maritbet girişmaritbet
İnşaat sektörünün yeni tercihi ‘Yeşil Ev’

İnşaat sektörünün yeni tercihi ‘Yeşil Ev’

İnşaat sektöründe sürdürülebilir çevreye duyarlı yapılara ilgi her geçen gün artıyor. Bunların başında ise ‘Yeşil Evler’ geliyor.

Şehirleşme, sanayileşme ve nüfus artışı çevre sorunlarını da beraberinde getiriyor. Öyle ki bir inşaat dünyadaki tüm karbon emisyonlarının yüzde 39'unu oluştururken, kullanılan malzemelerin yüzde 40'ı ise çöp sahasına gidiyor. Aynı zamanda bir bina, su kullanımının yaklaşık yüzde 12'sinden, atıkların yüzde 65'inden ve elektrik tüketiminin de yüzde 71'inden sorumlu. Hal böyle olunca birçok sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de sürdürülebilir çevreye duyarlı yapılara ilgi her geçen gün artıyor. Bunların başında ise ‘Yeşil Evler' geliyor. Amerika'da yapılan bir çalışma, çevre dostu bu binaların enerji tüketiminde yüzde 24-50, karbon salınımında  yüzde 33-39, su tüketiminde yüzde 40 ve atıklarda yüzde 70'e varan tasarruf sağladığını ortaya çıkarıyor.

Son yıllarda sürdürülebilir, ekolojik, yeşil, çevre dostu vb. gibi isimlerle karşımıza çıkan doğayla uyumlu yapılar, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de inşaat sektöründe öne çıkarken, gelecek adına da önemli ipuçları veriyor. Özellikle koronavirüs süreci ile tüketicilerinin de satın alma davranışların değişmesi bu yapılara olan ilgiyi daha çok arttırdı.  Bu kapsamda ise İstanbul önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Tureks Uluslararası Fuarcılık tarafından 14- 16 Ekim 2021 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleşecek PREMO 21 – Prefabrik Modüler, Mobil Ev ve Yeşil Yapı Sistemleri Fuarı ile Yapı sektörünün yeni trendi çevre dostu yeşil evler ilk kez görücüye çıkacak. Organizasyon ile beraber Avrupa, Afrika, Balkan ve Ortadoğu Ülkeleri, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, Türki Cumhuriyetleri ve dünyanın birçok yerinden gelecek kişiler ise hem ekonomiye hem de sektöre önemli katkılar sağlayacak.

Birçok ülkede zorunluluk haline geldi

AB ülkeleri, 2019 yılından itibaren inşa edilecek olan tüm binaları bu tarz oluşturmak için anlaşma yaptığını dile getiren Tureks Fuarcılık Genel Müdürü Nergis Aslan, “ Birçok ülkede ise yeni yapılan kamu binalarında tükettiğin kadar enerji üretmesi zorunluluk haline geldi. Ülkemizde ise bu durum henüz gelişim aşamasında fakat her geçen bu yapıların sayısı artıyor. Bu projelerde güneş enerjisi değerlendirilir, yağmur suyu arıtılır, harfiyatta ortaya çıkan atıklar dönüştürülür, karbon tüketimi azaltılırken, enerji tasarrufu sağlanır.  Yeşil evler, dünyada ABD çıkışlı LEED ve İngiltere çıkışlı BREEAM sistemlerince sertifikalandırılıyor” ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İnşaat sektörü güven endeksi yükselmeye devam ediyor!
  • 26.08.2022 09:49

İnşaat sektörü güven endeksi yükselmeye devam ediyor!

Türkiye İstatistik Kurumu, ağustos ayına ilişkin hizmet, perakende ticaret ve&nb ...

Hilti, inşaat süreçlerini optimize ederek üretkenliği artırıyor
  • 05.07.2022 11:45

Hilti, inşaat süreçlerini optimize ederek üretkenliği artırıyor

Karmaşık ve kolay olmayan birçok süreci içeren inşaat projelerinde üretken olmak ...

İnşaat sektöründe yeni sezon hareketli başladı!
  • 15.04.2022 17:23

İnşaat sektöründe yeni sezon hareketli başladı!

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’ni ...

Savaş, inşaat sektörünü nasıl etkiliyor?
  • 18.03.2022 16:15

Savaş, inşaat sektörünü nasıl etkiliyor?

Türkiye İMSAD’ın geleneksel hale gelen ‘Gündem Buluşmaları’nın 49’uncusu, '2021 ...

Tiny House pazarı inşaat sektörünün geleceğini şekillendiriyor
  • 29.01.2022 15:46

Tiny House pazarı inşaat sektörünün geleceğini şekillendiriyor

‘Tiny House’ pazarının 2021-2025 döneminde yüzde 4'ün üzerinde 3.33 milyar dolar ...