markalı konut projeleri

Markalı konutta bu ödeme şekilleri tercih edildi!

Sektörden Haberler Emine Pile 21.04.2015
Mortgage Uzmanı Garanti desteği ile hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi markalı konut alan tüketicilerin ödeme şekline dikkat çekti.
Mart ayında REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi bir önceki aya göre İstanbul Avrupa Yakası'nda %1.37 oranında, Anadolu Yakası'nda ise %0.31 oranında artış gösterdi.

Rapora göre fiyat endeksi 1+1 konut tipinde %1.12 oranında; 2+1 konut tipinde %1.39 oranında; 3+1 konut tipinde %1.23 oranında ve 4+1 konut tipinde %0.14 oranında arttı.

Markalı konutlarda hangi ödeme şekilleri kullanıldı?    

Yeni Konut Fiyat Endeksi'ne bakıldığında Mart ayında markalı konut projeleri kapsamındaki konutların %97.1 oranlık kısmı %1 KDV oranı üzerinden, %2.9 oranlık kısmı ise %18 KDV oranı üzerinden satışı gerçekleştirildi. 

Markalı projelerden konut satın alan müşterilerin peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde senetle alım oranının %50 ile ilk sırayı aldığı görüldü. Peşinat oranı %37, senet oranı %50 ve banka kredisi oranı %12 olarak gerçekleşti. 

Yabancı yatırımcıya %39 satış! 

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi raporu verilerine göre Mart ayında yabancı yatırımcıya ciddi oranda markalı konut satışı yapıldı. Gerçekleştirilen satışların %39'u yabancı konut alıcısına yapılırken tercih edilen konut tipi ise 2+1 oldu. 

markalı konut projeleri