Sertap Erener, köy evi aldı
Sertap Erener, köy evi aldı
13.01.2019

Şarkıcı Sertap Erener, köy evine yatırım yaptı.

Efsane boksör Muhammed Ali'nin evini TURKEN aldı
Efsane boksör Muhammed Ali'nin evini TURKEN aldı
11.01.2019

TURKEN, efsane boksör Muhammed Ali’nin ABD’deki evini satın aldı. Ev, ABD’deki Türk öğrencilerin eğitiminde kullanılacak.

Sakarya Univa Öğrenci Evi Kampüsü, bu yıl hizmet verecek
Sakarya Univa Öğrenci Evi Kampüsü, bu yıl hizmet verecek
10.01.2019

Erkanlı Holding’in hayata geçirdiği “Univa Öğrenci Evleri”, 2019’da hem öğrenciler hem de yatırımcılar için yeni bir dönemin kapılarını açacak.

Volkan Konak: Karavan ikinci evim
Volkan Konak: Karavan ikinci evim
09.01.2019

Volkan Konak önceki akşam Kıbrıs'ta konser verdi. Volkan Konak “Kıbrıs’ta ev alınca uçak korkumu yendim' dedi.

Kylie Jenner'ın 50 milyon dolarlık evi görenleri hayran bıraktı!
Kylie Jenner'ın 50 milyon dolarlık evi görenleri hayran bıraktı!
07.01.2019

Forbes'in 2108 yılında kendi servetini yapan kadınlar listesine çok küçük yaşta girmeyi başaran ünlü isim Kylie Jenner servetiyle şaşırtıyor.

Aslı Şen, 380 metrekarelik evinin kapılarını açtı!
Aslı Şen, 380 metrekarelik evinin kapılarını açtı!
04.01.2019

Ashley Joy saç bakım markasının sahibi Aslı Şen, Levent’teki evinin kapılarını InStyle Home dergisine açtı.

Erzurum'da iki lise öğrencisi 3 metrekare kar evi yaptı
Erzurum'da iki lise öğrencisi 3 metrekare kar evi yaptı
01.01.2019

Oltu Halitpaşa Mahallesinde ikamet eden Anadolu Lisesi 9. sınıf Öğrencileri Umutcan Kul (14) ile Yusuf Var(14) igloo (kar evi) yaptı.

Vahe Kılıçaslan, Tuncay Akça'nın evini dekore etti
Vahe Kılıçaslan, Tuncay Akça'nın evini dekore etti
29.12.2018

“Vahe ile Evdeki Mutluluk”un sunucusu Vahe Kılıçarslan, son bölümde “Hababam Sınıfı”nın Bacaksız’ı Tuncay Akça’nın evini dekore etti.

Leonardo DiCaprio, evini satışa çıkardı!
Leonardo DiCaprio, evini satışa çıkardı!
28.12.2018

Leonardo DiCaprio, izlenme ve ödül rekortmeni kıran film Titanic'ten kazandığı parayla 17 yıl önce aldığı evi şimdi satışa çıkardı.

Gölcük Tabiat Parkı'ndaki 25 kır evi yapımına durdurma!
Gölcük Tabiat Parkı'ndaki 25 kır evi yapımına durdurma!
28.12.2018

Doğal güzellikleriyle ünlü Gölcük Tabiat Parkı'na yapılmaya başlanan 25 kır eviyle otel projesi, Bolu İdare Mahkemesi tarafından durduruldu.

Bolu Belediyesi'ne 2012 yılında kiralanan Gölcük Tabiat Parkı içinde devam eden Gölcük Tabiat Parkı Gelişme Revizyon Planı kapsamındaki 25 kır evi ile otel projesine ilişkin bilirkişi raporu tamamlandı.

Bilirkişi raporunun Bolu İdare Mahkemesi'ne ulaşmasının ardından yapılan duruşmada, ilgili raporda yer alan "dava konusu planın uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceği" tespitine istinaden yürütmenin durdurulması kararlaştırıldı.

Öte yandan, aynı revizyon planı kapsamında bulunan dağ kızağı, teleferik hattı ve kır lokantası projelerinin durdurulması hakkında açılan dava ise kullanım kararları ve diğer yönleri bakımından kanunda aranılan şartlarla birlikte gerçekleşmediğinden yürütmenin durdurulması talebinin reddine karar verildi. Süreç

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Bolu Belediyesi'ne 2012 yılında 29 yıllığına kiralanan Gölcük Tabiat Parkı için 19 Aralık 2017'de ihale yapılmış, 12 firmanın katıldığı ihaleyi Kurtuluş Tokcan aylık 116 bin lira teklif vererek kazanmış ancak 2 Ocak 2018'de Bolu Belediyesi encümeni ihaleyi iptal etmişti.

Daha sonra belediye encümeni tarafından alınan kararla söz konusu işletmenin Bolu Belediyesi tarafından yapılmasına ve işletilmesine karar verilmiş, proje kapsamında haziran ayında Gölcük Tabiat Parkı'nda bulunan göle 500 metre uzaklıktaki alanda kır evlerinin yapımına başlanmıştı.

Evini satıp faize atan tekrar alamayacak!
Evini satıp faize atan tekrar alamayacak!
24.12.2018

Sektör temsilcileri, son yıllarda evlerini satarak faize yatıranlar hakkında önemli uyarılarda bulunuyor.

Yılmaz Vural'dan evini soyan hırsıza çağrı!
Yılmaz Vural'dan evini soyan hırsıza çağrı!
19.12.2018

Ünlü teknik direktör Yılmaz Vural, geçtiğimiz gün evini soyan hırsıza çağrıda bulundu.

Teknik direktör Yılmaz Vural'ın evine hırsız girdi
Teknik direktör Yılmaz Vural'ın evine hırsız girdi
17.12.2018

Ünlü teknik direktör Yılmaz Vural'ın Kadıköy Göztepe'de bulunan evine hırsız girdi.

Diziye evini ve aracını veren köşeyi dönüyor
Diziye evini ve aracını veren köşeyi dönüyor
15.12.2018

Dizi ve filmler oyuncularını zengin ederken mekanlar, araçlar ve çeşitli ihtiyaçlar için ödenen ücretler

Oyuncu Sevinç Meşe'nin evine hırsız girdi
Oyuncu Sevinç Meşe'nin evine hırsız girdi
14.12.2018

Ünlü oyuncu Sevinç Meşe'ye oyuncu şoku... Meşe'nin evine hırsız girdi.

Şarkıcı Aydın'ın evinin tavanı çöktü
Şarkıcı Aydın'ın evinin tavanı çöktü
12.12.2018

İstanbul’u etkisi altına alan sağanak yağış, şarkıcı Aydın’ı da etkiledi. Ünlü şarkıcının Sarıyer sırtlarındaki 2,5 milyon TL’lik evinin tavanı çöktü.

Sokak kedileri için 'kedi evi' projesi
Sokak kedileri için 'kedi evi' projesi
08.12.2018

Çankırı Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Şehit Uhud Kadir Işık Gençlik Merkezi ile İHH tarafından sokak kedileri için 'kedi evi' projesi başlatıldı.

Sinema sanatçısı Tarık Pabuççuoğlu'nun evinde yangın çıktı
Sinema sanatçısı Tarık Pabuççuoğlu'nun evinde yangın çıktı
05.12.2018

İstanbul Altunizade'de oturan sinema sanatçısı Tarık Pabuççuoğlu'nun evinin mutfak kısmında yangın çıktı.

'3,5 milyon dolarlık evimi tefeciler aldı'
'3,5 milyon dolarlık evimi tefeciler aldı'
30.11.2018

Kardeşi yüzünden 3,5 milyon dolarlık evini kaybeden Fatih Ürek, merak edilenleri canlı yayında anlattı...

Artık tapuda evin değeri düşük gösterilemeyecek
Artık tapuda evin değeri düşük gösterilemeyecek
29.11.2018

Gayrimenkul sektörünü ve alım-satım işlemi yapacak vatandaşları etkileyecek köklü bir düzenleme yolda.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ülke geneli için değer haritası çıkaracak, il il, ilçe ilçe arsa, konut ve ticari birimlerin değerleri tespit edilecek. Böylece kimse satış işlemlerini gerçek değerinin altında gösteremeyecek. 500 bin liralık ev satılıyorsa tapuda 200 bin lira üzerinden işlem yapılmayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 100 günlük icraat planlarını açıklarken, ‘Taşınmaz Değerleme Sistemi kurulacak' demişti. Bu sistem ve işleyişi ile ilgili detaylar da belli oldu. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ülke geneli için il il, ilçe ilçe değer analizi yapacak.

Değerler periyodik olarak takip edilerek artış ve düşüşler yansıtılacak. Deprem ya da terör gibi nedenlerle ortaya çıkan değer değişimleri takip edilecek, kamu yatırımları ve düzenlemeleri sonucu ortaya çıkan değer artışları da sisteme eklenecek. Ülke genelinde çıkacak değer haritasının amacı yapılan satışların gerçek değer üzerinden gösterilmesini zorunlu kılmak ve adil bir emlak vergi sistemi kurulmasını sağlamak. Vatandaş 500 bin liralık ev aldığında bunu 200 bin lira diye gösteremeyecek ve gerçek değer üzerinden harç ödeyecek. Bölge değerinin altına işlem yapan vatandaş ya da firma uyarılacak, işlem yapıldıysa Hazine ve Maliye Bakanlığı ilgili birimlerince inceleme yapılacak. DEĞERLEME RAPORU

Değer haritasının oluşması çalışmalarının 3 yıl içinde tamamlanması ve 2022 başında ülke genelinde devreye girmesi hedefleniyor. Ancak bu süre tamamlanana kadar ara dönem için de bir formül bulundu. Tapu harçlarının piyasa değeri üzerinden alınabilmesine imkan tanımak amacıyla, satış işlemlerinden ‘değerleme raporu' alınmasına dair acil eylem planı hazırlandı. Satış işlemlerinde değerleme raporu istenmesi ile ilgili zorunluluk Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün çalışmaları devam eden yönetmeliği ile getirilecek. Tasarlanacak sistemle vatandaş çağrı merkezi, web sitesi yada Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) denetimindeki değerleme firmalarına başvurarak taşınmazının değerlenmesini yaptırabilecek. Edinilen bilgilere göre bakanlık bu değerleme sisteminin ek maliyet getirmemesi için de çalışma yapıyor. Bir konut satışında değerleme raporunun 250-300 lira gibi bir bedelle alınması planlanıyor. YATIRIMCIYA DA AVANTAJ

‘Taşınmaz Değerleme Sistemi'nin bir diğer amacı ise yatırımcı için yer seçim analizi yapılması. Hem yerli hem de yabancı yatırımcılar bu haritalar üzerinden değer artış hızını ve oranını görebilecek. Buradan elde edilecek veriler yer seçim analizi için çok değerli olacak. Belediyeler de kamulaştırma çalışmalarında bu sistemi kullanacak. Sistem 2022'de tam anlamıyla çalışmaya başladıktan sonra süreç izlenecek, eğer Maliye Bakanlığı ile ortak çalışma yapılırsa belediyelere ödenen emlak vergisinde de bu sistemdeki bilgilerden faydalanılacak. NEDEN DÜŞÜK GÖSTERİLİYOR?

Gayrimenkul alım-satım işlemlerinde kimi zaman gerçek değerler beyan edilmiyor. Çünkü tapu harcı mülkün değerine göre belirleniyor. Alınan mülkün yüzde 4'ü (31 Aralık'a kadar yüzde 3'ü) tapu harcı olarak ödeniyor. Bunu alıcı ve satıcı yarı yarıya paylaşıyor. Söz gelimi 500 bin liralık bir evde 10 bin alıcı 10 bin satıcı 20 bin lira tapu harcı var. Ama bu evin işlemlerde 200 bin lira diye yanlış beyan ederlerse tapu harcı 4 bin alıcı 4 bin satıcı olmak üzere 8 bin liraya düşüyor. Değeri düşük göstermede gelir vergisi de etkili bir faktör. Evini 5 yıldan önce satanlar kazancının yüzde 15'i ile 35'i arasında vergi ödüyor. Satıcı bu vergiden kaçmak için de düşük değer göstermeyi seçiyor.

Mevcut sistemde vatandaşın beyanına göre satış rakamlarının belirlendiğini belirten Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, “Belediyenin belirlediği rayiç değerler vardır. Bunlar piyasa değeriyle aynı değildir. Diyelim ki belediyenizin belirlediği rayiç değere göre sizin evin değeri 150 bin TL. Ama piyasa değeri 300 bin. Siz bu evi 150 bin liradan düşük fiyata satamazsınız. Çoğu zaman vatandaş daha az harç ödemek için rayicin biraz üstünde ama gerçek değerin altında rakam beyan ediyor. Mesela 151 bin diyor. Eğer o  evi satarken 151 bin TL banka yoluyla ödendi, kalan tutarı kayıtlı olmayan bir kaynaktan ve elden ödendiyse Maliye bunu yakalayamıyor. Ama alıcı  300 bin bankadan çekti, 151 bini bankadan transfer edip kalanı elden ödedi. Maliye bu durumda da 151 bin liraya aldıysan neden bankadan 300 bin lira çektin diyerek durumu tespit edebilir. Vatandaşımız hem suç işlememek hem de kendi menfaati için gerçek değerler üzerinden ilerlemeli. Eğer hata yapıp düşük gösterdiyse bunu 1 ay içinde düzeltme hakkı da var. Düzeltmedi ve yakalandıysa hem aradaki farkın harcını öder hem de usulsüzlük cezası kesilir” dedi.