Apple Saat Dövme, Apple Watch Tattoo

Apple Watch dövmeyle çalışmıyor!

Genel Murat Can Güllü 05.05.2015
Apple Watch dövme olan kolunuzda çalışmadığı konusundaki açığı kabul etti.
Teknoloji devi Apple'ın telefon ile entegre çalışan saati Apple Watch'un dövme bulunan kola takıldığında kalp ritmini ölçen sensörlerin çalışmadığını kabul etti. Hata nedeniyle Apple internet sayfasından açıklamada bulundu.

Apple Watch'un piyasaya çıkmasıyla kullanıcılar saati test etmeye başladı. Kimi saati çekiçle kırdı kimisi ise suya dayanıklılığını ölçtü. Ancak saatle ilgili en büyük sorunlardan bir tanesi kalp ritmini ölçen sistemin dövme bulunan vucütlarda çalışmıyor olmasıydı.

Yapılan teknik araştırmada saat, kan akışını yeşil led ışıkla, sensöre aktarıyor. Bu ışık aynı zamanda kan akış hızını tespit ederek elde edilen verinin kalbinizin atış hızı olarak saate yansımasını sağlıyor. Normalde Watch'un sensörlerinin yaydığı yeşil renkli ışın, kan kırmızı renkle buluşması gerekirken deri altında mürekkep tarafından emiliyor ve Watch'un sensörleri dövme bulunan derilerde tam performansla çalışmıyor.

Apple'ın Watch ile ilgili güncellediği sayfada bu konuya da değinerek, deri yüzeyindeki kalıcı ya da geçici olan dövme gibi şeylerin, Watch'un kalp ritmi ölçme sensörüne etki ettiğini kabullendi.

Konuda, dövme mürekkebi, rengi ve işlenme biçimiyle alakalı olarak değişiklik gösterdiğini belirterek sensörden gelen ışığın bloke edildiği de açıklandı.

Alttaki videoda, bir kullanıcı, Apple Watch'un kalp ritmi sensörünün dövmeli derilerde yaşadığı problemi bakın nasıl anlattı!

APPLE WATCH NEDİR?

Piyasaya 3 farklı modelle çıkan Apple Watch'ta Düşük model olan Sports, orta sınıf modeli Steel ve lüks modeli Gold Edition. Bu 3 farklı saat arasında ciddi bir fiyat farkı bulunuyor.

Bunun yanı sıra Force Touch özellikli Retina ekran, dokunmak ve bastırmak arasındaki farkı algılayabiliyor ve her iki yönteme göre uygulamaları kontrol edebiliyor. Taptic Engine denen sistem saate gelecek her hangi bir uyarıda bileğinizi titreyerek uyarabiliyor. Apple Watch ekranı safir camdan oluşuyor ve hassas bir yapıya sahip. Force Touch denen sistem de bu donanımın kullanabileceği bir sistem olarak saate yerleştirilmiş. Force Touch sadece dokunma şiddetiyle çalışmıyor, saatin kurma koluna benzeyen kısım ile birlikte komutlar çeşitlendirilebiliyor. Yani saati sadece ekranından değil kurma kolundan da kontrol edebiliyorsunuz.

Apple Watch Dövme