Tadilat hareketliliği boya satışlarını patlattı

Tadilat hareketliliği boya satışlarını patlattı

Pandemi döneminde yaz mevsimini açık havada ve daha sakin bölgelerde geçirmek isteyenler rotasını memleketlerine, yaylalara ve yazlıklara çevirdi.

Tadilat gerekliliğinin doğmasına neden olan bu mevsimsel hareketlilik, boya satışlarında ciddi yükselişe neden oldu. nalburdayim.com Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Bük, tüketici datalarına bakıldığında boya ve boya ekipmanları satışlarında yüzde 100’lük artış görüldüğünü söyledi.

Pandemi nedeniyle yaz mevsimini açık havada ve daha sakin bölgelerde geçirmek isteyenler rotasını memleketlerine, yaylalara ve yazlıklara çevirdi. Tadilat gerekliliğinin doğmasına neden olan mevsimsel hareketliliğin, boya satışlarında ciddi yükselişe neden olduğunu söyleyen nalburdayim.com Yönetim Kurulu Başkanı Ozan Bük, tüketici datalarına bakıldığında boya ve boya ekipmanları satışlarında yüzde 100 artış görüldüğünü belirtti.

Bu kesimin uzunca bir süre gittikleri yerlerde kalma düşüncesiyle hareket ettiğini dile getiren Bük “Yazlık göçü, başta boya ve ekipmanları olmak üzere genel bakım, onarım ve değişim faaliyetlerini de artırdı. Evlerinde kalmayı tercih edenler ise; evlerinin boya tadilat işlerini ve bakımlarını yapıyorlar. Tüm bunların sonucu olarak da boya ve boya ekipmanları satışları yüzde 100 arttı” dedi.

Online satışın payı yüzde 65 oldu

Pandemi döneminde online alışverişin perakendeden aldığı payın da yüzde 65’e yükseldiğine dikkat çeken Ozan Bük, ev dekorasyonu ve tadilatı söz konusu olduğunda ağırlıklı olarak mağazalardan yapılan alışveriş aktivitesinin de online platformlara doğru bir eğilim gösterdiğini belirtti. 

Pandemi döneminde yaşamın her alanının eve taşınmasına paralel olarak alışveriş ihtiyaçlarındaki değişimin sürdüğüne kaydeden Bük “Ege ve Akdeniz’de yazlık evlerin, Karadeniz ve doğuda yayla evlerinin bakım, onarım, değişim gibi faaliyetlerin etkisiyle banyo ürünlerinin de satışları yükseldi. Armatürler, klozet, fayans çeşitleri, lavabo, duşakabin, seramik çeşitleri çok ilgi gördü. Bunun yanı sıra oturma grubu, yer, duvar kaplama, çiçek ve saksı gibi ürünler de en çok satılanlar arasında yer aldı” diye konuştu. 

Boya daha çok yenilemede kullanılıyor

Türkiye’deki boyaların yüzde 80-85’inin yenilemede kullanıldığına dikkat çeken Bük,Türkiye’de kişi başı boya tüketiminin 20 kilogram civarında olduğunu, Avrupa ülkelerinde bu rakamın 16-17 kilogramı bulduğunu söyledi. 

Ozan Bük “Türkiye’de inşaat sektörü hareketli ancak yeni inşaatlarda tüketilen boya miktarı toplam tüketimin yüzde 10-11’ini kapsıyor. Boyanın yüzde 80’i eski binalarda kullanılıyor. Türkiye, boyada renk tercihinde kum bejinden vazgeçmiyor. En çok satılan renk skalasında ilk sırada kum beji liderliğini sürdürüyor” dedi.
 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Pandemide insanlar eve kapandı, boya satışları patladı!
  • 20.08.2021 09:24

Pandemide insanlar eve kapandı, boya satışları patladı!

Pandemi sürecinde evinde kalan insanlar evlerinde değişiklik yapmaya yöneldi. Ev ...

Tadilat hareketliliği boya satışlarını patlattı
  • 17.08.2021 17:34

Tadilat hareketliliği boya satışlarını patlattı

Pandemi döneminde yaz mevsimini açık havada ve daha sakin bölgelerde geçirmek is ...

Doğada tatil sezonu açıldı, karavanlar yenilendi
  • 24.06.2021 17:28

Doğada tatil sezonu açıldı, karavanlar yenilendi

Pandemi nedeniyle oluşan izole tatil arayışı, kampın yanı sıra karavanı da cazip ...

nalburdayim.com'dan Babalar Günü'ne özel hediyeler!
  • 12.06.2021 17:02

nalburdayim.com'dan Babalar Günü'ne özel hediyeler!

nalburdayim.com, Babalar Günü’nde usta babalara yakışır süper hediye seçenekleri ...

Nalburdayim.com'dan Anneler Günü'ne özel kampanya!
  • 29.04.2021 17:06

Nalburdayim.com'dan Anneler Günü'ne özel kampanya!

Binlerce ürünü tüketiciyle buluşturan nalburdayim.com, en seçkin ürünlerini Anne ...

nalburdayim.com, 2020'de yüzde 100 büyüdü!
  • 13.04.2021 12:19

nalburdayim.com, 2020'de yüzde 100 büyüdü!

“Ne ararsan var!” sloganıyla tüketiciyle buluşturan nalburdayim.com, online alış ...