TOKİ Mersin ATAŞ’tan devir alınan lojmanlar için açıklama yaptı

TOKİ Mersin ATAŞ’tan devir alınan lojmanlar için açıklama yaptı

TOKİ ATAŞ Rafinerisi’nden devir alınan lojmanlar ve diğer donatıların” yıkımı ile ilgili açıklama yaptı

TOKİ'nin ATAŞ Rafinerisi'nden devir alınan lojmanlar ve diğer donatıların” yıkımı ile ilgili başlatılan çalışma hakkındaki açıklaması şu yönde : İdaremizce, Mersin'in Akdeniz ilçesi Çay Mahallesi'nde bulunan “ATAŞ Rafinerisi'nden devir alınan lojmanlar ve diğer donatıların” yıkımı ile ilgili başlatılan çalışmanın, “lojmanların çevresindeki vatandaşların konutlarını da kapsayacağı” şeklinde gerçek dışı, haberler üzerine açıklama yapılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Çay Mahallesi'ndeki yıkım çalışmaları sadece ATAŞ'tan, TOKİ mülkiyetine devir alınan taşınmazlar üzerindeki 18 lojman, sosyal tesis, trafo ve havuzları kapsamaktadır. 

TOKİ ile Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir ve Akdeniz Belediye Başkanlıkları arasında Çay, Çilek ve Özgürlük Mahallelerindeki alanlar için “Mersin Akdeniz Kentsel Yenileme Projesi”ne ilişkin ön protokol 06 Mart 2008, ek protokol de 27 Nisan 2010 tarihinde imzalanmıştır. 

Proje kapsamında öncelikle İdaremizce devir alınan, ATAŞ Rafinerisine ait üzerinde eski lojmanlar bulunan arazide projelendirme çalışmaları planlanmıştır. Bu alanda 1951 yılında inşa edilmiş ikişer katlı 18 lojman binası,  bir sosyal tesis,  iki trafo binası ve üç adet açık yüzme havuzu bulunmaktadır. 

1951 yılında inşa edilen yapıların çeşitli riskler taşıması nedeniyle, çevrede bulunan vatandaşların durumlarını etkilemeden, yıkımı zaruri hale gelmiştir. Bu sebeple lojmanlar ve donatıların yıkımı ile ilgili İdaremizce hizmet alımı gerçekleştirilmiş ve yüklenici firma yıkım çalışmalarına başlamıştır. 

Yıkım çalışmalarının sadece lojmanları ve donatıları kapsamasına rağmen çeşitli basın yayın organlarında “yıkımın vatandaşların evlerini de kapsayacağı” yönünde kurumu karalamaya ve yıpratmaya, projeyi de engellemeye dönük yayımlanan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. 

İdare olarak öncelikle kentsel dönüşüm uygulanacak bölgedeki vatandaşlarımıza sunmak üzere ATAŞ'tan alınan alanda, tasarımı ve farklı mimarisi ile yaşam standartlarına en uygun stok konut üretimi planlanmaktadır. 

Öte yandan kentsel dönüşüm projeleri; “tespit, değerleme, projelendirme, uzlaşma görüşmeleri” gibi halkın katılımı ve uzlaşması esaslı birçok adımı barındıran çalışmalardır. Mersin Çay, Çilek ve Özgürlük Mahallerinde başlatılan projede temel esas; alanda ikamet eden taşınmaz sahiplerine mevcut durumları esas alınarak yine kendi bölgelerinde konut veya ticarethane verilmesidir. Hiçbir mülk sahibinin bu bölgeden, başka bir yere gönderilmesi gibi bir durum ve talep söz konusu değildir. 

Kamuoyunun gerçek dışı bilgilerle yanlış düşüncelere sevk edilmesinin doğru olmadığı, spekülatif amaçlı, kurumu yıpratmayı hedefleyen haberlere itibar edilmemesi hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.                                                           

Yorum Yaz

Benzer Haberler

TOKİ Mersin ATAŞ’tan devir alınan lojmanlar için açıklama yaptı
  • 01.05.2014 10:32

TOKİ Mersin ATAŞ’tan devir alınan lojmanlar için açıklama yaptı

TOKİ ATAŞ Rafinerisi’nden devir alınan lojmanlar ve diğer donatıların” yıkımı il ...