Özer+Tulgan Mimarlık ödüllere doymuyor! Sıra…

Özer+Tulgan Mimarlık ödüllere doymuyor! Sıra…

Özer+Tulgan Mimarlık tarafından tasarlanan Ankara’daki Garanti Bankası Bölge Yönetim Merkezi Binası’nın inşaat çalışmaları başladı

2014 Dünya Mimarlık Festivali'nde (WAF) “Ofis Projeleri” kategorisinde finale kalan ve 1-3 Ekim 2014 tarihleri arasında Singapur'da jüri karşısına çıkacak olan proje, sürdürülebilir nitelikleriyle de Leed Gold Sertifikası'na aday…

Özer+Tulgan Mimarlık tarafından sürdürülebilirlik esaslarına uygun olarak tasarlan Garanti Bankası Bölge Yönetim Merkezi Binası'nın inşaat çalışmalarına başlandı. Ankara, Kızılay'da yer alan ve 5,520 metrekare toplam inşaat alanına sahip olan 15 katlı ticari tesis, zemin seviyesi üzerinde 8 kat, zemin seviyesi altında ise 7 kattan oluşuyor. Projenin zemin seviyesi altında kalan kısmında 40 araç kapasiteli 5 katlı bir otopark, bir teknik kat ve bir banka şubesi yer alıyor. Zemin seviyesinden itibaren ilk 2 kat Garanti Bankası şubesine tahsis edilirken, sonraki 5 kat ofis alanı olarak planlanmış.

Garanti Bankası Bölge Yönetim Merkezi Binası'nın mimarisinde, iç içe geçerek kenetlenen bir dizi bağlantı birimi, cepheyi hareketlendiren çeşitli bitimlerle sokaktan bakıldığında ilgi çeken bir bina formu oluşturmuş. Pürüzsüz mat duvarlarla kontrast oluşturan geniş camlar ofis çalışanları için açık hava terasları oluşturmak üzere geriye çekilmiş.  

Çift cephe sisteminin kullanıldığı güney ve doğu bölümlerinde, kışın binanın ısıtma sitemini destekleyen tampon bölgeye yer verilmiş. Yaz aylarında tampon bölgedeki sıcak havanın, hareketli cam panjur yardımıyla tahliye edilmesi sayesinde, iç mekanlarda çalışanlar için daha keyifli bir çalışma atmosferi tasarlanmış. Bu tampon bölge ayrıca sokaktan gelen seslerin yalıtımına da yardımcı olmuş.

LEED Gold Sertifikası'na aday proje…

LEED Gold sertifikasını hedefleyen Garanti Bankası Bölge Yönetim Merkezi Binası'nda sürdürülebilirlik unsurlarını daha da desteklemek için ısı pompaları, yağmur suyu toplama ve depolama sistemleri, yeşil çatı ve binanın dış aydınlatması için elektrik sağlayan fotovoltaik paneller kullanılacak. İç aydınlatmanın ise ışık seviyesini ölçen ve gerekli parlaklık şartlarına ulaşmak için LED lambalarını aktive eden hassas ışık sensörleriyle kontrol edilmesi planlanmış.

Uluslararası Gayrimenkul Ödülleri'nde “Highly Commended” ödülü alma başarısını gösteren Garanti Bankası Bölge Yönetim Merkezi Binası, 1-4 Ekim 2014 tarihlerinde Singapur'da düzenlenecek olan Dünya Mimarlık Festivali'nde (WAF) “Ofis Projeleri” kategorisinde finalde yarışacak. 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Özer+Tulgan Mimarlık ödüllere doymuyor! Sıra…
  • 08.09.2014 15:22

Özer+Tulgan Mimarlık ödüllere doymuyor! Sıra…

Özer+Tulgan Mimarlık tarafından tasarlanan Ankara’daki Garanti Bankası Bölge Yön ...

Özer+Tulgan Mimarlık’ın acı günü, Nebahat Alpay yaşamını yitirdi
  • 29.12.2013 10:22

Özer+Tulgan Mimarlık’ın acı günü, Nebahat Alpay yaşamını yitirdi

Özer+Tulgan Mimarlık’ın kurucu ortağı Emre Özer’in annesi Nebahat Alpay yaşamını ...