa bir süre önce Merkez Bankası'nın faiz koridorunda üst bandı daraltmasıyla gündeme gelen faiz düşüşlerinde ilk akla gelen faiz düşüşü konut kredileri faizi oldu. Bankalar, “Düşüş süreci yaz aylarından itibaren başladı. Merkez Bankası'nın faiz düşürmesi tüketici kredilerinin faizlerini çok fazla etkilemez” deseler de birbirlerini kollayarak konut kredisi faizlerini küçük oranlarda da olsa düşürmeye başladılar.

Bankaların bu tavırları önümüzdeki günlerde de devam edecek çünkü, Merkez Bankası'nın (MB) faiz politikasını düşük faiz yönünde sürdürmesi bekleniyor. 2013'te düşük faiz politikasını ölçülü ve küçük adımlar şeklinde devam ettireceğini açıklayan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, dünya ülkelerinin düşük faiz eğiliminde olduğunu söyledi.

Bugün bankaların konut kredisi faizleri yüzde 0.90 ile yüzde 1 arasında bulunuyor. Kağıt üzerinde böyle gözüken konut kredisi faizleri, alınan dosya ve diğer masraflarla birlikte daha yüksek rakamlara çıkıyor.

ÇOK SEÇENEK VAR

Banka müşterileri, sabit ve değişken faizli olmak üzere farklı kredileri tercih etme şanslarına sahipler. Bir marketten ürün alırken müşterilere sunulan farklı markalan gibi kredi türlerinde müşteri tercihlerine göre ürün hazırlayan bankalar, kamu çalışanı ile özel sektör çalışanlarına farklı konut kredisi önerebiliyor.

Bankalar müşterilerine ürün çeşitliliği sunsa da dikkat edilmesi gereken temel unsur faizle birlikte kredi kullanımında tüketiciden alınan masraflar.

Henüz Batı ülkelerinde olduğu gibi 20 - 30 yıllık konut kredisi kullanımının düşük olduğu ülkemizde, kira öder gibi bedellerle konut kredisi kullanımı en çok 5 yılık vadede ağırlık gösteriyor. Banka müşterileri, aldıkları konut bedelinin yüzde 75'i için kredi kullanabiliyorlar. Daha önce Japon Yen'i ile banka kredisi alan müşterilerin Yen'de yaşanan hareketler nedeniyle zarar görmesinden sonra Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) döviz cinsinden konut kredisi kullanmamaları için vatandaşlara uyarıda bulundu.

EN DÜŞÜK ORAN YÜZDE 0.78 OLDU

Tüketici düşük faiz cazibesiyle kredi başvurusunda bulunurken, daha sonra istenen dosya masraflarıyla sürprizlerle karşı karşıya kalabiliyor. Henüz tüketicilerden alınan ücret ve masrafları sınırlayan veya yasaklayan bir yasal düzenleme olmadığı için bankalar, 2 ile 3 bin lira arasında değişen rakamlarda dosya masrafı alıyorlar.

Konut kredisi faizleri Türkiye'de dünya krizi başlamadan önce yüzde 0,78 ile en düşük oranını görmüştü. Daha sonra 2010'da yüzde 0,90 olan konut kredisi faizleri global krizle birlikte tekrar yüzde 1'lerin üzerine çıktı.

Şimdi ise yüzde 0.90 ile 1'in arasında olan konut faizleri yeniden düşüş gösteriyor.

Yalçın Sezer İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı

‘Konut kredileri artacak'

Merkez Banka'sının önümüzdeki dönemde yurtiçi ve yurtdışı gelişmelere karşı uygulayacağı para politikasına bağlı olarak konut kredileri faiz oranlarında değişiklik olacaktır. 2011 yılının üçüncü çeyreğinde sektör konut kredilerinde bir önceki çeyreğe göre %0,16 artarken 2012 yılında aynı dönemlerdeki artış oranı %3,61 olarak gerçekleşti. Bu kapsamda değerlendirildiğinde geçen yılın aynı dönemine göre konut sektöründe canlanma gözüküyor. 2012 yılının son çeyreğinde, hali hazırda devam eden yeni konut arzları, mütekabiliyet ve kentsel dönüşüme bağlı olarak yurtiçi ve yurtdışı ekonomik ve siyasi gelişmelerin de izin vermesi durumunda konut satışlarının ve buna bağlı olarak kredi kullandırımlarının artış yönünde ivme kazanmasını bekliyoruz.

Galip Tözge Akbank Genel Müdür Yardımcısı

‘Düşüş göreceli daha az olur'

Merkez Bankası tarafından açıklanan pazar verilerine baktığımızda sene başında bankaların konut kredilerine uyguladığı ortalama faiz oranının % 1.20'den yılın ilk yarısında % 1.05'e gerilediğini görüyoruz. Temmuz ayındaki gösterge faizin aşağı yönlü hızlı hareketi üzerine de faiz oranı ağustos sonu itibariyle % 1.01 seviyesine indi. Merkez Bankası eylül ayında faiz koridorunu, 150 baz puan (bps) daralttı ve koridordaki bu daralmanın kademeli olarak süreceğine işaret etti. Faiz bandındaki daralmanın etkisiyle ekim ayında konut kredisi faizleri % 0,94'e kadar geriledi. Daralmanın devam etmesi halinde bundan sonraki düşüşün göreceli olarak daha az olacağı görüşündeyiz.

Onur Genç Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı

‘İniş yönlü trend sürecek'

Diğer tüm faizlerde olduğu gibi, konut kredisi faizlerinde de sene başından beri aşağı yönlü bir gelişim mevcut. Ağustos ayı içinde de faizler % 1'li seviyelerin altına indi. Bu sürecin önümüzdeki aylarda yavaş da olsa devam etmesini bekliyoruz.

Diğer taraftan, Merkez Bankası'nın son aldığı kararlarla faizlerde bir düşüş gerçekleştirmedi, sadece koridoru daralttı ve piyasayı fonlayabileceği en üst sınırı aşağıya indirdi. Dolayısıyla bu değişikliğin faizlerde hızlı bir düşüşü tetiklemedi. Ancak belirttiğimgibi konut kredisi faizlerindeki düşüş trendinin devam edeceğini düşünüyoruz.

İsmet Erdem Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı

‘İyimseriz, düşüş devam eder'

Konut kredisi faiz oranlarının ana belirleyici unsuru bankaların yurtdışı uzun vadeli borçlanma maliyetleridir. Bununla birlikte ülke risk primleri ve Merkez Bankası politikaları da faiz oranlarına yön veren diğer unsurlar diyebiliriz. Şu anki ekonomik konjonktüre baktığımızda gerek yurtdışı gelişmeler paralelinde, gerekse de Merkez Bankası'nın izlediği genişletici faiz politikası ve gelecekteki iyimser beklentiler ışığında faizde aşağı yönlü trend olacağını öngörüyoruz.

Yılın son çeyreğinde konut kredisi faiz oranlarında görülen düşüşün özellikle ikinci el konut talebini olumlu yönde etkilemesini bekliyoruz. Yine aynı dönemde inşaat sektörünün yeni proje lansmanlarıyla projeden konut kredisi satışlarını hareketlendireceğine inanıyoruz.

The Lira

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Konut kredi kullanımı 305 milyar lirayı aştı!
  • 10.03.2022 17:47

Konut kredi kullanımı 305 milyar lirayı aştı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan haftalık b ...

Konut kredisi hacmi 300 milyar TL'yi aştı!
  • 18.02.2022 09:01

Konut kredisi hacmi 300 milyar TL'yi aştı!

Tüketici kredileri tutarı, 11 Şubat itibarıyla 856 milyon lira artarak 778 milya ...

ABD'de konut kredi borçlarında 887 milyar dolarlık ürküten artış!
  • 10.02.2022 08:36

ABD'de konut kredi borçlarında 887 milyar dolarlık ürküten artış!

Konut kredileri kaynaklı borçlar 2021'de bir önceki yıla göre 887 milyar do ...

Konut kredisi kullanımı 275 milyar TL seviyelerinde seyrediyor!
  • 05.02.2022 09:23

Konut kredisi kullanımı 275 milyar TL seviyelerinde seyrediyor!

Bankacılık sektörünün toplam mevduatı, geçen hafta 7,4 milyar lira artarak 5 tri ...

BDDK açıkladı, konut kredileri 273 milyar TL'nin üzerinde!
  • 06.01.2022 15:42

BDDK açıkladı, konut kredileri 273 milyar TL'nin üzerinde!

BDDK verilerine göre tüketici kredilerinin 273 milyar lirası konut için harcandı ...

Bankacılık sektöründe konut kredisi hacmi 284 milyarın üzerinde!
  • 23.10.2021 10:10

Bankacılık sektöründe konut kredisi hacmi 284 milyarın üzerinde!

Bankacılık sektörünün kredi hacmi, 15 Ekim itibarıyla bir önceki haftaya kıyasla ...