maritbet girişmaritbet
Akçansa, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'ne dahil oldu

Akçansa, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'ne dahil oldu

Akçansa, 1 Nisan 2022 itibarıyla kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin paylarının yer aldığı BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil oldu. 

Sürdürülebilir ürünler üretmeye, alternatif kaynakları kullanmaya, yenilikçi teknolojiler geliştirmeye ve toplumsal fayda sağlamaya odaklanan; bu yönüyle sürdürülebilirlik performansını istikrarlı şekilde yükselten Akçansa, Borsa İstanbul’un (BIST) Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil oldu.

‘Artı Yaşam’ sloganıyla çevrenin korunmasından toplumsal fayda sağlamaya kadar geniş, kapsamlı ve sürdürülebilir bir çerçevede olumlu etki oluşturmaya odaklanan Akçansa, 1 Nisan 2022 itibarıyla kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin paylarının yer aldığı BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil oldu. 

Sürdürülebilirlik yaklaşımı ve uygulamalarını, ekosistemine de yayarak sektörün dönüşümüne destek olmayı amaçlayan şirket, daha yaşanabilir bir dünya için hayata geçirdiği faaliyetlerindeki başarılı performansı ve kurumsal yönetim uygulamaları ile gönüllü olarak katıldığı değerlendirme sürecinin neticesinde endeks kriterlerini yerine getirerek listede yerini aldı.

“Sürdürülebilir gelecek için buradayız”

Akçansa Genel Müdürü M. Zeki Kanadıkırık, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Sürdürülebilirliği finansal boyutunun ötesinde çevresel, sosyal ve yönetim boyutları ile de tüm faaliyetlerimizin merkezinde tutuyoruz. Sürdürülebilirlik stratejimizin merkezinde yer alan inovasyon ve dijital dönüşüm faaliyetlerimizle çevresel ayak izimizi azaltmaya odaklanıyoruz.  Ekiplerimizin geliştirdikleri daha düşük karbonlu katkılı tip çimento ürünleri ile kalitemizden ödün vermeden daha sürdürülebilir ürünler geliştirerek “Biz Akçansa olarak dünya için buradayız” diyoruz. Tüm faaliyetlerimizde kaynaklarımızı mümkün olan en verimli seviyede kullanmaya odaklanıyoruz. Türkiye’de Beton Sürdürülebilirlik Konseyi tarafından verilen ‘Kaynakların Sorumlu Kullanımı Belgesi’ni alan ilk çimento şirketiyiz. Büyükçekmece ve Çanakkale fabrikalarımız ile Gebze ve Kemerburgaz Hazır Beton Tesislerimiz şu anda altın seviye belgelere sahipler. Öte yandan toplumsal yatırımlarımızla sosyal kalkınmaya destek oluyor, işimizi yaparken daima ‘önce insan’ diyoruz.  Çeyrek asrı aşan sektör yolculuğumuzda sahip olduğumuz deneyim ile yakın zamanda açıkladığımız 2030 Sürdürülebilirlik Hedeflerimize ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımızın neticesinde şirketlerin kaynakların verimli kullanımı, sera gazı emisyonları, ürün sorumluluğu, çalışan hakları, insan hakları, sosyal sorumluluk faaliyetleri ve kurumsal yönetim uygulamaları gibi pek çok farklı alanda değerlendirildiği böylesine değerli bir endekste yer almaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Akçansa, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'ne dahil oldu
  • 05.04.2022 10:50

Akçansa, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi'ne dahil oldu

Akçansa, 1 Nisan 2022 itibarıyla kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst s ...

Akçansa, sürdürülebilirlik hedefini yüzde 35’e çıkardı
  • 15.03.2022 10:50

Akçansa, sürdürülebilirlik hedefini yüzde 35’e çıkardı

Akçansa 2021’de alternatif yakıt kullanımıyla 155 bin ton fosil yakıta eşdeğer e ...

Akçansa, Avrupa'da ‘Yılın En İyi İşvereni’ oldu
  • 05.11.2021 16:06

Akçansa, Avrupa'da ‘Yılın En İyi İşvereni’ oldu

Akçansa, Globee Awards’ın ‘International Best in Business Awards’ ödül programın ...

Akçansa, Stevie Ödülleri'nden 7 ödülle döndü
  • 06.09.2021 16:38

Akçansa, Stevie Ödülleri'nden 7 ödülle döndü

Akçansa, Gelecek Odaklı ve Yenilikçi İnsan Kaynakları Uygulamaları ile Stevie Öd ...

Akçansa, ‘İşin Geleceği’ni bugüne taşıyor
  • 07.07.2021 11:00

Akçansa, ‘İşin Geleceği’ni bugüne taşıyor

Akçansa, Future of Work (İşin Geleceği) projesi ile insan kaynağını ihtiyaç duya ...

Akçansa'nın ilk çeyrek cirosu 527 milyon TL oldu
  • 05.05.2021 16:18

Akçansa'nın ilk çeyrek cirosu 527 milyon TL oldu

Akçansa yurt içi satış hacmini yüzde 13 artırdı, ilk çeyrek cirosu 527 milyon TL ...