Şehirlerin sorunlarına 'akıllı' çözüm!
Şehirlerin sorunlarına 'akıllı' çözüm!
08.11.2018

Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı Baş Mühendisi Mesut Avcı, akıllı şehirlerde enerji yönetimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Uluslararası Kentleşme ve Çevre Sorunları Sempozyumu yapıldı
Uluslararası Kentleşme ve Çevre Sorunları Sempozyumu yapıldı
28.06.2018

Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, insanlığın, doğal çevreyi kendisine değil, kendisini içinde yaşadığı doğal çevreye uydurmak zorunda olduğunu söyledi

'Bakkalların en önemli sorunlarından biri AVM'ler'
'Bakkalların en önemli sorunlarından biri AVM'ler'
08.06.2018

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, önemli açıklamalarda bulundu.

Müteahhitler sorunlarına çözüm bekliyor
Müteahhitler sorunlarına çözüm bekliyor
29.05.2018

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, müteahhitlerin yaşadığı sorunları değerlendirdi.

'İmar barışıyla tüm konutların imar sorunları ortadan kalkacak'
'İmar barışıyla tüm konutların imar sorunları ortadan kalkacak'
02.05.2018

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ekonomik paketin piyasalarda çifte bayram yaşatacağını belirtti.

İMSAD: Finansman sorunları faaliyetleri kısıtlıyor
İMSAD: Finansman sorunları faaliyetleri kısıtlıyor
30.11.2017

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD)’nin hazırladığı ‘Kasım 2017 Sektör Raporu açıklandı.

TÜGEM, gayrimenkul sektörün sorunlarını görüştü
TÜGEM, gayrimenkul sektörün sorunlarını görüştü
27.11.2017

TÜGEM Başkanı Hakan Akdoğan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı İsmail Yücel ile gayrimenkul sektörünün sorunlarını görüştü.

İstanbul'un sorunları ortak akılla çözülecek
İstanbul'un sorunları ortak akılla çözülecek
28.02.2017

İstanbul’un Anadolu ve Avrupa Yakası kent konseyleri bir araya gelerek önemli bir ortak karar aldı.

İnşaat sektörünün sorunları çalıştayda tartışıldı
İnşaat sektörünün sorunları çalıştayda tartışıldı
21.12.2016

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) tarafından sektörün sorunlarının tartışıldığı çalıştay düzenlendi.

Kış gelmeden çatı sorunlarına dur deyin!
Kış gelmeden çatı sorunlarına dur deyin!
06.10.2016

Yağmur, kar, rüzgar, dolu ve don gibi zorlu hava koşullarına karşı kış gelmeden çatınızı keyifli bir yaşam alanına dönüştürmeniz mümkün.

<p>Çatıların yağmur, kar, rüzgar, dolu ve don gibi zorlu hava koşullarına kış gelmeden hazır olması sorunsuz bir mevsim geçirilmesinde büyük önem taşıyor. Uzun ömürlü çatılara sahip olabilmek için çatıda bölgenin iklim koşulları göz önüne alınarak seçilmiş doğru ürünlerin, doğru uygulama yöntemleri ile birlikte kullanılması gerekiyor. Braas Çatı Sistemleri, kullanıcıların çatı konusunda en doğru ve en güncel bilgiye sahip olmaları amacıyla çatının mevcut durumunu ayrıntılı olarak analiz ediyor; sorunlara yönelik sağlıklı, uzun ömürlü ve konforlu çözümler sunuyor. <p>Çatıların temel fonksiyonlarından biri de, yapıyı yağmur, kar, rüzgar, dolu ve don gibi doğal etkilerden korumaktır. Yağmur ve kar suyunun çatı içine sızmasına neden olabilecek çatı tasarımından kaynaklı sorunlar, çatıdaki yapısal bozukluklar ve yanı sıra rüzgar gibi dış etkenler buna ilave olarak yüzey kaplamasının bozulmasına neden olabilen dolu ve don; kışın çatı kaplamasının performansında rol oynayan başlıca etkenlerdir. ÇATININ NEYE İHTİYACI OLDUĞU TESPİT EDİLMELİ&nbsp; <p>Kışın ve özellikle geçiş mevsimlerinde çatılarda karşılaşılan en yaygın sorunlar arasında, kaplama altı ile dış ortam arasındaki ısı farklılığı gibi sebeplere bağlı olarak oluşan yoğuşma, çatılarda doğru ve yetersiz ısı yalıtımı yapılmadığında ortaya çıkabilen ısınma sorunları, özellikle yağmurlu havalarda çatıda görülen sızıntı ve akmalar yer alıyor. <p>Binalarda duvar ve pencerelerden sonra en fazla ısı kaybı ya da kazancının görüldüğü bölümlerden biri de çatılardır. İlave masraf ve beklenmedik sorunlardan uzak bir kış geçirebilmek için çatıların çevresel etkilere hazır olup olmadığının kış gelmeden kontrol edilmesi gerekiyor. Bu süreçte, öncelikle, mevcut çatının neye ihtiyacı olduğu doğru tespit edilmeli; uzman kaynaklara danışılarak çatıda aktarma işlemi mi yoksa yenileme mi yapılacağına karar verilmelidir. Yenileme gereken bir çatıda, sadece onarım yapmak, sonrasında farklı sorunlarla birlikte çatının ilave masraf çıkarmasına ve yenileme için ayrılacak bütçenin çok daha üzerinde bir harcama yapılmasına neden olabilir. Braas bu nedenle, çatılarda önce doğru teşhis, sonra doğru planlama ile uzun ömürlü çözümler kullanılmasını tavsiye etmektedir. BRAAS'TAN ÇATI SAĞLIK RAPORU&nbsp; <p>Braas Çatı Sistemleri, mevcut çatının masrafsız, keyifli bir yaşam alanına dönüştürebilmesi için hem bireysel hem de profesyonel kullanıcılara yardımcı oluyor. Braas'ın “Çatı Sağlık Raporu” hizmetinde kullanıcıdan gelen talep doğrultusunda çatı, yerinde incelenerek, mevcut durumu ve sorunları uzman bir kadro tarafından teşhis ediliyor ve raporlanıyor. Kiremitten ısı ve su yalıtım ürünlerine; baca ve duvar dibi çözümlerinden saçak detaylarına, yağmur indirme sistemlerine kadar geniş bir ürün gamı ile çatıyı bir sistem olarak ele alan Braas, birbiriyle tam uyumlu ürünlerden oluşan zengin ürün gamı ile kullanıcıların sorunlarına yönelik uzun ömürlü, estetik ve fonksiyonel çözümler sunuyor.
Kentsel dönüşüm sorunları Meclis'e taşındı
Kentsel dönüşüm sorunları Meclis'e taşındı
15.06.2016

Mahalleler Birliği temsilcileri, Meclis'te grubu bulunan siyasi partilerin temsilcilerini ziyaret ederek kentsel dönüşümde yaşanan sorunları anlattı.

Beyşehir’de inşaat sektörü sorunları masaya yatırıldı
Beyşehir’de inşaat sektörü sorunları masaya yatırıldı
16.10.2015

Konya’nın Beyşehir ilçesinde düzenlenen toplantıda, inşaat sektöründe yaşanan problemler gündeme getirildi.

Konut sektörünün sorunları masaya yatırıldı
Konut sektörünün sorunları masaya yatırıldı
04.10.2015

Son yıllarda yapılan sosyal projelere rağmen konuta erişimde zorluk çekiliyor.

Çevre sorunları ve küresel ısınmaya karşı çatı yalıtımı şart!
Çevre sorunları ve küresel ısınmaya karşı çatı yalıtımı şart!
06.06.2015

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, Avrupa Birliği’nin 2020 yılında kadar enerji tüketimini yüzde 20 azaltmayı hedeflediğini belirtti.

Esenler’de imar sorunları bir bir çözülüyor!
Esenler’de imar sorunları bir bir çözülüyor!
20.03.2015

Kentsel dönüşümde, mülk sahipleriyle anlaşma esaslı projeler geliştiren Esenler Belediyesi, imar sorunlarını da vatandaşlarla birlikte çözüyor.

Tüketici sorunları Tüketici Hukuku Kongresi'nde ele alınacak!
Tüketici sorunları Tüketici Hukuku Kongresi'nde ele alınacak!
20.10.2014

4. Tüketici Hukuku Kongresi, 20-22 Kasım'da düzenlenecek

Ankara’da Emlak Vergisi Sorunları ve Çözümleri Sempozyumu düzenlenecek
Ankara’da Emlak Vergisi Sorunları ve Çözümleri Sempozyumu düzenlenecek
10.02.2014

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü ile Sincan Belediye Başkanlığı Sincan Belediyesi Kültür Merkezi’nde “Emlak Vergisi Sorunları Ve Çözümleri Sempozyumu” düzenliyor

Kadir Topbaş'tan Ataşehirliler’e imar sorunlarını çözme sözü
Kadir Topbaş'tan Ataşehirliler’e imar sorunlarını çözme sözü
08.02.2014

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Ataşehirliler'e ilçenin imar sorunlarını çözeceği sözünü verdi

KYK Yapı Kimyasalları bina sorunlarını ortadan kaldırıyor
KYK Yapı Kimyasalları bina sorunlarını ortadan kaldırıyor
23.12.2013

KYK Yapı Kimyasalları su yalıtım çözümleri ile bina sorunlarına çözümler sunarken tüketicinin yüzünü güldürüyor

ARKIMEET’te  mimarlar, kentlerin ByPass edilen sorunlarını konuştu!
ARKIMEET’te mimarlar, kentlerin ByPass edilen sorunlarını konuştu!
07.10.2013

Bu yıl ilk kez düzenlenen ARKIMEET, dünyadan ve Türkiye’den önde gelen mimarların katılımıyla Haliç Kongre Merkezi’nde başladı. Türkiye’de mimarların buluştuğu en büyük platform olan ARKIMEET’te, kente ve kentliye ilişkin yerel ve küresel sorunlar masaya yatırılıyor

<p style="text-align: justify;">Türkiye'deki en büyük mimarlık platformu olma özelliği taşıyan ve bu yıl ilk kez düzenlenen ARKIMEET, ‘Mimarlar İstanbul'da Buluşuyor' sloganıyla İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleşiyor. Aynı zamanda Dünya Mimarlık Günü olarak kutlanan 7 Ekim'de başlayan etkinlik adeta mimarların akınına uğradı. <p style="text-align: justify;">Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından ‘ByPass' temasıyla gerçekleştirilen ARKIMEET 2013, Türkiye'den ve dünyanın farklı kentlerinden İstanbul'a gelen birçok mimara ev sahipliği yapıyor. Etkinlikte, yerel ve küresel ölçekte kente ve kentliye dair yerel-küresel sorunlar ve bu sorunlara cevap olarak üretilen çözümler masaya yatırılıyor. <p style="text-align: justify;">Arkitera Mimarlık Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yılmaz, açılışta yaptığı konuşmada, kentlerin birçok önemli sorunla karşı karşıya bulunduğunu, çoğu zaman bu sorunların geçici çözümlerle ‘ByPass' edildiğini belirterek şöyle konuştu: “Çoğu zaman bir can simidi gibi sarıldığımız çözümler bile zamanla yeniden tıkanmalara neden olabiliyor. Burada sorunlara geçici çözüm bulma ya da bulamama olgusuna dikkat çekmek istiyoruz. ARKIMEET 2013'te, iki gün boyunca, kente ve kentliye dair yerel-küresel sorunları ve bu sorunlara cevap olarak üretilen çözümleri masaya yatıracağız. Üstelik sadece İstanbul'un değil, Türkiye'nin 81 ilinden gelecek mimarlarla tüm kentlerimizin sorunlarını tartışmaya açmak istiyoruz.” <p style="text-align: justify;">ARKIMEET 2013'ün bir diğer açılış konuşmacısı da İstanbul'daki simge yapılardan biri olan Milli Reasürans binasının mimarı Sevinç Hadi oldu. Yıkılıp yeniden projelendirilmesi planlanan İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi binasından söz eden Hadi, “1964 yılında açılan bir yarışama sonucunda mimar Şador Hadi tarafından hazırlanan kütüphane projesinin depremde bir kolonun hasar görmesi nedeniyle yıkılması planlanıyor. Tarihi yapının tescillenmeyerek yıkıma mahk&ucirc;m edilmesi üzüntü verici. &nbsp;Son 50-60 yıllık dönemde inşa edilen yapılar tescilli bina statüsünde korunmuyor. &nbsp;Bunun nedenini anlamakta zorluk çekiyorum. Tarihi ve kültürel mirasının önemli bir parçası olan anıtsal yapıların korunması için gerekli çalışmaların başlatılması önemli” dedi.&nbsp; <p style="text-align: justify;">Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Büyükelçi Naci Koru ise Dışişleri Bakanlığı'nın, 2011 yılından bu yana uygulanan temsilcilik binalarıyla ilgili stratejilerini ve projelerini, ARKIMEET 2013'ün katılımcılarıyla paylaştı. Bütün mimarların mimarlık gününü kutlayarak sözlerine başlayan Koru, “Son yıllarda dış politika açısından aktif durumdayız. 2006 yılında 163 temsilciliğimiz bulunurken, 2013 yılında 219 temsilciliğe ulaşmış bulunmaktayız. Bu gelişme bizim için gurur verici. Çalışmalarımıza Afrika ülkelerinde de devam ediyoruz. &nbsp;Çalışmaya başladığım ilk dönemde Afrika'da 4 temsilciliğimiz vardı. Yapılan çalışmalarımızla bugün 35 temsilciliğimiz bulunmaktadır. Bu çalışmalarımızda Türk mimarlarla çalışmaktan dolayı gurur duyuyoruz. Ve onlara diyoruz ki yeni projeleriniz varsa bizimle mutlaka iletişime geçin” diye konuştu. <p style="text-align: justify;">ARKIMEET 2013 ayrıca, kentsel tasarım alanındaki en önemli literatür kitaplardan olan 'The Creative City' ve 'The Art of City Making' kitaplarının yazarı Charles Landry'i ağırladı. Kentlerin geleceği ve yaratıcı bir şekilde yeniden keşfi için uluslararası bir otorite olan deneyimlerini paylaştı.&nbsp; <p style="text-align: justify;">İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde iki gün boyunca sürecek ve birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak olan ARKIMEET 2013'ün en önemli etkinliklerinden biri de ‘Mimarlar İstanbul'da Buluşuyor' konferansı oldu. Konferans serisinde yer alan ünlü isimler, Josep Lluis Mateo ile Manuelle Gautrand, bilgi birikimlerini ve tecrübelerini genç mimarlarla paylaştı.&nbsp; <p style="text-align: justify;">Jean Nouvel, Frank Gehry, Dominique Perrault, Zaha Hadid ve Norman Foster gibi yıldız mimarların yarışmalara hazırlanırken nasıl bir yol izlediğini merak eden Office for Strategic Spaces (OSS) kurucusu mimar Angel Borrego Cubero tarafından türünün ilk örneği olarak hazırlanan “The Competititon” belgeseli de Türkiye'deki ilk gösterimini ARKIMEET 2013'te yaptı. Gösterimin ardından yönetmen Angel Borrego Cubero izleyicilerin sorularını yanıtladı. <p style="text-align: justify;">ARKIMEET 2013'te, ByPass teması ulusal ve uluslararası konferans, panel ve atölye çalışmalarının yanı sıra özel etkinliklerle de ele alındı. Mimarlık, şehir planlama, medya, müzik gibi birçok farklı disiplinden gelen kişiler Pecha Kucha Night* İstanbul'da ByPass temasını kendi yorumlarıyla ele alarak, hızlı ve eğlenceli Pecha Kucha sunumlarını gerçekleştirsi. Açılış konuşmasını Şafak Pavey'in yaptığı etkinliğin konuşmacıları; Ali Taptık, Arman Akdoğan, Koray Çalışkan, Yaşar Adanalı, Ömer Selçuk Baz ve Ertuğ Uçar'dı. &nbsp; <p style="text-align: justify;">Arkitera Ödülleri için heyecan dorukta <p style="text-align: justify;">Yapı ve mimarlık sektörünün merakla beklediği Arkitera İşveren Ödülü, Arkitera Genç Mimar Ödülü ve RAF Yapı Malzemesi Ödülü, 8 Ekim akşamı ARKIMEET 2013'te sahiplerini bulacak.&nbsp; <p style="text-align: justify;">Kapanış Partisi'nde mimarlar siyah giyecek <p style="text-align: justify;">Mimarlar, adeta üniforma gibi benimsedikleri siyah kıyafetleriyle ARKIMEET kapanış partisinde buluşacak. Çeşitli sürprizlerin de yaşanacağı Mimarlar Siyah Giyer partisi 8 Ekim Salı akşamı Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenecek.