Arsapayı Karşılığı Hak Kaybı

Sorunuz: iyi günler,arsa payı düzeltme davası sonucunda bazı kat maliklerinin arsa payları eşit olarak mahkemece belirlenmişse bu durumdaarsa payları eşit olan maliklerden birine 2/3 hisseçoğunluğuile düzenlenen bina ortak karar protokolündebüyük daire verilirken payı eşit diğer malike küçük daire verme kararı alınabilirmi.bu durumda mağdur duruma düşen malik nasıl hakkını aramalı hangi kurumlara başvurmalıdır. şimden teşekkür ederim. acilen cevaplarınızı bekliyorum. ilginize şimdiden teşekkür edermim.

İyi günler. Bina da sağlanan çoğunluk yürütmede ortak kararlar almak içindir. Yoksa birakın 2/3 çoğunluğu dünya bir araya gelse birinin mülkünü bir diğerine veremez. Siz o kat malikleri adına karar veremezsiniz. Onlar eksilen ve artan metrekareler için biraraya gelip uzlaşma yolu arayacaklar. Bina sakinleri aldıkları kararın uygulanmasında diretirlerse metrekaresi eksilen hissedarın zararını ödemek zorundadır.

Emlaktasondakika.com

Benzer Sorular

Toki Evleri

akaya_ 04.06.2016 21:36

1-Toki evlerini almadan önce göstermiyorlar, böyle bir hak yok mu? Evi görme hakkı. 2-Toki evlerini emlekçı lar alıp sattığı veya kiraya verdiği doğru mu?

Tokiden Ev Alımı Hk.

selman.alcikaya 06.23.2015 09:48

İyi Günler. Yurt dışından iki ay önce geldim Ankara'da devlet dairesinde şehit yakını olarak göreve başladı. Benim de başvuru hakkım var mıdır? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

Arsa Payına Göre Hak Kaybı

tevfik_1907_fb 04.06.2015 20:01

iyi günler şimden ilginize teşekkür ederim.2/3 hisse çoğunluğu ile düzenlenen bina karar ortak protokolünde yasaya göre 1-binanın yıkım kararı 2-müteahit firma seçimi 3- kredi kullanılıp kullanılmayacağı ilke kararları ile birlikte (YENİ YAPIMDA ARSA PAYLARINA GÖRE DAĞITIM YAPILMALIDIR)uygulamasında arsa payı aynı olan iki malikten birine büyük daire(100 metre kare net) arsa payı eşit olan diğer malike(84 metre kare net)daire verme kararı alınabilir mi? Eşit arsa payına sahip olduğu halde küçük daire verilmeye çalışılan malik 1/3 de kalmamak için nasıl davranmalı.UZATMAYAYIM 2/3 hisse çoğunluğu yeni yapımda maliklere verilecek dairelerin büyüklüğünü arsa paylarına göre projede düzenlemezse haksızlığa uğrayan malik neler yapmalıdır? Teşekkürler bu çalışmalarınız kanuni haklarını tam bilemeyen vatandaşa ışık tutmaktadır.ARSA PAYLARI MAHKEMEDEN YENİ ARSA PAYLARI OLARAK BELİRLENMİŞTİR TEMYİZ S ONUCU BEKLENMEKTEDİR.

Toki Ye Girmek Istyorum

huseyindektas 04.01.2015 01:43

Yardimci olursani sevinirim ornegin 1O bin lira pesinat la girebilirmiyim

Toki 2+1 Mi 3+1 Mi?

hamonapatra 03.25.2015 17:40

İstanbul kayaşehir toki de kuraya katılmak istiyoruz fakat 2+1 evler en düşük 136 bin ile 255 bin tl arasındaymış bize kura çıkarsa kaç binliralık alacağımıza kurayı çekenler mi karar veriyor yoksa biz mi??yani 2+1 58 metrekarelik bile ev gelme olasılığı var mı işin içinde??

Toki Kayasehir Hak.

rmys 03.18.2015 20:02

Merhaba, toki kayasehir 18 19 23 bölgeleri için kuraya girmek istemekteyiz. Babamın sadece emekli maaşı var. Sizce buna göre biz değerlendirmeye alınır miyiz ? Ek gelir göstermemiz saha mi iyi olur ? Şimdiden ilginize teşekkür ederim.

Pesinat

fatmaydineksi 03.16.2015 17:21

Kayasehir 23 bolge 2015 projesinde Alt gelir grubu Pesinati ne zaman odenecek ?? İlgili Habere git

Konut Kredisi Hak.

Turkanoztrk 03.07.2015 18:42

Banka konut kredisi kullanabilirmiyim?

Gayrimenkul

oylesinebirkul 03.06.2015 22:41

meraba, ben fransada yasiyorum 50 tl civarinda nakit paramvar annem ve babaminda bi eve ihtiyaclari var.avrupada yasadigim icin turkiyeden kredi alamiyorum 65 yasindaki babam kredi cekmeyi dusunuyor bende burdan babama odiycem . biz bu sekilde anlastik fakat banka krediyi kim cekerse tapu onun uzerine olur diyor. zaten kredi bitmeden de uzerimize tapu alamiyoruz.durum boyleyken kredi bitmeden yada bittikten sonra babam vefat ederse kardeslerim hak iddia ettikleri takdirde alabilirlermi ? sonucta parasini benim odedigim daire . babam tapunun benim uzerimeolmasini istiyor , bu konuda yapilacaklar nelerdir .

Adana Suluca Toki Yedek Liste

ilknur 02.24.2015 16:12

adana suluca toki konutları yoksul vatandaşlara belirli şartlar baz alınarak oturum yapılması için ev verildi ancak taksitleri az oldugu için 1280 konutun yaklaşık yarısı boş vaziyette yani kurrada ev çıkanlar taksiti ödüyor ama oturmuyor demekki ihtiyacı yok. eger ihtiyacı yok ise yedek listede olupta sokakta yasayanlar ve ya kirada oturanlara haksızlık yapıldıgı konusunda ne yapabilirsiniz yardım lütfen. bu daireleri yoksullara verilirken oturma şartı getirilmişti.

Ev

abdullah karabakla 02.22.2015 12:23

Mrb. Benim konya da selçuklu ilçesinde 10.000 m2 bir parselde 13 hissedardan biriyim. Müatahit çoğunluğu sağlayarak parselleri kat karşılığı arsa sahiplerinden almış Benim arsamın 200 m2 hissedarlarının yarısını 100 m2 sahibim. Diğer 100 m2 kat karşılığı anlaşmışlar.arsanın üstünde iki katli yeni yapı dairem var. Tapu dairesinde ev vergisi ödüyorum ama tapuda arsa gözüküyor. Arsam başka yer kaymış gözüküyor mütahait bana değerinin çok çok altında değer biçiyor. Bende anlaşmak istemiyorum. Muatahit dava açabilir mi yada isale i suyu davası açabilir mi kentsel dönüşüm belediyeden izin alabilir mi ? Benim ne yapmam gerekiyor .bilgilerinizi rica ederim. Not: evimin riskli yada depremlik gibi bir durumu yoktur

Tokilerin Devirleri

sevilay sahin 02.20.2015 11:10

2010 yolunda teslim edilen tilkilerden baskasi üzerinden alihan dairenin devirleri ne zaman gelir .kütahya 2.etap tokileri

Beytepe Akçalı

Cem Alaylı 02.20.2015 09:40

Beytepe deki Akçalı arsa kooperatifinin hisse fiyatları şu anda 200.000 TL civarlarında. Büyük bir inşaat şirketiyle kat karşılığı anlaşıldığı ve en geç 5-6 yıl içinde teslim edileceği söyleniyor. Civardaki inşaatlar kalitesinde olmasa bile 150 m2 lik bir dairenin eder fiyatı sizce kaç TL civarında olur. 200.000 TL ye bu hisse şu anda alınıp 5 yıl sonrası için yatırım yapılır mı ? Teşekkür ederim.

Kentsel Dönüşümde Güvenceyi Nasıl Sağlayabiliriz?

Enver Öztürk 01.29.2015 14:32

Anlaşma aşamasında olduğumuz müteahhit firmadan banka teminat mektubu dışında ne gibi güvenceler isteyebiliriz? Bize zaten kentsel dönüşümlerde sigorta mecburiyeti geldiğini, bunun riskleri azalttığını ifade ediyor. Ancak sigortanın sadece yıkım aşamasında yaptırım getirdiğini zannediyorum. Böyle bir sigorta mecburiyeti var mı? Yani firma ilerki günlerde darboğaza girerse bunu üstlenecek bir sigorta var mı? Teşekkürler.

Olumsuzlukları Baştan Belirtip Ikazınızı Yazılı Yapınız

Feti Küpçü 01.27.2015 16:57

??Merhaba, izninizle bir soru sormak ve görüşünüzü almak istiyorum. Oturduğumuz binayı kentsel dönüşüm kapsamında bir inşaat firması ile anlaşarak kat karşılığı yenilemek üzereyiz. Bina metrekaresi yapılacak yeni kat planları eski planlar ile aynı şekilde olacak şekilde yapılmaya müsait. Biz aynı planın yapılmasını talep ediyoruz. Fakat bazı kat malikleri kendi dairelerine avantaj sağlayacak şekilde asansör, yangın merdiveni vb. ortak kullanım alanlarının yerlerini değiştirmek istiyorlar. Bu ise bizim dairelerimizin görüş açısı ve güneş alma durumunu bozarak arka plana kalmasına sebep oluyor. Yani bazı maliklere avantaj sağlanırken, bazı malikler mağdur oluyor. Bu durum dava konusu olursa, kat planları aynı eskisi gibi olmalı yönünde karar verilir mi, yoksa binadaki 2/3 çoğunluk ne isterse o mu yapılır? Yardımlarınız için teşekkürler.