AKM'de temel atma öncesi hazırlıklar tamamlandı!
AKM'de temel atma öncesi hazırlıklar tamamlandı!
08.02.2019

İstanbul Taksim'de Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yerine yapılacak olan yeni opera binasının temel atma töreni öncesi hazırlıklar tamamlandı.

AKM'nin son hali havadan görüntülendi!
AKM'nin son hali havadan görüntülendi!
29.01.2019

Taksim'de AKM'nin yerine yapılacak olan yeni opera binasının temel açma çalışmalarına başlandı. Çalışmalar havadan fotoğraflandı.

Yeni AKM için geri sayım başladı
Yeni AKM için geri sayım başladı
03.01.2019

Dünyanın sayılı opera binaları arasında yer alacak olan İstanbul Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Projesi’nin temeli bu yılın şubat ayında atılacak.

AKM’nin son hali havadan görüntülendi
AKM’nin son hali havadan görüntülendi
30.11.2018

AKM’nin yıkım sonrası son hali ise havadan drone ile görüntülendi.

AKM'nin ihalesi 1-2 ay içinde yapılacak
AKM'nin ihalesi 1-2 ay içinde yapılacak
11.11.2018

AKM’nin mimari projesini üstlenen Tabanlıoğlu Mimarlık’ın ortaklarından Melkan Gürsel, ihalenin önümüzdeki günlerde yapılacağını söyledi.

AKM'nin temeli şubat ayında atılacak
AKM'nin temeli şubat ayında atılacak
01.11.2018

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, İstanbul'daki AKM projesinin geldiği noktaya ilişkin süreci değerlendirdi.

AKM projesinin ikinci büyük uluslararası başarısı!
AKM projesinin ikinci büyük uluslararası başarısı!
04.10.2018

AKM projesi, Tabanlıoğlu Mimarlık’ın 15. kez katıldığı Cityscape Global Ödülleri'nde de büyük ödüle layık görüldü.

AKM-Kızılay metrosu Gar istasyonu inşaatında vinç devrildi
AKM-Kızılay metrosu Gar istasyonu inşaatında vinç devrildi
01.06.2018

Maltepe'de yapımı devam eden Atatürk Kültür Merkezi-Kızılay metrosu Gar istasyonu inşaatında kullanılan vinç Celal Bayar Bulvarı'na devrildi

Taksim AKM'de o duvar yıkıldı!
Taksim AKM'de o duvar yıkıldı!
31.05.2018

Yeniden yapılması kapsamında çalışmaların devam ettiği Atatürk Kültür Merkezi'nde yıkım işlemleri tamamlandı.

TOKİ, AKM ihalesini 2 ay içinde yapacak
TOKİ, AKM ihalesini 2 ay içinde yapacak
20.05.2018

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, yeni AKM ihalesinin 2 ay içinde yapılacağını belirtti.

<p>2019 yılında açılması planlanan yeni Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) hazırlıklarında son aşamaya gelindi. Yıkımı tamamlanmak üzere olan bina, Mimar Murat Tabanlıoğlu tarafından hayata geçirilen projeyle, 2500 kişilik opera salonuyla konser, tiyatro salonları, sinemalar, kütüphaneler, kafe ve restoranlarıyla birlikte karma bir kültür kompleksine dönüşecek. Projenin ihalesini ise Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) yapacak. <p>TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, projenin bitmek üzere olduğunu, kendilerinin de ihale hazırlıklarına başladığını belirterek, “2 ayda ihaleyi yapacağız” dedi.&nbsp; YÜZLERCE KİŞİ ÇALIŞIYOR&nbsp; <p>Turan, merkezin Cumhuriyet döneminin, bugünden yarına kalacak en önemli eserlerinden biri olarak, dünyaya örnek olacağını ifade etti. Kanal İstanbul projesinde de TOKİ'nin planlama ve arazi düzenleme konusunda en önemli paydaş olduğunun altını çizen Turan, “Bir senaryomuz var. Şu anda devletin farklı kademelerinde yüzlerce kişi bu projeyle alakalı çalışıyor” diye konuştu. Turan ayrıca, yabancı yatırımcının da Kanal İstanbul projesine büyük ilgi gösterdiğini belirtti.&nbsp; ATAKÖY'E DEV PARK GELİYOR&nbsp; <p>TOKİ Başkanı Turan, “Kayaşehir'de 1,5 milyon metrekarelik bir alan TOKİ Park oluyor. Ataköy'deki 60 bin metrekarelik&nbsp; &nbsp;arazimize de park yapmak için Cumhurbaşkanımıza danıştık. Kendisi de memnuniyetle karşıladı” şeklinde konuştu.&nbsp; Türkiye'ye örnek şehir model <p>Gaziantep'Te Türkiye'ye örnek bir şehir modeli için harekete geçtiklerini anlatan Turan, “Kuzey Şehir projemizde 50 bin konut olacak. Tamamlandığında 200-250 bin nüfus yaşayacak. Projede 748 konut satışa sunuldu. İlk gün sabahı 240 talep geldi” dedi. Entelektüel dezenformasyon&nbsp; <p>TOKİ'nin de son 4-5 yıldır hızlı bir değişim sürecine girdiğine dikkat çeken Mehmet Ergün Turan, “Ancak ne yazık ki TOKİ ciddi anlamda entelektüel dezenformansyonla karşı karşıya” diye konuştu.&nbsp;&nbsp; Faizi %1'in altına çekti <p>TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, yeni AKM ihalesinin 2 ay içinde yapılacağını belirtti. Geçen hafta kamu bankalarının öncülük etmesiyle 1 puanın altına inen konut kredi faizleri konusunda da değerlendirmelerde bulunan Ergün Turan şunları kaydetti: “Hükümetin konut sektörüne yaklaşımı çok pozitif. Bu adımlarla birlikte piyasaya ciddi bir hareket gelecektir. Faiz indirimi ilk TOKİ'den geldi. 24 Nisan'da başladığımız yüzde 20 indirim kampanyamızda faiz oranını yüzde 1'in altına çektik.” Bu yıl en az 3 defa sosyal konut arzı var <p>TOKİ'nin geçen yıl 50 bin konut satışı yaptığını anlatan Mehmet Ergün Turan, “Bu yıl da Silivri ve Kayabaşı'nda&nbsp; en az 3 sefer sosyal konut arzında bulunacağız. Bu projelerin aylık taksitleri 750 TL civarında olacak” diye konuştu.
AKM'nin ön cephesi tamamen yıkıldı
AKM'nin ön cephesi tamamen yıkıldı
13.04.2018

Taksim’de bulunan ve yıkımına 13 Şubat’ta başlanan Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) yıkım çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.

AKM-Gar-Adliye-Kızılay metro hattı çalışmaları sürüyor
AKM-Gar-Adliye-Kızılay metro hattı çalışmaları sürüyor
10.04.2018

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca yapımı Büyükşehir Belediyesinden devralınan AKM-Kızılay metro bağlantı hattı için çalışmalar sürüyor.

AKM'nin yıkımı gelecek ay tamamlanacak
AKM'nin yıkımı gelecek ay tamamlanacak
05.04.2018

6 Kasım 2017'de Haliç Kongre Merkezi'nde tanıtılan Yeni AKM projesine yönelik çalışmalar sürüyor.

Taksim'deki AKM'nin yıkımı için gereken izin verildi
Taksim'deki AKM'nin yıkımı için gereken izin verildi
15.02.2018

Beyoğlu Belediyesi, Taksim'de bulunan Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yıkımı için gerekli izni verdi.

Yeni AKM'de keşif çalışmasına başlandı
Yeni AKM'de keşif çalışmasına başlandı
13.02.2018

Yeni Atatürk Kültür Merkezi (AKM) projesi kapsamında yeniden yapılması planlanan merkezin yıkımı için keşif çalışmasına başlandı.

AKM’de inşaat çalışmaları aralıksız devam ediyor
AKM’de inşaat çalışmaları aralıksız devam ediyor
28.01.2018

Türkiye’nin ikinci Ankara’nın ise en büyük kültür sanat merkezi olacak olan Atatürk Kültür Merkezi'nin inşaatı hızla yükseliyor.

Akmerkez AVM'nin bazı bölümleri için yıkım kararı!
Akmerkez AVM'nin bazı bölümleri için yıkım kararı!
09.01.2018

Türkiye’nin en lüks alışveriş merkezlerinden İstanbul Etiler’deki Akmerkez AVM'nin yıkımı 17 Ocak sabahı saat 06:00’da yapılacak.

TUMI, ikinci mağazasını Akmerkez’de açtı
TUMI, ikinci mağazasını Akmerkez’de açtı
08.01.2018

Dünya’nın önde gelen lüks seyahat markası TUMI, Türkiye’de büyümesini sürdürüyor.

Arçelik’in Akmerkez mağazası yeni konseptiyle açıldı
Arçelik’in Akmerkez mağazası yeni konseptiyle açıldı
08.01.2018

Arçelik müşteri deneyimi odaklı yeni nesil mağaza dönüşümünü, Akmerkez’de 25 yıl önce faaliyete geçen ilk AVM mağazasıyla sürdürüyor.

'İstanbul'daki AKM'nin uygulama faslındayız'
'İstanbul'daki AKM'nin uygulama faslındayız'
29.12.2017

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, 'İstanbul'daki AKM'nin artık uygulama faslındayız' dedi.

<p>Bakan Kurtulmuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni projesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 6 Kasım'da açıklanan İstanbul, Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ile Ankara'daki AKM binasının durumuna yönelik değerlendirmelerde bulundu.&nbsp; <p>Kurtulmuş, yenilendikten sonra 2 bin 500 kişilik opera salonu ile konser, tiyatro salonları, sinemalar, kütüphaneler, tasarım dükkanları ve bunların arasında yer alan kafe ve restoranlarıyla büyük bir kompleks olarak hizmet verecek İstanbul'daki AKM'ye yönelik, "İstanbul'daki AKM'nin artık uygulama faslındayız. Yıkımlar başladı ve ondan sonra yeni binanın yapımıyla ilgili TOKİ sorumluluğu üzerine aldı. TOKİ üzerinden binanın yapımı inşallah 2019 yılı Mart ayı içerisinde bitirilecek." dedi.&nbsp; <p>AKM konusunda epey mesafe aldıklarını vurgulayan Kurtulmuş, projenin tüm detaylarıyla yapılması ve güzel bir şekilde bitirilmesi için çalıştıklarını ifade etti.&nbsp; Ankara'daki AKM binası&nbsp; <p>Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Yeni AKM gibi bir proje de Ankara'ya yapılsın." talimatıyla gündeme gelen Ankara'daki AKM binasına ilişkin olarak da sürecin şu an ilerlediğini dile getiren Kurtulmuş, "Ankara AKM ise şu anda fikir aşamasındadır. Bunun da 2018 yılı içerisinde bütün projelerinin, resmi süreçlerinin tamamlanarak, 2018'de eğer yapabilirsek bir temel atma ama o herhalde biraz 2019'un sonuna doğru olacaktır, 2019'da da yapımına başlanması gibi bir hedefimiz var." bilgisini paylaştı.&nbsp; <p>Ankara AKM'nin yeni projesine yönelik ilgili bütün çevrelerden görüş alacaklarını söyleyen Kurtulmuş, şunları kaydetti: <p>"Ankara AKM'nin de Ankara'ya yakışır, güzel bir proje olması için gayret sarf edeceğiz. Biliyorsunuz, orası özel bir yasayla kurulmuş, gerekirse birtakım yeni mevzuat düzenlemeleri yapılarak da aynen İstanbul gibi oranın da Ankara'ya yakışır büyük bir proje haline gelmesine gayret edeceğiz. <p>Ankara'nın ihtiyacı var. Orası maalesef bina olarak da son derece yetersiz. Hatta yönetim zorlukları dolayısıyla da tamiratı, tadilatı yapılamamış. Gerçekten biraz da tabiri caizse köhnemiş, eskimiş bir bina. O bina Ankara'ya yakışmıyor. Orada biliyorsunuz çok sayıda etkinlik yapılıyor, etkinlikler sırasında biz de defaatle gitme durumunda kalıyoruz. Hakikaten her gittiğimizde de içimiz sızlıyor. Koskoca Ankara, Başkent ve böylesine kötü bir kültür merkezi... Yakışmıyor Ankara'ya. İnşallah Ankara, yeni bir kültür merkezini, önemli bir prestij projesi kazanmış olacak."&nbsp; Türk sinemasına yatırım yapana teşvik&nbsp; <p>Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş, sinema, telif hakları ve Bakanlığın teşkilat yasasıyla ilgili çalışmalara yönelik de düzenlemelerin hazır olduğunu kaydetti. <p>Özellikle telif hakları ve sinemaya yönelik düzenlemelerin sektörden ilgili taraflarla görüşülmesi ve mutabakata varılması sonucu son şekline kavuştuğuna işaret eden Kurtulmuş, "Bu çalışmaların hem Türkiye'de fikir eserlerinin korunması bakımından büyük bir kazanım sağlayacağını hem de sinema destekleri vasıtasıyla yerli sinema üretecek olanların da dışarıdan gelip sinema sektörümüze yatırım yapacak olanların da ciddi bir şekilde teşvik edileceğini söyleyebilirim." diye konuştu.&nbsp; <p>Yeni teşkilat yasasının ise Bakanlığın bazı alanlarında yaşanan tıkanıklığı aşmaya yönelik olduğunu aktaran Kurtulmuş, her üç tasarının da Başbakanlığa sunularak, yakın zamanda Meclis gündemine getirileceğini bildirdi.