'İnşaat sektöründeki büyüme eğilimi devam edecek'

'İnşaat sektöründeki büyüme eğilimi devam edecek'

İNTES Başkanı Celal Koloğlu'nun büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İnşaat sektörü %8,9'luk artışla büyümede önemli bir rol oynadı. İNTES Başkanı Celal Koloğlu konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: 

2017 yılı için açıklanan büyüme verileri Türkiye ekonomisinin gücünün ve sağlam temeller üzerine oturduğunun göstergesidir. Türkiye ekonomisi hükümetimizin attığı adımların etkisi ve başta inşaat sektörü olmak üzere özel sektörün girişimciliği ile büyüme rakamlarında tarih yazdı, TÜİK tarafından açıklanan verilere göre tüm alt sektörlerin büyüme performansı sergilemesiyle genel ekonomideki büyüme 7,4 olarak gerçekleşti ve 2013 yılından sonraki en yüksek büyüme performansı oldu. İnşaat sektörü %8,9'luk artışla büyümede önemli bir rol oynadı. Bu büyüme rakamlarında özel sektör yatırımlarının payının artması 2018 yılında da büyümenin sürdürülebilir olacağı yönünde öncü göstergedir.

Türkiye, 15 Temmuz gibi kritik bir sürecin sonrasında, terörle mücadeleyi sürdürdüğü bir dönemde, jeopolitik risklere, küresel piyasalardaki dalgalanmalara rağmen bu başarıyı elde etmiştir. Tüm olumsuzluklara rağmen hiçbir yatırımı öteleme gibi bir lüksümüz olmadığını kamu ve özel sektör olarak biliyorduk.

Kamu ve özel sektör yatırımlarındaki artış büyümenin sürdürülebilir olacağının da en önemli göstergelerindendir. Hükümetimizin uyguladığı teşvik programları, kredi garanti fonu uygulaması, üretim ve istihdama yönelik teşvikler ve ihracatın dış talebi desteklemesi genel ekonomideki büyümeyi artırmıştır.Ancak hepsinden önemlisi özel sektörün yatırım ortamına ilişkin güvenini artırmıştır.

Büyümede özel sektörün katkısı büyük

2017 yılında yakalanan büyümede kamunun ulaştırma, haberleşme ve telekomünikasyon yatırımları, özelleştirmelerin etkisi ve YİD'lerdeki artış taşıyıcı güç olmuştur. 2017'de özel sektörün ekonomide dönüşüm sağlayan bu projeleri büyümede önemli rol oynamıştır.

Bu dönemde inşa ettiğimiz ulaştırma projelerinin kolları olan bölünmüş ve otoyollar, havaalanları, demiryolları Türkiye'nin ulaştırma üssü olarak stratejik konumunu güçlendirmiştir. Kamu özel sektör ortaklığı projelerinin başarılı örnekleri bu dönemde hizmete girdi.

Diğer yandan ulaştırma, enerji gibi altyapı alanındaki yatırımların ülke alanında yaygınlaşarak yeni yerleşim yerlerinin gelişmesi konut projelerinin artışında etkili olmuştur.

Türkiye'nin her alanında kentler dönüşüm içindeyken hızlı ve sağlıklı kent içi ulaşım sistemlerinin geliştirilmesi de önemli bir ihtiyaç olarak doğmaktadır. Bu bağlamda ülkemizin farklı illerinde toplu taşıma sistemlerinin alt yapısının geliştirilmesi amacıyla başta kent içi raylı sistemler olmak üzere çok büyük yatırımlar gerçekleşmektedir.

Enerjide kendine yeterli ülke olma yolunda hızlı adımlarla ilerliyoruz. Enerji santrallerimizi devreye alıyoruz. Hidroelektrik enerji üretiminde destan yazdık. Dünyanın en yüksek barajlarını inşa ediyoruz. Rüzgar, güneş enerjisi, yerli kömür, linyit gibi kaynaklarımızı devreye alınacak tesisler bir bir inşa ediliyor.

Özel sektör, ülkemizde enerji dağıtımının sorumluluğunu üstlenerek, daha çağdaş altyapıyla, tüketicilere daha kaliteli hizmet sunabilmek için elini taşın altına koymuş bulunmaktadır.

İnşaat sektörü kazandığı her kuruşu yeni yatırımlar olarak ülke ekonomisine kazandırıyor

Yüksek maliyetli projelerin yapımında edindiğimiz tecrübeleri bu projelerin işletme dönemlerinde de değerlendirerek bir yandan iş hacimlerimizi artırıyor, diğer yandan da finansman imkânlarımızı çeşitlendiriyoruz.

Sektör olarak kazandığımız her kuruş ile yatırım yapmaya, istihdamımıza katkı sağlamayı ülkemize borcumuz olarak görmekteyiz. 2018 yılında da dev yatırımlarla geliştirmeye ve büyütmeye devam edeceğiz.

İnşaat sektörü, oluşturduğu katma değer ve istihdam ile ülke ekonomisinin taşıyıcı gücüdür. Bu gücü nitelikli, kayıtlı iş gücü çalıştırarak daha verimli kullanmak durumundayız, nitelikli, kayıtlı işgücü inşaat sektörünü de ülke ekonomisini de büyütür.

İnşaat sektöründeki büyüme eğiliminin devam edeceğini öngörüyoruz

Bundan sonraki hedefimiz sürdürülebilir büyümeye destekleyecek reformlara odaklanmak olmalıdır. Hükümetimizin 2018 yılında yapısal reformları ve yatırımları teşvik edici politikaları sürdürmesi durumunda, kamu altyapı yatırımlarının ve özel sektör projelerinin yansımalarıyla inşaat sektöründeki büyüme eğiliminin devam edeceğini öngörüyoruz. İnşaat sektörüne yapılan yatırımlar ile Türkiye yeni başarı hikayelerini tüm dünyaya duyurarak, 2023 vizyonuna hız kesmeden devam edecektir.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

İnşaat sektörü güven endeksi yükselmeye devam ediyor!
  • 26.08.2022 09:49

İnşaat sektörü güven endeksi yükselmeye devam ediyor!

Türkiye İstatistik Kurumu, ağustos ayına ilişkin hizmet, perakende ticaret ve&nb ...

Hilti, inşaat süreçlerini optimize ederek üretkenliği artırıyor
  • 05.07.2022 11:45

Hilti, inşaat süreçlerini optimize ederek üretkenliği artırıyor

Karmaşık ve kolay olmayan birçok süreci içeren inşaat projelerinde üretken olmak ...

İnşaat sektöründe yeni sezon hareketli başladı!
  • 15.04.2022 17:23

İnşaat sektöründe yeni sezon hareketli başladı!

Türkiye İMSAD tarafından hazırlanan İnşaat Malzemeleri Sanayi Bileşik Endeksi’ni ...

Savaş, inşaat sektörünü nasıl etkiliyor?
  • 18.03.2022 16:15

Savaş, inşaat sektörünü nasıl etkiliyor?

Türkiye İMSAD’ın geleneksel hale gelen ‘Gündem Buluşmaları’nın 49’uncusu, '2021 ...

Döviz kurundaki düşüş inşaat sektöründe yüzleri güldürdü!
  • 29.12.2021 09:36

Döviz kurundaki düşüş inşaat sektöründe yüzleri güldürdü!

Döviz kurundaki artış sonrası oluşan fahiş fiyatlarla mücadele eden inşaat sektö ...