Konut fiyatlarında büyük artış yolda! İşte o tarih!
Konut fiyatlarında büyük artış yolda! İşte o tarih!
10.11.2020

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Özelmacıklı, emlaktasondakika.com'a verdiği özel röportajda sektörü değerlendirdi.

ABD'de konut fiyatları ağustosta arttı
ABD'de konut fiyatları ağustosta arttı
28.10.2020

ABD'de S&P Case-Shiller Ulusal Konut Fiyat Endeksi, ağustosta geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5,7 artış gösterdi.

Bağdat Caddesi'nde konut fiyatları yüzde 53 arttı
Bağdat Caddesi'nde konut fiyatları yüzde 53 arttı
27.10.2020

Bağdat Caddesi'nde konut fiyatları hızla artıyor. Son bir yılda rakamlar yüzde 36-53 arasında yükseldi.

Konut metrekare fiyatları tarihi zirvesini gördü
Konut metrekare fiyatları tarihi zirvesini gördü
19.10.2020

Türkiye genelinde konut metrekare ortalama birim fiyatı, ağustos sonu itibarıyla tüm zamanların zirvesi olan 3 bin 530 liraya yükseldi.

İzmir’de konut fiyatları düşme eğilimine girdi
İzmir’de konut fiyatları düşme eğilimine girdi
16.10.2020

TÜİK İzmir Bölge Müdürlüğü, 2020 yılı Eylül ayında yüzde 7,7 oranında azalarak 8 bin 153 olduğunu açıkladı.

Yeni yılda konut fiyatları artacak mı?
Yeni yılda konut fiyatları artacak mı?
26.09.2020

Elfi Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Aydemir, ev almayı düşünenlerin yıl sonuna kadar satın alımlarını yapmalarının önemli olduğunu söyledi.

Ağustos ayında konut fiyatları en çok Amasya'da arttı!
Ağustos ayında konut fiyatları en çok Amasya'da arttı!
22.09.2020

REIDIN Emlak Endeksi 2020 Ağustos Ayı Sonuçları'na göre, Amasya’da metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 4.22 oranında artış gösterdi.

İstanbul konut fiyatlarında rekor artış!
İstanbul konut fiyatlarında rekor artış!
21.09.2020

İstanbul'da ağustos sonu itibariyle gerçekleşen ortalama konut satışları bir önceki yıl ortalamasına göre %11 artarak 22 bin oldu.

Konut fiyatları yıllık bazda yüzde 25,8 arttı
Konut fiyatları yıllık bazda yüzde 25,8 arttı
16.09.2020

Konut fiyat endeksi 2020 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 1,4, arttı.

İzmir’de konut fiyatlarında düşüş başladı
İzmir’de konut fiyatlarında düşüş başladı
07.09.2020

Köpürtülmüş fiyatlar ve suni alım, konut satışlarında kaosa neden oldu. İzmir’de konut fiyatların yüzde 10’lara varan oranlarda düşüş başladı.

<p>Avantajlı konut kredisi faiz oranlarında yaşanan indirimler kredi maliyet oranlarını düşürmüş ancak konut fiyatlarını köpürtmüştü. Eylül ayı itibariyle konut fiyatlarında oluşan köpük erimeye başladı. İzmir'de konut fiyatların yüzde 10'lara varan oranlarda düşüş başladı. Tüketiciler, kredi faiz oranları yüksek olduğu için ev almak yerine, nakitte kalmayı tercih ediyorlar. <p>Avantajlı konut kredisi döneminde ev alımlarında yaşanan satış rakamları nedeniyle fiyatlarda yüzde 30'lara varan oranlarda yükselmeler olmuştu. Konut kredisinin yüzde 0.99'a yükselmesi ve bankaların genel olarak yüzde 1.05 bandının üzerinde kredi sağlaması satış rakamlarını düşürdü. Piyasaların durağanlaşması nedeniyle köpük zam olarak nitelendirilen artışlar ise düşmeye başladı. İzmir genelinde yüzde 10'luk düşüş eğilimi <p>Mülk sahipleri ve inşaat firmalarının konut fiyatlarına yüzde 30'lara varan oranlarda zam yapması, gerçek alıcı kitlesini ve ertelenmiş konut talebinde pozisyonunu koruyan tüketicileri ürküttü. Dövizin daha da değerleneceği beklentisi ile nakitte kalmayı tercih eden alıcılar, piyasadan çekilince fiyatlar da aşağı yönde değişimler yaşandı. <p>Seri ilan sitelerinin son 7 günlük performansına göre, İzmir'de ortalama yüzde 10'lara varan fiyat düşüşleri yaşandığı gözlendi. Çeşme bölgesinde fiyatı 1,5 milyon TL ve üstü olan konutların satışlarında durgunluk devam ediyor. Konut fiyatları düşmeye devam edecek <p>İzmir'de konut fiyatlarında dalgalanmaların devam ettiğini öne süren, İzmir merkezli dijital gayrimenkul satış-pazarlama şirketi Gayrimenkul PR konuyla ilgili şu analizde bulundu; <p>Avantajlı konut kredisi döneminde İzmir gayrimenkul sektöründe kaos dönemi yaşandı. Fiyatlar köpürtüldü, suni alım dönemi yaşandı. Mülk sahipleri ve inşaat firmaları üst seviyelere çıkardığı fiyatları aşamalı olarak düşürmeye başladı. Ancak gerçek alıcıların piyasadan çekildiğini gözlemliyoruz. Fiyatlarda bir süre daha dalgalanmalar devam edecek. Dövizin daha da değerleneceği algısı ve fiyatların oturmamasından ötürü, fiyatların yerleşmesi zaman alacak. Önerimiz; satıcı pozisyonunda olanlar fiyatlarını makul seviyelere düşürmeli ve şu anki ekonomik koşullarda ilk gelen gerçek alıcılara satışa gerçekleştirmelidir. Alıcılar ise ihtiyacı olan konutu çok yönlü araştırmalı ve rayiç bedeller konusunda yetki belgesi olan gayrimenkul ofislerden destek almalılar.
İzmir’e göç artıyor, konut fiyatları yükseliyor
İzmir’e göç artıyor, konut fiyatları yükseliyor
29.07.2020

Türkiye’nin Batı’ya açılan penceresi ve 3. büyük şehri olan İzmir, gelişmiş, aynı zamanda işlek bir ticaret merkezi olarak ilgi görmeye devam ediyor.

'Türkiye, dünyada konut fiyatları en çok ucuzlayan 2. ülke'
'Türkiye, dünyada konut fiyatları en çok ucuzlayan 2. ülke'
20.07.2020

Hafele Türkiye İcra Kurulu Başkanı Hilmi Uytun, 42 ülke arasında konut fiyatlarının en fazla düştüğü ikinci ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

Konut fiyatları tırmanışa geçti
Konut fiyatları tırmanışa geçti
10.07.2020

Kredi şartlarının kolaylaşması sonrasında yükselişe geçen konut fiyatlarında, Türkiye geneli yıllık artış ortalaması %22,84 ile dövizi geride bıraktı.

İşte İstanbul'da konut fiyatlarının arttığı ilçeler!
İşte İstanbul'da konut fiyatlarının arttığı ilçeler!
03.07.2020

Türkiye genelinde konut satış fiyatları son 1 yılda yüzde 2,69, 4 yılda ise yüzde 8,73 oranında yükseldi.

Emlak Konut Florya Evleri daire fiyatları!
Emlak Konut Florya Evleri daire fiyatları!
23.06.2020

Satışa çıktıktan iki gün sonra yüzde 50'si satılan Emlak Konut Florya Evleri'nde konutların metrekare fiyatı 18 bin TL'den başlangıç gösteriyor.

Konut faizleri indi, fırsatçılar konut fiyatlarını arttırdı
Konut faizleri indi, fırsatçılar konut fiyatlarını arttırdı
03.06.2020

SATEM Başkanı Mevlüt Oral, konut kredisi faiz oranlarının düşmesini fırsat bilerek gayrimenkul fiyatlarına zam yapan fırsatçılara tepki gösterdi.

Konut kredisi faizlerinin düşmesiyle ev fiyatları arttı mı?
Konut kredisi faizlerinin düşmesiyle ev fiyatları arttı mı?
17.04.2020

Bankaların konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ile konut fiyatları hem sıfır evlerde hem de ikinci el evlerde arttı.

'Koronavirüs sonrası konut fiyatları düşmeyecek'
'Koronavirüs sonrası konut fiyatları düşmeyecek'
13.04.2020

Reagroups Gayrimenkul Pazarlama YKÜ Soner Keleş, koronavirüs sonrasında konut fiyatlarında yaşanacak olan değişimin aşağı yönde olmayacağını belirtti.

Konut fiyatları son bir yılda ne kadar arttı?
Konut fiyatları son bir yılda ne kadar arttı?
19.02.2020

Geçtiğimiz yılın ikinci yarısından itibaren hızla düşen konut kredisi faizleri konutta ertelenmiş talebi açığa çıkararak talepte patlama yaşandı.

Konut fiyatları artmaya devam edecek mi?
Konut fiyatları artmaya devam edecek mi?
28.01.2020

Konut kredisi faizlerinin düşmesi ile beklemekte olan talep açığa çıktı. Faizlerin düşmesi ile ve talebin artması ile konut fiyatları arttı.

<p>Geçtiğimiz yılın ikinci yarısı itibariyle konut kredisi faiz oranlarının düşmesi beklemekte olan talebi açığa çıkararak konut satışlarında patlamaya neden oldu. Kredili konut satışları bir önceki yılın aynı ayına oranla Eylül'de yüzde 410, Ekim'de yüzde 525 ve Kasım ayında yüzde 724, Aralık ayında yüzde 603 oranında artış gösterdi. <p>Konuta talebin artması konut fiyatlarını da hızla yükseltti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Konut Fiyat Endeksi verilerine göre konut fiyatları 2019 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 6,32,&nbsp; Ekim ayında yüzde 6,74, Kasım ayında yüzde 7,19 arttı. <p>REIDIN-GYODER endekslerine göre yeni konut fiyatları ise 2019 Ekim ayında bir önceki senenin aynı ayına göre yüzde 2,52, Kasım ayında yüzde 2,79 ve Aralık ayında yüzde 2,94 artış gösterdi. Sıfır konut satışlarının ikinci ele oranla düşük seyretmesi fiyat artışlarının daha az olmasında etkili olmuştu.&nbsp; <p>Yeni yıl itibariyle kamu bankalarının sıfır konut satışlarını desteklemek için ilk kez satılan konutlarda faiz oranlarını yüzde 0.79'a indirmesi ile sıfır konut satışlarının da Ocak ayı fiyat artışının da geçmiş aylardan daha yüksek olması bekleniyor.&nbsp; İnşaat maliyetleri düşerken fiyatlar artıyor <p>Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İnşaat Maliyet Endeksi verilerine göre inşaat maliyetleri 2019 Haziran ayından beri kesintisiz düşüş gösteriyor. İnşaat maliyetleri bir önceki aya oranla 2019 Haziran'da yüzde 0.79, Temmuz'da yüzde 0,62, Ağustos'ta yüzde 0,73, Eylül'de yüzde 0,59 Ekim'de yüzde 0,07 ve Kasım'da yüzde 0,02 azaldı. Buna rağmen aynı dönemde konut fiyatları her ay artış gösterdi.&nbsp; Gayrimenkul sektörüne güven artıyor <p>TÜİK verilerine göre gayrimenkul sektörünün son açıklanan iki aylık verileri incelendiğinde 2019 Aralık ayında mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 63,9 iken, Aralık ayında yüzde 7,9 oranında artarak 68,9 olduğu ve söz konusu değerin Ocak ayında yüzde 14,6 oranında artarak 78,9 değerini aldığı görülüyor.&nbsp; İnşaat faaliyetlerinin yarısını finansman sorunu kısıtlıyor <p>TÜİK verilerine göre inşaat sektöründe talep artış sorunu azalırken finansman sorunun inşaat faaliyetlerini kısıtladığı görülüyor.İnşaat sektöründe Ocak ayında girişimlerin yüzde 32'si faaliyetleri kısıtlayan herhangi bir faktörün olmadığını, yüzde 68'i ise faaliyetlerini kısıtlayan en az bir temel faktör bulunduğunu belirtti. İnşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan en önemli temel faktörlerden; "finansman sorunları" Aralık ayında yüzde 44,4 iken Ocak ayında yüzde 48,5, "talep yetersizliği" Aralık ayında yüzde 43,3 iken Ocak ayında yüzde 36,1 ve "hava şartları" Aralık ayında yüzde 7,9 iken Ocak ayında yüzde 15,5 oldu. Konut kredisi faizlerinde son durum&nbsp; <p>Konut fiyatlarının son aylarda net olarak arttığı ve eldeki verilere göre artmaya devam etmesi tahmin edilirken konut kredisi faizleri de geriliyor. Konut ihtiyacı olanların faiz oranları düşmüş ve konut fiyatları artmaya devam ederken hızlı olmasında fayda olabilir.&nbsp; <p>Bankalarda en düşük konut kredisi oranı sıfır konut talepleri için yüzde 0.79, ikinci el konut talepleri için yüzde 0.89 seviyesinden başlıyor.&nbsp; Konut kredisi hesaplama&nbsp; <p>KrediPazari.com'un araştırmalarına göre 250.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde 10 yıl vade için kredinin en düşük aylık taksitleri 3.230 TL, geri ödemesi de 387.600 TL'ye karşılık geliyor.&nbsp;