Müteahhide Ayıplı Mülk Satmaktan Tazminat Davası Açılabilir

Merhaba, 2012’nin aralık ayında bir ev aldık. Müteahhit biz evi aldıktan 5 ay sonra mayıs 2013’te iskan alabildi. Ancak bizlere asansörlü diye satılan binada asansör olmasına karşın bunun iskanda ve projede yer almadığını öğrendik. Müteahhide iskana işletmesi gerektiğini söylememize rağmen bir sonuç alamadık. Üstüne üstlük müteahhit asansörün alış tarihini de iskandan sonraki bir tarih olarak göstermiş. Belediyede ceza uygulamış, ne yapmalıyız?

Sayın Deniz Çakara: Müteahhide, ayıplı mülk satmaktan yüklüce bir tazminat açma hakkınız vardır. Önce kat malikleri adına, yönetici noterden aksaklıkların giderilmesi hususunda ihtarda bulunsun. Tazminat davası açacağınızdan da bahsetsin gelen cevaba göre yol izlersiniz.

Salim Taşçı Gayrimenkul Uzmanı

Benzer Sorular

Gayrimenkul Fiyatları

enghasanzaki 06.25.2016 13:30

Merhaba gayrimenkul fiyatları istanbulda her gün artıyor ama nereye kadar ... acaba bir gün gelip düşecekmi ,, ama ne zaman gelecek bugün..

Ti̇m2 İş Merkezi̇ Yatirim

Gsener 05.01.2016 12:35

Merhaba,TİM2 iş merkezinde 50 m2 dükkanım bulunuyor.Yatırım olarak aldım.Gelecekte karlılığı açısından görüşlerinizi öğrenebilir miyim?Teşekkürler.

Tokiden Ev Alımı Hk.

selman.alcikaya 06.23.2015 09:48

İyi Günler. Yurt dışından iki ay önce geldim Ankara'da devlet dairesinde şehit yakını olarak göreve başladı. Benim de başvuru hakkım var mıdır? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Izaleyi Şuyu Davası

nejat42 05.20.2015 18:31

iyi günler Şuulu bir parsel de evim var. Diğer hisselerden birini satın alan müteahhit beni, onunla anlaşmadığım taktirde izaleyi şuyu davası açmakla ve yerimi yok pahasına satın almakla tehdit ediyor. Davayı ne zaman açacağını bilmiyorum. ACABA, DAVA AÇILDIKTAN SONRA BAŞKA BİR MÜTEAHHİT İLE SÖZLEŞME YAPIP, MAHKEMEDE ONUN KARŞISINA GÜÇLÜ BİR MÜTEAHHİT ÇIKARABİLİR MİYİM ? Teşekkür ederim

Arsa Payi Şerh Koyma

tevfik_1907_fb 05.06.2015 19:44

iyi günler Riskli yapımızda mahkemece belirlenen arsa payıma karşılık gelen oranda daire tarafıma verilmek istenmemektedir. benimle aynı arsa payına sahip vede benden küçük arsa payına sahip maliklere benden yaklaşık 12 metrekare büyük daire verilmek istenmektedir.bunun için 2/3 kararına şerh koymak mümkün mü . karşı taraftakilerin görüştükleri bir avukat bina ortak karar protokolüne şerh konulamaz demiş . böyle bir olasılık var mı . şerh den sonra hangi tür davalar açmam gerekir.teminatsız tedbir davası açabilir miyim?teşekkür ederim.

Asansör Kabinininaltından(Temelden)Temiz Su Sızınt

muhittinonal 05.06.2015 17:13

Bu sızıntı tabandan 30 cm.kadar yükseliyor.müteahhit bildiği halde bu ayıbı iyileştirmedi.binamız 2012 yılında iskan da aldı.müteahhidin sorumluluğu varmı. sorumluluğu Süreyle kısıtlımı?

Karşılıklı Ev Satışı

mogongo 04.01.2015 11:43

Merhabalar, 2 ayrı evde ¼’er hissem var. 1.evi ben, 2. evi diğer hissedar almak üzere anlaştık. Onun sattığı 2/4 hissesiyle benim sattığım ¼ hissem aynı değerde, dolayısıyla birbirimize para alış verişi yapmayacağız (3. Hissedara payını vereceğiz.) Sorun şu ki, ben karşı tarafın evi satın aldıktan sonra diğer evi bana satmaktan vazgeçmesinden veya fiyat değiştirmesinden korkuyorum, aynı şekilde o da benden çekindiğini belirtiyor. Bu yüzden öncelikle hangi tapu dairesinde işlem yapacağımızı belirleyemedik ve konuşarak anlaşamadık. Bana senet verip önce kendi işlemini yapmayı teklif etti, güvenilirliği var mıdır? Ben ona noterde senet versem bana ileriki zamanlarda bir zararı dokunur mu, açıkçası hukuksal işlerle zaman ve para kaybedecek lüksüm yok. Nasıl bir yol izleyeceğimi bilemiyorum, bir an önce alım-satım işinin yapılıp evimde huzurla oturmak istiyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.

Smplectiy Den Ev Almak Ri̇sksli̇mi̇

mkoysu 03.25.2015 15:00

GARAJ İNŞAATIN BATMIŞ OLDUĞU SÖYLENİYOR. MEVCUT EVLERİ A BANK SATIYOR.YILLARDIR İSKAN ALINAMAMIŞ BÖYLE BİR YERDEN EV ALMAK DOĞRUMUDUR.İLERİDE KREDİ KULLANARAK EV ALACAK ÇOCUKLARIMA BAŞKA MALİYETLER ÇIKABİLİRMİ. YANITLARSANIZ SEVİNİRİM TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM SAYGILARIMLA

Arsapayı Karşılığı Hak Kaybı

tevfik_1907_fb 03.21.2015 17:49

Sorunuz: iyi günler,arsa payı düzeltme davası sonucunda bazı kat maliklerinin arsa payları eşit olarak mahkemece belirlenmişse bu durumdaarsa payları eşit olan maliklerden birine 2/3 hisseçoğunluğuile düzenlenen bina ortak karar protokolündebüyük daire verilirken payı eşit diğer malike küçük daire verme kararı alınabilirmi.bu durumda mağdur duruma düşen malik nasıl hakkını aramalı hangi kurumlara başvurmalıdır. şimden teşekkür ederim. acilen cevaplarınızı bekliyorum. ilginize şimdiden teşekkür edermim.

Devre Mülk

htczngn76 03.18.2015 21:11

Inter alyans gayrimenkul inşaat as tarafından 2013 te aldığımız 18 aydır ödüyoruz 2014 te teslim edileceğine sözleşmemız var ama hala hic bir gelişme olmadığı için ödemeyi durdurmak istiyoruz ellerinde seneleriniz var ne yapmamız gerekir lütfen bilgi verir misiniz teşekkürler

Hissedarlar Arası Anlaşmazlık

fatihozdemir.44 03.06.2015 19:35

öncelikle iyi akşamla benim şöyle bir sorum olacaktı babamlar 6 kardeşler dede den kalma yaklaşık 18500m2 arazi var beş hissedar satmak istiyor alıcısı var bir kişi sorun çıkarıyor satmak istemiyor böylesi bir durumda nasıl bir yol çizilir aydınlatırsanız sevinirim

Kiracımı Hakkında

kizmazo 03.03.2015 17:33

Merhaba; Annemin müstakil evinde kiracısı vardı, Ocak ayında 15 gün oturduktan sonra başka bir eve taşındılar. Taşındıkları ev annemin evine çok yakın mesafede, kiracı annemin evine 6 aylık su borcu, 2 aylık elektrik borcu ve içerde oturduğu 15 günlük borcunu ödemeden taşındı. Bu evde otururken annem kira kontratı yapmadı. Dolayısı ile birşey yamapayacağımı düşünüyorum. Yardımcı olurmusunuz? Teşekkür ederim. Osman K. -Adana

Kiracı Tahliye

Bulent erdem 02.26.2015 11:33

Merhabalar, 12 Aralık 2014’te içinde kiracı olan bir daire satın aldım. 17 Aralık 2014 tarihinde noterden ihtiyacım olduğu için evi boşaltmalarını istedim (üzerime başka herhangi bir mülk bulunmamaktadır). Ayrıca çıkmalarına kadar da kiraları yatırması için hesap numaramı belirttim. Kiraları her ayın 15 inde ödemesi gerekiyor. (Önceki ev sahibi ile yaptığı kontratta böyle anlaşılmış.) 12. ayın kirası hala ödenmedi. Büyük ihtimalle 15 ve 15 şubat kiraları da ödenmedi. ocak sonunda 7/30 gönderdim. şubat 2 de eline ulaştı ama itiraz ve ödeme yapmadı. kiraların ödenmediği için tahliye davasını ne zaman açmalıyım. süreç nasıl olmalı. şimdiden bilgileriniz için teşekür ederim.

Ev

abdullah karabakla 02.22.2015 12:23

Mrb. Benim konya da selçuklu ilçesinde 10.000 m2 bir parselde 13 hissedardan biriyim. Müatahit çoğunluğu sağlayarak parselleri kat karşılığı arsa sahiplerinden almış Benim arsamın 200 m2 hissedarlarının yarısını 100 m2 sahibim. Diğer 100 m2 kat karşılığı anlaşmışlar.arsanın üstünde iki katli yeni yapı dairem var. Tapu dairesinde ev vergisi ödüyorum ama tapuda arsa gözüküyor. Arsam başka yer kaymış gözüküyor mütahait bana değerinin çok çok altında değer biçiyor. Bende anlaşmak istemiyorum. Muatahit dava açabilir mi yada isale i suyu davası açabilir mi kentsel dönüşüm belediyeden izin alabilir mi ? Benim ne yapmam gerekiyor .bilgilerinizi rica ederim. Not: evimin riskli yada depremlik gibi bir durumu yoktur

Kentsel Dönüşümde Güvenceyi Nasıl Sağlayabiliriz?

Enver Öztürk 01.29.2015 14:32

Anlaşma aşamasında olduğumuz müteahhit firmadan banka teminat mektubu dışında ne gibi güvenceler isteyebiliriz? Bize zaten kentsel dönüşümlerde sigorta mecburiyeti geldiğini, bunun riskleri azalttığını ifade ediyor. Ancak sigortanın sadece yıkım aşamasında yaptırım getirdiğini zannediyorum. Böyle bir sigorta mecburiyeti var mı? Yani firma ilerki günlerde darboğaza girerse bunu üstlenecek bir sigorta var mı? Teşekkürler.