Gaziantep Stadyumu'nun temel atma töreni düzenlendi!

Gaziantep Stadyumu'nun temel atma töreni düzenlendi!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, "Ustalık döneminde devlet bakanlıklarının kapatılıp icracı bakanlıklara dönüştürülmesinde en önemli vizyon işimiz spor ve gençlik alanında oldu" dedi

Gaziantep'e yapılacak stadyumunun temel atma töreninde konuşan Bakan Şahin, spor ve sanatın bir ülkenin kalkınmasında eğitim, sağlık ve ulaştırma kadar önemli olduğunu söyledi. 

Spor merkezlerinin en temel alanlardan biri olduğu belirten Şahin, "Sevgili çocuklar, sizler bizim geleceğimizsiniz, istiklalimiz, istikbalimizsiniz. Çok güzel bir atasözü var; 'sağlam kafa sağlam vücutta bulunur' diye. Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür, aklen, bedenen ve ruhen sağlıklı bir şekilde sizleri yetiştirmek, sizin bize olduğu gibi bizim de bu topluma olan emanetimizdir. O yüzden bütün gücümüzle Sayın Başbakanımızın talimatıyla, değerli bakanlarımın takibiyle bu güzel eseri gazi şehrimize kazandırmanın büyük bir onurunu ve şerefini yaşıyoruz" diye konuştu.

Spor ve gençlik alanındaki projeleri önemsediklerini vurgulayan Şahin, "Ustalık döneminde devlet bakanlıklarının kapatılıp icracı bakanlıklara dönüştürülmesinde en önemli vizyon işimiz spor ve gençlik alanında oldu. Kalkınma Bakanımızın Ankara'da verdiği destekle, vizyon ve ufukla bu bakanlık büyük bir yatırım bakanlığına dönüştürüldü. İdari ve mali olarak güçlendirildi, büyük şehirlerde büyük enerjiye, büyük bir yatırıma, büyük bir sinerjiye dönüştü" dedi.

"Spor bir yaşam şeklidir"

Temeli atılan stadyumun modern şekilde tasarlandığını belirten Şahin, engelli koltuklanının bulunduğu, basın mensuplarının rahat çalışabileceği, ulaşım ve güvenlik sorununun çözüldüğü bir tesisin alt yapısının oluşturulduğuna dikkati çekti. 

Sporun önemine değinen Şahin, şöyle devam etti:

"Spor dediğimiz şey aslına baktığımız zaman bir yaşam şeklidir. Nasıl yemek yemek zorundaysak, nasıl yaşamak için barınmak, uyumak zorundaysak, aslında sevgili gençlerin sporu bir disiplin halinde yaşamının bir parçası yapması gerekiyor. Bir yaşam şekline dönüştürmesi gerekiyor. O yüzden de bu tesisler çok önemli. Biz altyapıyı yapıp sizin bu şekilde yaşamanızı ve bunun bütün alanlarında yeteneğinizi geliştireceğiniz, toplumun dayanışma ruhunu, kardeşlik ruhunu geliştirdiği bu alanı güçlendirmek en temek görevimiz. Hepimiz ay-yıldızlı bayrağın altında bir futbolcumuzun, bir takımımızın, bir sporcumuzun aldığı küresel bir ödülde büyük bir onur ve sevinç duyuyoruz. Kardeşliğimiz, hukukumuz gelişiyor, küresel gücümüz artıyor. Allah'ın izniyle bu takım 2020 olimpiyat adaylarıyla da, bu gösterdiği alt yapıyla da onu başararak bu süreci taçlandıracaktır. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun."

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz da kültürüyle, sporuyla, ailesiyle ve bütün sosyal göstergeleriyle kalkınmış bir ülke inşa etmek istediklerine vurgu yaptı.

Gaziantep ile iftihar ettiğini kaydeden Yılmaz, kentin sadece bölgesel değil ulusal düzeyde sanayi odağı olduğunu, son derece önemli bir girişimcilik şehri olduğunu anlattı.

Gaziantep'in geçen yıl 5.6 milyar dolar ihracatıyla herkesi gururlandırdığını dile getiren Yılmaz, şunları söyledi:

"1,8 milyonu aşan nüfusuyla ülkemizde sekizinci büyük ilimiz. Büyük oranda nüfusunu şehirlerde yaşatan Türkiye ortalamasının üstünde şehirleşmiş bir ilimiz. Bu ilimizin 2023'e doğru yürüyen Türkiye'de ülkemizin kalkınmasına, gelişmesine katkı vermeye devam edeceğini hepimiz bekliyoruz. Ve bunu da sadece ekonomiyle değil sosyal göstergeleriyle, sporuyla, kültürüyle, eğitimiyle, sağlığıyla, turizmiyle bütün alanlarıyla birlikte gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Gaziantep'te ekonomi, sosyal göstergelerin biraz önünde gidiyor. Şimdi bu büyük yatırımlarla, sosyal alana yapılan yatırımlarla, spora gençliğe yapılan yatırımlarla Gaziantep ekonomideki başarısını sosyal alandaki ilerlemeleriyle de tamamlamış oluyor. Bu son derece önemli. Gaziantep önemli oranda göç aldığı halde bunu absorbe etmeyi başarmış, çalışkanlığıyla tanındığı gibi emeğinin sonucu elde ettiği gelirleri iyi harcamasını da bilen yaşamasını da bilen bir şehrimiz. İşte bu tesislerle, bu altyapılarla çok daha güzel bir sosyal ortam Gaziantep'te yaşayan insanımıza sunulmuş olacak."

Konuşmaların ardından Bakanlar Şahin, Kılıç ve Yılmaz tarafından stadyumun temeli atıldı. Gaziantep Valisi Erdal Ata, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, milletvekilleri, oda başkanları ve diğer davetlilerin katıldığı törenin ardından bakanlar inşaat alanında inceleme yaptı.

110 milyon liraya mal olacak 33 bin kişi kapasiteli stadyumun 2 yılda tamamlanarak hizmete açılmasının planlandığı bildirildi.

AA

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Gaziantep'in renkli stadyumu son virajda!
  • 14.08.2016 12:03

Gaziantep'in renkli stadyumu son virajda!

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Gaziantep'te inşaatı süren stadyumun yüzde ...

Gaziantep Stadyumu'nun temel atma töreni düzenlendi!
  • 24.08.2013 15:28

Gaziantep Stadyumu'nun temel atma töreni düzenlendi!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, "Ustalık döneminde devlet bakanlı ...