Yazlık konut alırken dolandırılmayın!

Yazlık konut alırken dolandırılmayın!

Muğla'nın dünyaca ünlü turistik ilçeleri Bodrum, Datça, Marmaris ile Fethiye’de yerli ve yabancıların mülk edinirken korsan emlakçılar tarafından dolandırılmalarının önüne geçilmesi için bilgilendirici broşürler dağıtılmaya başlandı

Muğla'nın dünyaca ünlü turistik ilçeleri Bodrum, Datça, Marmaris ile Fethiye'de yerli ve yabancıların mülk edinirken korsan emlakçılar tarafından dolandırılmalarının önüne geçilmesi için bilgilendirici broşürler dağıtılmaya başlandı.

Muğla Valiliği, İl Jandarma Komutanlığı ve Emlak Müşavirleri Derneği tarafından, yerli ve yabancıların mülk edinirken zor durumda kalmaması için broşür bastırıldı. 10 bin adet bastırılan broşürler, başta havaalanları olmak üzere turizm büroları, kahvehaneler, cadde ile sokaklarda dağıtılmaya başlandı.

Vergi ödemeyen korsan emlakçıların kayıt dışılığa yol açtığını belirten Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Ziya Ercan şunları söyledi:

"Yabancılara mülk satışının 2003 yılında yeniden düzenlenmesinin ardından Türkiye'de mülk edinmek isteyen çok sayıda yabancı, tercihini ilçelerimizden yana kullanmaya başladı. Sahte belgelerle tapu düzenleyen korsan emlakçılar çok sayıda kişiyi mağdur etti. Bu kişilerin sayısı yasal olanları ikiye katladı. Hiçbir kurumsal yapıya sahip olmadıkları için yaptıkları iş karşılığında vergi ödemeyen bu kişiler, sektörde kayıt dışılığa ve kuralsızlığa yol açtı. İl genelinde vergisini düzenli ödeyen, işini doğru yapan emlakçılara olan güven zedeleniyor. Bir ev satan korsan emlakçılar, kimi zaman 10 ev satan yasal emlakçılardan daha çok kazanıyor. Kimsenin zor durumda kalmaması için yaptığımız bu çalışmanın ülke genelinde örnek alınması gerekli. Yıllarca çalışarak birikim yapan kişiler doğru bir yatırım yapmalı" diye konuştu.

BROŞÜRDEKİ UYARILAR

İlçelerde dağıtılmaya başlanan broşürlerde de şu uyarılar yer aldıi:

"Konut almadan önce mutlaka yetkili ve kayıtlı bir emlak müşavirine danışın. Türkiye'de gayrimenkul alabilmeniz için satın alacağınız yerin izni olup olmadığını Tapu Sicil Müdürlükleri'nden öğrenin. Almak istediğiniz konutun imar planı içerisinde konut alanı olarak tescil edilmiş olmasına dikkat edin. Beğendiğiniz gayrimenkulün tapusu yoksa kesinlikle almayın. Tapu üzerinde ipotek, amme alacağı, haciz varsa bu durumlar düzelmeden gayrimenkulü satın almayın. Katalog ve maket üzerinden pazarlık yapmayın. Gayrimenkulü mutlaka yerinde görün. Alacağınız gayrimenkul bir bina ise belediyeden yapı ruhsatı ve kullanma izni olup olmadığını araştırın. Gayrimenkulün bina deprem yönetmeliğine ve Türk Standartları Enstitüsü (TSE) standartlarına göre yapılıp yapılmadığını kontrol ettirin. Gayrimenkulü malsahibi adına satan şahısların, noterlikçe verilmiş vekaletnamesi olup olmadığını görün. Gayrimenkulün üzerinde haciz, ipotek ve önceki dönemlere ait borcu olup olmadığını, belediye veya özel idare imar müdürlüğünden öğrenin. Belediye mücavir alanları dışında kalan yerlerden gayrimenkul almayın. Noterlerde yapılan satış vaadi sözleşmesi tapu yerine geçmez. Bu nedenle tapu almadan kesinlikle ödeme yapmayın. Resmi kayıtlara girebilmesi için tapu müdürlüğüne emlakçılar odasından alacağınız iş takip formu ile gidin. Konut anlaşması yaparken konuşulan ve anlaşmaya vardığınız bütün konuları bir mukavele ile tespit edin. Gayrimenkulün hissedarı olduğu durumlarda tüm hisse sahiplerince satıcıya vekalet verilip verilmediğini öğrenin."

Hürriyet

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Yazlık fiyatları rekor kırdı, küçük evlerin metrekaresi 50 bin TL'yi aştı!
  • 23.07.2022 00:10

Yazlık fiyatları rekor kırdı, küçük evlerin metrekaresi 50 bin TL'yi aştı!

2022 yılı yazlık fiyatları yükselmeye devam ediyor. Küçük dairelerde metrekare s ...

Yerli ve yabancı yatırımcıya korsan emlakçı uyarısı!
  • 18.06.2018 14:10

Yerli ve yabancı yatırımcıya korsan emlakçı uyarısı!

Yerli ve yabancıların mülk edinirken korsan emlakçılar tarafından dolandırılmama ...

İstanbul'dan kaçış başladı! Dikkat çeken detay!
  • 15.06.2018 02:00

İstanbul'dan kaçış başladı! Dikkat çeken detay!

Son 10 yılda İstanbul'dan yazlık bölgelere büyük göç başladı. Son dönemde beyaz ...

İstanbulluların yazlıktaki ilk tercihi Silivri!
  • 10.07.2017 11:08

İstanbulluların yazlıktaki ilk tercihi Silivri!

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, yazlık bölgelerle ilgili geliş ...

Muğla’daki yazlık fiyatları ne durumda?
  • 03.08.2015 10:56

Muğla’daki yazlık fiyatları ne durumda?

EVA Gayrimenkul Değerleme, Muğla'daki yazlık konut değerlerini ve beldelerdeki f ...

Yazlık konut alırken dolandırılmayın!
  • 21.06.2012 17:15

Yazlık konut alırken dolandırılmayın!

Muğla'nın dünyaca ünlü turistik ilçeleri Bodrum, Datça, Marmaris ile Fethiye’de ...