Yeni Yüksekova, TOKİ konutları ile rahat kavuşacak
Yeni Yüksekova, TOKİ konutları ile rahat kavuşacak
19.06.2018

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde vatandaşlar, TOKİ tarafından yapılan konutların tamamlanmasıyla modern yaşam alanına kavuşacak.

TOKİ Yüksekova konutlarının inşaatı sürüyor
TOKİ Yüksekova konutlarının inşaatı sürüyor
17.03.2018

TOKİ tarafından Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde inşası devam eden toplu konutlar insansız hava aracı ile görüntülendi.

Yüksekova'daki TOKİ konutları en iyi şekilde yapılıyor
Yüksekova'daki TOKİ konutları en iyi şekilde yapılıyor
13.11.2017

Yüksekova Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mahmut Kaşıkçı, terör mağdurları için TOKİ konutlarının yapıldığı alanda incelemelerde bulundu.

Yüksekova'da içme suyu arıtma tesisi yapımına başlandı
Yüksekova'da içme suyu arıtma tesisi yapımına başlandı
12.11.2017

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde içme suyu arıtma tesisi yapılıyor.

Yüksekova'da TOKİ konutlarının yapımı sürüyor
Yüksekova'da TOKİ konutlarının yapımı sürüyor
14.10.2017

Terör saldırılarında evleri hasar gören vatandaşlar için Yüksekova’nın Esenyurt Mahallesi’nde inşasına edilen TOKİ konutlarının büyük kısmı tamamlandı

TOKİ Yüksekova konutları gelecek yıl hazır!
TOKİ Yüksekova konutları gelecek yıl hazır!
11.10.2017

Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Yüksekova ilçesinde yapımına başlanan TOKİ konutları ile ilgili bilgiler verdi.

Yüksekova'daki bin 830 konutun inşası sürüyor
Yüksekova'daki bin 830 konutun inşası sürüyor
05.08.2017

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde TOKİ tarafından yapımına başlanan birinci etap konutların inşası sürüyor.

Yüksekova Küçük Sanayi Sitesi’ne iş yeri yapılacak!
Yüksekova Küçük Sanayi Sitesi’ne iş yeri yapılacak!
28.07.2017

Hakkari Yüksekova II. Kısım Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanlığı, Yüksekova II. Kısım Küçük Sanayi Sitesi’ne iş yeri yapım ihalesi yapacak.

Hakkari Yüksekova’da 100 adet iş yeri yapılacak
Hakkari Yüksekova’da 100 adet iş yeri yapılacak
26.07.2017

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 100 adet iş yerinin yapımı için ihaleye gidiliyor.

Yüksekova'yı il olma heyecanı sardı
Yüksekova'yı il olma heyecanı sardı
25.05.2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın TOBB Genel Kurulu'nda Hakkari'nin Yüksekova ile Şırnak'ın Cizre ilçeleriyle ilgili açıklaması, sevinçle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde düzenlenen TOBB 73. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, "Cizre şehir olacak dedik ya. Yani Şırnak Cizre'ye dönüşecek, Hakkari de Yüksekova'ya dönüşecek. Çünkü şehircilik benim işim. Niye? Belediyecilikten geldim. Neresi şehir olur, neresi olmaz onu iyi bilirim." sözleri Yüksekova ilçesinde sevinç ve heyecan oluşturdu. 

Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Salih Özdemir, ilçenin il olması halinde ekonomide büyük hareketlilik yaşanacağını söyledi.

Özdemir, "Kurumlar artacak, yeni bir büyüme olacak. İstihdam artacak ve yatırımlar daha da çoğalacak. Yüksekova kısa sürede iki katı büyüyecek. Bu karardan dolayı çok mutluyuz. Sayın Cumhurbaşkanımıza minnettarız, çok teşekkür ederiz." dedi. Yüksekova'yı il olma heyecanı sardı

Vatandaşlardan İsmail Temel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları dolayısıyla çok heyecanlı ve mutlu olduklarını, ilçenin il olmasının esnafı ciddi anlamda kalkındıracağını ifade etti.

Erdoğan'ın açıklamalarını çok olumlu bulduğunu belirten vatandaşlardan Kamil Aksoy ise bu gelişmenin herkes için hayırlı olmasını diledi.

Esnaf Cahit Yiğit de Yüksekova'nın il olmasını beklediklerini dile getirerek, "Özellikle ekonomik açıdan büyük etkileri olacak. Bölgenin ticarete açık olması itibarıyla da çok güzel sonuçlar doğuracak. Büyük bir heyecan oluşturduğuna inanıyorum." diye konuştu.

Esnaf Yusuf Hazeyi, ilçenin il olmasının işlerini olumlu etkileyeceğini, vatandaşların da daha rahat edeceğini dile getirdi.

Hakkari Yüksekova Havalimanı'nda kamulaştırma!
Hakkari Yüksekova Havalimanı'nda kamulaştırma!
24.05.2017

Hakkari Yüksekova Seladdin Eyubi Havalimanı'nda gelişim sahası, Ulaştırma Bakanlığı tarafından alınan kararla kamulaştırılacak.

Yüksekova'da bin 830 konut için 3 firma çalışıyor
Yüksekova'da bin 830 konut için 3 firma çalışıyor
20.05.2017

PKK teröristlerin saldırıları nedeniyle evleri ağır hasar gören vatandaşlar için inşa edilen konutların yıl sonunda tamamlanması hedefleniyor.

Yüksekova'nın yarım asırlık su sorunu çözülüyor
Yüksekova'nın yarım asırlık su sorunu çözülüyor
19.05.2017

Hakkari'nin Yüksekova Belediyesi, 55 milyon liralık yatırımla 'İçme Suyu Projesi'ni hayata geçirecek.

Yüksekova'da ağır hasarlı binalar yıkılıyor
Yüksekova'da ağır hasarlı binalar yıkılıyor
15.04.2017

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde düzenlenen 'Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle Operasyonu'nun ardından hasar gören yapıların yıkım çalışmaları sürüyor

Yüksekova'da TOKİ konutları için ilk kazma vuruldu
Yüksekova'da TOKİ konutları için ilk kazma vuruldu
03.03.2017

Yüsekova Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde başlatılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Yüksekova modern görünüme kavuşacak!
Yüksekova modern görünüme kavuşacak!
02.03.2017

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde başlatılan yol, kanalizasyon, konut, elektrik hattı ve dere ıslahı projeleriyle modern görünüme kavuşması hedefleniyor

Yüksekova için dev bütçe!
Yüksekova için dev bütçe!
21.10.2016

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Hakkari'nin Yüksekova ilçesine içinde 10 bin kişilik 2 milyar 500 milyon liralık yatırım bütçesi ayrıldığını duyurdu.

Yüksekova'daki tahribatlar gideriliyor
Yüksekova'daki tahribatlar gideriliyor
07.10.2016

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde terör örgütü PKK'nın verdiği tahribatın giderilmesi için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.

Yüksekova'da yıkım ve enkaz çalışmaları devam ediyor
Yüksekova'da yıkım ve enkaz çalışmaları devam ediyor
23.09.2016

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, terör saldırıları sonucu ağır hasar gören yapıların yıkım çalışmaları sürüyor.

Yüksekova, Cizre, Silopi ve İdil konutları 1 yılda yapılacak!
Yüksekova, Cizre, Silopi ve İdil konutları 1 yılda yapılacak!
22.09.2016

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, 'Sur hariç Yüksekova, Cizre, Silopi, İdil gibi yerlerde tahmin ediyorum bir sene içinde bütün konutları yaparız'

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Sur hariç Yüksekova, Cizre, Silopi, İdil gibi yerlerde tahmin ediyorum bir sene içinde bütün konutları yaparız, altyapısıyla üstyapısıyla mükemmel şehirler haline getirip vatandaşlara dağıtırız." dedi.

İzmir Valisi Erol Ayyıldız'ı ziyaret eden Özhaseki, güzel İzmir'e güzel haberlerle geldiklerini belirtti.

Bakan Özhaseki, bakanlığının iki iştigal konusu çevre ve şehirciliğin İzmir'i çok ilgilendirdiğini kaydederek, çevrenin olmazsa olmaz, vazgeçilmez niteliği taşıdığını ifade etti.

Her türlü dengeyi gözetmek zorunda olduklarını aktaran Özhaseki, kalkınmaya, şehirlerde yaşamaya, yatırımlara ihtiyaç bulunduğunu dile getirdi.

Bakan Özhaseki, bütün bunların dengeli bir vaziyette götürülmesi meselesinin bakanlığını çok yakından ilgilendirdiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

"İzmir'imizde de bir taraftan körfezin temizlenmesi, biraz yılan hikayesine dönen ÇED meselesi, bir taraftan katı atık tesislerinin yapılması noktasındaki ÇED raporları, diğer taraftan da çok hızlı olarak başlaması gereken dönüşüm projeleri var. Ana eksen bu olur, bunun yanı sıra İzmir'e yapabileceğimiz faaliyetler konusunda arkadaşlarımızla görüş alışverişinde bulunacağız. Karabağlar kentsel dönüşüm meselesi üzerinde epeyce bir çalışma yaptık. Çok güzel bir şehircilik örneği vereceğiz diye düşünüyorum. İnsanlar orada yaşamaktan keyif alacaklar. Diğer taraftan çevreyle ilgili çalışmalar var."  "Oralarda yaptığımız çalışmalar artık netice vermeye başladı"

Bakan Özhaseki, Doğu ve Güneydoğu'daki terör operasyonları sonrasında vatandaşlara yapılacak konutlarla ilgili soru üzerine şöyle konuştu:

"Yaklaşık 12, 13 yerde çok ciddi çukurlar kazılıp, devlete kafa tutma diyebileceğimiz, arkasında öz yönetim ilanları... 7 bölge var ki buralarda çatışmalar yoğun yaşanmıştı. 7 bölgede Allah'a şükür teröristleri, PKK'lıları temizledik. Güven, asayiş geldi. Vatandaş evlerine dönüyor, şehirlerde yaşam normale dönüyor. Burada yapılan bir taraftan devletin kudretli elini teröristlere vurmaktı, vuruldu. Bir taraftan da devletin şefkatli kanadını vatandaş tarafına döndürüp onların yaralarını sarmaktayız. Vatandaş ayrıldığında evlerini tertemiz bırakmış ama teröristler bu evlere girmişler, duvarlardan duvarlara delmişler, mevzi gibi sığınak gibi görmüşler, çatışma alanına döndürmüşler. Oradaki masum vatandaşın evi yıkılmış. Binlerce ev yıkılmış. Oralarda yaptığımız çalışmalar artık netice vermeye başladı. Sur hariç Yüksekova, Cizre, Silopi, İdil gibi yerlerde tahmin ediyorum bir sene içinde bütün konutları yaparız, altyapısıyla üstyapısıyla mükemmel şehirler haline getirip vatandaşlara dağıtırız. Hak sahiplerine haklarını veririz."

Sur'un ayrıcalığı bulunduğunu aktaran Bakan Özhaseki, binlerce yıldır yaşayan kadim bir yer olduğunu, değişik dinlerin ve medeniyetlerin hüküm sürdüğünü, değişik devirlere ait tescilli eserlerin varolduğunu vurguladı.

Özhaseki, Sur'da bin 200 civarında tescilli eser olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bütün bunların yaşadığı bir yerde sizin de bunları gözeterek işe çıkmanız gerekiyor. Bir de UNESCO'nun orada almış olduğu kararlar var, surlar ve Hevsel Bahçeleriyle ilgili. Koruma amaçlı imar planları 2012'de çıkmış. Bunlara uygun bir yapılaşma içinde devam ettiriyoruz çalışmalarımızı. Yani gelip orada evler yıkıldı diyerek, TOKİ'yi sokarak, 5 katlı evler yapıp insanları dağıtmak değil amacımız. Geleneksel dokuyu yaşatmak. Bir, klasik Diyarbakır evleri ve o planlamayı devam ettiriyoruz, zaman alması ondan. İki, bütün tarihi eserler elden geçiyor, tamamı restore ediliyor, binlerce eser kurtuluyor. Üç, sokak sağlıklaştırma yapıyoruz, Gazi Caddesi, Melik Ahmet Caddesinde bütün esnafın binlerce dükkanı taş ve ahşap yapı haline geliyor. Sur ve tarihi eserlerin restoresi kolay olmuyor, o yüzden biraz zaman alıyor. Ama çok kısa süre içerisinde devlet olarak biz tüm mağdurların haklarını teslim edecek hale geliyoruz."