Bağlıca Batışehir projesi görücüye çıktı!

Bağlıca Batışehir projesi görücüye çıktı!

Ankara'da yeni bir kent olacak Bağlıca Batışehir projesi, 8 bin 399 konutluk yerleşim alanıyla dikkat çekiyor.

Ankara'nın yeni cazibe merkezi Bağlıca'da, 8 bin 399 konutluk yerleşim alanı ve 200 bin metrekarelik dev ticari alanıyla butik bir şehir olacak Bağlıca Batışehir'in tanıtımı yapıldı. Lansmanı yapılan Bağlıca Batışehir projesinin, Ankara'da çağdaş kentleşmenin yeni simgesi olacağı belirtiliyor. Bağlıca Batışehir projesi, çağdaş kentleşmenin yeni simgesi olmaya aday. 

Etimesgut Müteahhitler Derneği'nin düzenlediği ve 283 inşaat firmasının yetkililerinin katılımıyla Antalya IC Green Palace Otel'de yapılan 2. istişare toplantısı kapsamında yapılan gala gecesinde, Bağlıca Batışehir projesinin de sunumu yapıldı. Gala gecesine Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Birleşik Müteahhitler Federasyonu Başkanı Mustafa Şahin, Etimesgut Müteahhitler Dernek Başkanı Baki Çelen, Yönetim Kurulu Üyesi Köksal Ünal ve firma yetkilileri katıldı.

batışehir bağlıca

Bağlıca'ya 70 bin kişilik yeni nüfus geliyor...

Projenin tanıtım videosunun izlenmesinin ardından sunumu gerçekleştiren Etimesgut Müteahhitler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Köksal Ünal, son yıllarda Başkent'in en gözde yerleşim bölgesi haline gelen Bağlıca'daki kentsel gelişim süreci ve bölgeye değer katan önemli yatırımlar hakkında bilgi verdi. Bölgede inşa edilen Milli İstihbarat Teşkilatına ait binaların 2018 yılı başında faaliyete geçeceğini belirten Ünal, yine bölgede kurulan Ankara Üniversitesi Sağlıkta Mükemmeliyet Merkezi'nin önemine işaret etti. Ünal, yaklaşık 350 bin metrekare kapalı alandan oluşan ve 1.000 yataklı hastane, 100 yataklı Kök Hücre Hastanesi, Kök Hücre Enstitüsü ve sağlıkla ilgili fakültelere ait  dersliklerin yer aldığı projenin temelinin bu yılın ilk yarısında atılacağını söyledi. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Genel Kurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarının Zırhlı Birlikler arazisi içinde çok yakın bir zamanda inşaatlarının başlaması yönündeki çalışmalar hakkında da bilgi veren Ünal, SPK lisanslı bir değerleme şirketine yaptırdıkları bölge gelişim ve analiz raporuna göre 3-4 yıl içerisinde kurulacak bu bina ve tesislerde çalışacak 70 bin kişinin bölgeye ciddi bir nüfus hareketliliği getireceğine işaret etti.

Ünal, bölgeye gelecek 70 bin kişilik yeni nüfusun sosyo-ekonomik ve gelir düzeyi bakımından orta ve ortanın üzeri gelir düzeyinde ve nitelikli kamu çalışanları olması nedeniyle kaliteli konut ve yaşam alanlarına ihtiyaç bulunduğunu belirtti. Bağlıca 1. Etap diye bilinen alanda yüzde 90 düzeyinde yapılaşmanın tamamlandığını, bu bölgede konut stoku bulunmadığını belirten Ünal, gelişmelerin, bölgenin emsal değeri en yüksek ve kamu kurumlarına en yakın noktada bulunan Bağlıca Batışehir projesinin çok değerli hale getirdiğini kaydetti.

Bu arada Ünal, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin Bağlıca Bulvarı ve Sakıp Sabancı Bulvarının bağlantısının yapılması için MSB ile protokol imzalandığını ve Ağustos ayına kadar bağlantıların tamamlanması için çalışmaların başladığını, Bağlıca Bulvarının çevreyolu ile bağlantısını sağlayacak giriş çıkış bağlantı yollarının yapımı için Kara Yolları ile Büyükşehir Belediyesi arasında protokol imzalandığını da bildirdi. 

köksal ünal
Köksal Ünal - Enver Demirel

“Çağdaş kentleşme adına önemli misyon”

Sunumun ardından sonra söz alan Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Batışehir projesinin Ankara'da çağdaş kentleşme adına önemli bir misyonu üstlendiğini belirterek, “Ankara'nın çağdaş bir kent yaşamı adına elle tutulur ve gelişimi olan ilçelerinden en önemlisi Etimesgut'tur. Bundan önceki 10 yıl, 15 yıl önceki taşra Etimesgut artık yok. Etimesgut artık isminden, kendisinden, gelişiminden, yaşam kalitesinden sıkça söz ettiren bir kenttir” dedi.

Birleşik İnşaat Müteahhitleri Federasyon Başkanı Mustafa Şahin de artık küçük sermayeli, bireysel iş yapma döneminin sona erdiğini ifade ederek, Sermayelerinizi ve iş yükünüzü birleştirin. Daha büyük projelere daha az çalışarak daha çok kazanmanın yöntemini oluşturun. Bugün hükümetin ortaya koyduğu ekonomik önlemler içerisinde küçük ve orta ölçekli inşaat müteahhitlerini ilgilendiren hiçbir tane madde yoktur. Bu demektir ki güçlenip daha büyük projelere imza atmamız gerekiyor. Bu proje de bunlardan bir tanesi. Bireysel olarak içinden çıkamayabilirsiniz. ‘Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır'. Birleşin, ortaklıklarınızı kurun ve bu projelerde yer alın” diye konuştu.

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Avrupa'nın en büyük YHT Bakım Merkezi
  • 02.12.2019 14:34

Avrupa'nın en büyük YHT Bakım Merkezi

Türkiye'de 2009 yılında yolcu taşımaya başlayan Yüksek Hızlı Trenlerin bakımları ...

Esenyurt, en çok konut satılan ilçe oldu!
  • 13.10.2020 10:10

Esenyurt, en çok konut satılan ilçe oldu!

Ocak-ağustos döneminde en çok konut satışı gerçekleşen ilçe 23 bin 79 adetle Ese ...

İnşaat maliyetleri 2021’de ne kadar olacak?
  • 03.09.2020 09:21

İnşaat maliyetleri 2021’de ne kadar olacak?

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2021 yılında uygulanacak bina metrekare normal inşaa ...

Ankara Büyükşehir Belediyesi 14 taşınmazını satışa çıkardı!
  • 07.07.2017 15:27

Ankara Büyükşehir Belediyesi 14 taşınmazını satışa çıkardı!

Ankara’da; Akyurt, Yenimahalle, Pursaklar, Mamak ve Etimesgut ilçelerinde yer al ...

Bağlıca Batışehir projesi görücüye çıktı!
  • 28.03.2017 10:37

Bağlıca Batışehir projesi görücüye çıktı!

Ankara'da yeni bir kent olacak Bağlıca Batışehir projesi, 8 bin 399 konutluk yer ...

Etimesgut Süvari Mahallesi'nde kentsel dönüşüm başlayacak!
  • 13.01.2017 09:23

Etimesgut Süvari Mahallesi'nde kentsel dönüşüm başlayacak!

Ankara İli, Etimesgut İlçesi, Süvari Mahallesi'nde bulunan bazı alanların kentse ...