Dokuz Eylül Üniversitesi’nin buluşu ısınma maliyetini düşürecek

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin buluşu ısınma maliyetini düşürecek

Türk bilim insanlarının geliştirdiği nanokompozit ısı yayan tekstil maddesi, insanoğlunun ısınma ihtiyacına devrimsel bir çözüm getirdi

Patenti alınan teknolojiyle artık kumaşlar, soba işlevi görecek. Konut ısıtmasından astronot kıyafetlerine, modadan savunma sanayine geniş bir alanda önemli değişiklikler sağlaması beklenen buluşun kullanıldığı ilk ürün ise "portatif sauna" oldu. Kalkınma Bakanlığı desteğiyle Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde kurulan ve yerli kaynaklardan yüksek katma değerli teknolojiler geliştirmeyi amaçlayan Elektronik Malzeme Üretim ve Uygulama Merkezi (EMUM), oluşturduğu patentlerle dikkati çekiyor. Nanoteknoloji ve kimya teknolojileri konusunda dünyada ilk kez geliştirilen çok sayıda buluş için patent alan merkez, ısı yayan nanokompozit film ve tekstil maddeleri geliştirilmesi projesiyle ısınma teknolojisinde devrimsel bir buluşa imza attı. EMUM Müdürü Prof. Dr. Erdal Çelik ve DEÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Mustafa Erol'un 2007'de başladıkları ısı yayan nanokompozit malzeme geliştirmesi projesiyle portatif sauna, konut ve seralar için yerden ısıtma sistemi, kombiler için su ısıtma sistemi, ısı yayan halı ve battaniye gibi ürünler geliştirildi. Isı yayan tekstil malzemesiyle ilgili AA muhabirine açıklama yapan Prof. Dr. Çelik, dünyada sayılı bulunan gelişmiş cihazlara sahip merkezde günlük hayata uygulanabilecek nanoteknoloji projeleri üzerinde çalıştıklarını, metrenin milyarda biri büyüklüğündeki ölçeklerde çalışarak hayatı kolaylaştıracak işlevsel malzemeler geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Nanoteknolojik müdahaleyle ısı yayan malzemeler geliştirme fikri üzerinde yürüttükleri tartışmalar sırasında nihai ürün olarak portatif bir sauna üretip üretemeyeceklerini görmek üzere proje geliştirdiklerini anlatan Çelik, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın San-Tez Programı kapsamında desteklediği projeyle demir çelik sektöründe metallerin eritildiği kazanlarda kullanılan bir karbon türevi olan grafit malzemesini nano boyutlara uygulamaya çalıştıklarını söyledi.
6 yıl süren çalışma kapsamında öğüterek nano boyutlara indirgedikleri grafitleri, polimerler vasıtasıyla tekstil ve film malzemelerinin üzerine işlediklerini anlatan Çelik, 12 voltluk elektrikle ısı yayan malzemenin homojen bir ısınma sağladığını ifade etti. 

Isı yayan tekstil ya da filmin en fazla kaç dereceye ulaşabileceğini önceden belirleyebildiklerini anlatan Çelik, geliştirdikleri malzemenin istendiği gibi kıvırılıp katlanabildiğini, esnetilebildiğini söyledi. Klasik ısıtıcılarda ısınmanın metal rezistanslar aracılığıyla yapılabildiğini, tel üzerinde çok yüksek derecede oluşan sıcaklığın ortama yayılarak ısı oluşturulduğunu, nanokompozit malzemede ise ısınmanın malzemenin tamamında homojen olarak gerçekleştiğini, bunun da klasik sisteme göre daha güvenli ve düşük maliyetli ısınma imkanı sağladığını ifade etti.

"Isı teknolojilerinde devrim oluşturacak bir teknoloji geliştirdik" diye konuşan Çelik, teknolojiyi kullanarak şu ana kadar portatif sauna, ısı yayan halı ve battaniye ürettiklerini anlattı. 

Ürettikleri portatif saunayı halen evinde kullandığını söyleyen Çelik, şöyle konuştu: "2 metrekarelik nanokompozit filmle kapladığımız yüzeyi kıvırarak silindir bir odacık şeklindeki portatif sauna haline getirebiliyoruz. Saunanın içinde 75 derecelik bir sıcaklık oluşuyor. Nanokompozit malzemeyle ürettiğimiz diğer bir ürün de ısı yayan halı. Serili olduğu alanda ısı yayan bu malzemeyi konutların yerden ısıtmasında da kullanabiliyoruz. Malzemenin seri üretimi için firmalarla görüşme halindeyiz. Bu ürünün günlük hayatta kullanımı ilk olarak ısı yayan halı, portatif sauna ve küçük boyutlu ısı yayan tekstil ürünleriyle başlayacak. Isı yayan battaniye ve kıyafetler üzerinde iyileştirme çalışmalarımız devam ediyor."

Isınma maliyetlerini düşürecek
Dr. Mustafa Erol ise yaptığı açıklamada, ısıya ihtiyaç duyulan her alanda kullanılabilecek bu malzemenin çok ucuz hammaddelerle üretildiğini, diğer ısınma araçlarına göre daha düşük kurulum ve çalıştırma maliyetine sahip olduğunu söyledi.

Laboratuvar koşullarında metrekaresi ortalama 100 liralık toplam maliyetle üretilen malzemenin seri üretime geçilmesi halinde çok daha ucuza mal edilebileceğini ifade eden Erol, konutların nanokompozit malzemeyle doğalgaza göre çok daha ucuza ısıtılabileceğini ifade etti.

Sistemin giysiler üzerinde denemelerinin devam ettiğini, astronot giysileri, askeri ve sportif kullanım için de geliştirme çalışması yapıldığını ifade eden Erol, "Bu teknoloji yakın gelecekte kış giysilerinde önemli değişiklikleri beraberinde getirecek. Örneğin pille çalışan ısı yayan tekstilden yapılmış giysiler, kışın üşüme sorununu ortadan kaldırabilecek. Sistemi farklı yönlerde geliştirme noktasında önerilere açığız. Ayrıca tasarım boyutuyla da tekstil firmalarıyla görüşüyoruz" dedi.

Türkiye'nin doğal kaynaklarının bulunmadığı ve ısınma için yüksek miktarda ithal enerji kullandığına da dikkati çeken Çelik, bu buluşun Türkiye'nin enerji faturasını da düşürebileceğini öne sürdü.

Bakan ödül vermişti
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın üniversite sanayi işbirliğini canlandırmak için yürüttüğü Sanayi Tezleri Programı tarafından desteklenen proje, geçen yıl "En İyi Sanayi Tezi Projesi" seçilmişti.

AA

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Dokuz Eylül Üniversitesi’ni kene bastı!
  • 08.05.2015 12:26

Dokuz Eylül Üniversitesi’ni kene bastı!

İzmir’de, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Tınaztepe kampüsünde, öğretim üyelerinin ...

Dokuz Eylül Üniversitesi mimarlık öğrencileri Asma Bahçeler'e konuk oldu
  • 07.03.2014 10:28

Dokuz Eylül Üniversitesi mimarlık öğrencileri Asma Bahçeler'e konuk oldu

Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Bölümü 2'nci sınıf öğrencileri, Tanyer İnşaat ...

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin buluşu ısınma maliyetini düşürecek
  • 03.03.2014 09:47

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin buluşu ısınma maliyetini düşürecek

Türk bilim insanlarının geliştirdiği nanokompozit ısı yayan tekstil maddesi, ins ...

Zeus Sunağı, Athena Tapınağı, Kızıl Avlu ve Asklepion, tablet bilgisayar ile geziliyor!
  • 10.07.2013 14:27

Zeus Sunağı, Athena Tapınağı, Kızıl Avlu ve Asklepion, tablet bilgisayar ile geziliyor!

Bergama’nın 4 antik alanı olan Zeus Sunağı, Athena Tapınağı, Kızıl Avlu ve Askle ...

İzmir, Türkiye'nin ilk sağlık teknoparkı için gün sayıyor!
  • 26.04.2013 08:40

İzmir, Türkiye'nin ilk sağlık teknoparkı için gün sayıyor!

Dokuz Eylül Üniversitesi'nin Balçova'da kurduğuTürkiye'nin ilk sağlık temalı tek ...

Dokuz Eylül Üniversitesi mimarlık fakültesinde 4 doçent alacak!
  • 13.10.2012 16:18

Dokuz Eylül Üniversitesi mimarlık fakültesinde 4 doçent alacak!

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü mimarlık fakültesinde istihdam edilmek 4 doç ...