Ode Yalıtım'dan uygulamalı ve örnekli ısı yalıtım kitabı!

Ode Yalıtım'dan uygulamalı ve örnekli ısı yalıtım kitabı!

ODE Yalıtım, enerji verimliliğine dikkat çekmek üzere “Uygulamalı ve Örnekli Isı Yalıtım Kitabı”nı üçüncü kez yayımladı.

ODE Yalıtım, iklim ve çevresel risklerin dünyanın öncelikli gündem maddelerinden biri olduğu günümüzde enerji verimliliğine dikkat çekmek üzere “Uygulamalı ve Örnekli Isı Yalıtım Kitabı”nı üçüncü kez yayımladı. Kitapta, dünyada ve Türkiye'de enerjinin yeri ve önemi güncel veriler ışığında paylaşılırken, ısı yalıtımı alanındaki uygulama ve örnekler de kapsamlı bir şekilde ele alınıyor. Enerjinin bilinçsizce tüketilmesinin gezegene zarar verdiği gibi şirketlerin rekabetçiliğini de olumsuz yönde etkilediğini söyleyen ODE Yalıtım Pazarlama Direktörü Ozan Turan, enerji verimliliğini sağlamak için atılması gereken adımların başında yalıtım uygulamalarının geldiğini ifade etti.

Dünya genelinde özellikle nüfus artışı, şehirleşme, sanayileşme ve küresel ticaret gibi faktörler nedeniyle enerjiye olan talep her geçen gün artıyor. Dünyanın enerji kaynakları önümüzdeki 30 yıl boyunca bu talebi karşılamak için yeterli olsa da bu kullanımın çevreye verdiği zararlar, enerji arzının güvenliğine yönelik endişeler ve yüksek yatırım maliyetleri, enerjiyi daha verimli kullanma ve yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini ortaya koyuyor. Bu kapsamda Türkiye'nin yüzde 100 yerli sermayeli en büyük yalıtım şirketi ODE Yalıtım da enerji verimliliğine ve bu verimliliği sağlamada kritik rol oynayan yalıtımın önemine yönelik farkındalığı artırmak için “Uygulamalı ve Örnekli Isı Yalıtım Kitabı” çıkardı.

Ozan Turan: “Doğru ısı yalıtımı uygulaması enerji tasarrufu sağlar”

Küresel ısınma ve iklim değişikliğine bağlı krizlerin hem gezegeni hem de şirketlerin rekabetçiliğini olumsuz etkilediğini söyleyen ODE Yalıtım Pazarlama Direktörü Ozan Turan, “Dünya genelinde hızla artan enerji tüketimi, çevremize ve gezegenimize verdiğimiz zararı geri dönülemez bir noktaya taşıyor. Bunun yanında OECD ülkeleri içinde 2010-2018 yılları arasında en yüksek sera gazı artışı kaydeden ülke Türkiye. Bu nedenle ülke olarak bu konuyu çok daha acil ve kapsamlı olarak ele almamız gerekiyor. Üstelik ekonomimizin en büyük kalemini oluşturan enerji ithalatımız, işletmelerimizin ve genel olarak ülkemizin rekabetçiliğini de olumsuz yönde etkiliyor” dedi.

Türkiye'de tüketilen enerjinin yüzde 70'inden fazlasının binalarda ve sanayide kullanıldığını hatırlatan Turan, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu durum, bu iki alanda etkin yalıtım uygulandığı takdirde büyük bir enerji tasarrufu sağlanabileceğini ortaya koyuyor. ODE Yalıtım olarak biz de enerji tasarrufu ve yalıtım konularında farkındalığın artması için çalışmalarımızı sürdürüyor, bilgi birikimimizi paydaşlarımıza aktarıyor ve çözüm önerilerimizi her platformda dile getiriyoruz. Bu kitabımızla da enerji verimliliğine yönelik güncel bilgileri paylaşırken, bu verimlilikte ısı yalıtımının önemine dikkat çektik. Bundan sonra da yalnızca fabrikalarımızda değil işimizin mutfağında da üretmeye, paydaşlarımıza, sektörümüze ve ülkemize değer katmaya devam edeceğiz.”

Tamamen güncellenmiş üçüncü baskı

Uygulamalı ve Örnekli Isı Yalıtım Kitabı, ilki 1999, ikincisi 2011 yılında yayımlanan aynı isimli kitabın, Prof. Dr. T Hikmet Karakoç tarafından yayına hazırlanan ve tamamıyla güncellenmiş üçüncü baskısı. Dünyada ve Türkiye'de enerjinin yerinin ve öneminin güncel veriler ışığında paylaşıldığı kitapta, ısı yalıtımı alanındaki uygulama ve örnekler de kapsamlı bir şekilde yer alıyor.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

ODE Yalıtım’ın tüm üretim tesisleri sıfır atık belgesi aldı!
  • 25.06.2022 02:00

ODE Yalıtım’ın tüm üretim tesisleri sıfır atık belgesi aldı!

Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli en büyük yalıtım şirketi ODE Yalıtım, Eski ...

ODE Yalıtım, gürültü kirliliğini "Evomineral" ile önlüyor
  • 30.04.2022 11:58

ODE Yalıtım, gürültü kirliliğini "Evomineral" ile önlüyor

Gün içinde maruz kaldığımız sesler yaşam kalitemizi düşürürken, kronik rahatsızl ...

ODE Yalıtım, yurt dışında üretim planını gündemine aldı
  • 07.02.2022 11:28

ODE Yalıtım, yurt dışında üretim planını gündemine aldı

Türkiye’nin yüzde 100 yerli sermayeli en büyük yalıtım şirketi ODE Yalıtım, 2022 ...

ODE Yalıtım'ın Eskişehir kampüsüne sıfır atık ödülü!
  • 03.01.2022 10:49

ODE Yalıtım'ın Eskişehir kampüsüne sıfır atık ödülü!

ODE Yalıtım’ın çevre dostu uygulamalarıyla ön plana çıkan ve 2018 yılında “Yılın ...

ODE, yangında daha az duman oluşumu sağlayan ısı yalıtım malzemesi geliştirdi
  • 22.12.2021 10:39

ODE, yangında daha az duman oluşumu sağlayan ısı yalıtım malzemesi geliştirdi

ODE Yalıtım Pazarlama Direktörü Ozan Turan, bu sınıfa ait elastomerik kauçuk köp ...

ODE, Mimar Michel Rojkind'i Türk mimarlarla bir araya getirdi
  • 15.12.2021 16:43

ODE, Mimar Michel Rojkind'i Türk mimarlarla bir araya getirdi

ODE Yalıtım’ın pandemi döneminde başladığı ODE Select Mimar Buluşmaları etkinliğ ...