Esenler’de kentsel dönüşüm hız kesmeden devam ediyor

Esenler’de kentsel dönüşüm hız kesmeden devam ediyor

Esenler Belediyesi'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve İBB ile birlikte yürüttüğü projelerin yanında, özel teşebbüs de atağa geçti

Esenler Belediyesi'nin “Çocuklarınıza tabut değil, güvenli konut bırakın” sloganıyla yürüttüğü kentsel yenileme çalışmaları, tüm hızıyla devam ediyor. Şehir estetiğine uygun, güvenli ve yaşanabilir binalar yapmak için çalışan Esenler Belediyesi, ilçenin farklı noktalarında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve İBB ile işbirliği halinde kentsel yenileme çalışmalarına ara vermeden devam ederken, vatandaşlar da kentsel dönüşüme yoğun ilgi gösteriyor. 2009 yılından bu yana Esenler Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, Kentsel Tasarım Müdürlüğü ile Emlak ve İstimlak Müdürlüğü'nün rehberliğinde yürütülen çalışmalarla vatandaşlar, ya bireysel olarak, ya da çeşitli toplu konut projeleri ile riskli binalarını yıkarak güvenli konutlar inşa etmeye başladılar. Belediyenin rehberliği ve devletin teşviki ile vatandaşların kentsel dönüşüme yönelmesi, gelecek için de ümit veriyor. 

5 yılda 16.000 konut 

Esenler'in değişen şehir kimliğine ayak uyduran vatandaşlar, depreme dayanıksız binalarını yıkarak estetik ve daha güvenli yapılar yapmaya başladı. 2009 yılından bu yana binlerce vatandaş binalarını yeniden inşa etti ve depreme dayanıklı hale getirdi. Özel teşebbüs tarafından son 5 yılda Esenler'de yaklaşık 16.000 yeni konut inşa edildi. 

Kamuoyunda Kentsel Dönüşüm Kanunu olarak bilinen “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanunu”nun yürürlüğe girmesinin ardından, binalarını yenileyenler için devletin verdiği çeşitli teşvikler ile Esenler Belediyesi'nin plan desteği sayesinde inşaatların hız kazandığını belirten Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, “Bir taraftan devlet eliyle yürütülen, bir taraftan da özel teşebbüsün gayretleri ile Esenler'de kentsel dönüşüm bir seferberlik halinde devam ediyor. Süreci hızlandırmak ve vatandaşlarımızı bir an önce güvenli yapılara taşımak için elimizden geleni yapıyoruz.  Belediye olarak bu konuda rehberlik hizmetimizi aralıksız sürdürüyoruz” dedi. 

Özel teşebbüs atağa geçti 

Vatandaşların yüzde 85'inin kentsel dönüşümü desteklediği Esenler'de, vatandaşlar tarafından bireysel olarak yeni binalar yapılırken, bir yandan da özel teşebbüs eliyle şehrin farklı noktalarında toplu konutlar üretiliyor. Son zamanlarda Esenler'in hemen her sokağında yeni bir binanın inşaatının veya bir toplu konut projesinin başladığını görmek mümkün. Devlet eliyle yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları dışında özel teşebbüs eliyle yapılan bazı önemli dönüşüm projeleri şöyle: Esenler'deki müteahhitlerin bir araya gelerek kurduğu ESİNDER Yapı, Nene Hatun Mahallesi'nde 111 bağımsız bölümü yıkıp yerine 229 adet bağımsız bölüm yapıyor. Demirler İnşaat da Nene Hatun Mahallesi'nde 65 adet bağımsız bölümü yıktı ve 110 adet bağımsız bölümün inşaatını sürdürüyor. Acar İnşaat ise Birlik Mahallesi'nde 12 bağımsız bölümü yıkarak 88 bağımsız bölümün inşasına başladı.

Son proje Birlik'te 

İlçede en son dönüşüm çalışması ise Birlik Mahallesi'ndeki yeni Belediye Binası'nın karşısında Mehmet Akif İnan Caddesi'nde başladı. Özgüler İnşaat tarafından yürütülen projede depreme dayanıksız 25 bağımsız bölümün yıkılarak yerine 34 bağımsız bölüm yapılacak. 

Devlet'ten 15 bin konut 

Kentsel dönüşümde Türkiye'nin öncü belediyelerinden birisi olan Esenler Bediyesi'nin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve İBB ile birlikte devam ettirdiği ve projelendirdiği konut sayısı ise yaklaşık 15 bin. Bu konutlardan bir kısmı Turgut Reis Mahallesi'nde vatandaşlara teslim edilirken bir kısmı da Oruç Reis Mahallesi'nde inşa edildi ve sahiplerini bekliyor. 2400 konutu kapsayan ve yapımını Emlak Konut'un üstlendiği Havaalanı Mahallesi kentsel dönüşüm projesi inşası da yakında başlayacak. 

Yorum Yaz

Benzer Haberler

"İstanbul'da 300 bin konutu dönüştürerek tarihi bir başarıya imza attık"
  • 20.08.2022 09:54

"İstanbul'da 300 bin konutu dönüştürerek tarihi bir başarıya imza attık"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugüne kadar İstanbul'da 300 bin konutu dönüştürerek ger ...

İşte Esenler Kentsel Dönüşüm Projesi 1'inci etabı!
  • 19.08.2022 15:31

İşte Esenler Kentsel Dönüşüm Projesi 1'inci etabı!

2030 konutun bulunduğu Esenler Kentsel Dönüşüm Projesi 1'inci etabında ...

Bakan Kurum'dan kampanya müjdesi! Fiyatlar ve kiralar düşecek!
  • 17.08.2022 14:05

Bakan Kurum'dan kampanya müjdesi! Fiyatlar ve kiralar düşecek!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Esenler'de dünyanın e ...

Esenler'de 60 bin konutluk dönüşüm başlıyor!
  • 17.08.2022 09:43

Esenler'de 60 bin konutluk dönüşüm başlıyor!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Türkiye'nin en büyük ...

Bakan Kurum: "Bağcılar kentsel dönüşümün önemli bir merkezidir''
  • 05.08.2022 11:57

Bakan Kurum: "Bağcılar kentsel dönüşümün önemli bir merkezidir''

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Bağcılar'da vatandaşl ...

Belediyelerin dönüşüm çalışmalarını hızlandıracak yeni hamle!
  • 30.07.2022 09:15

Belediyelerin dönüşüm çalışmalarını hızlandıracak yeni hamle!

Kentsel dönüşümün hızlanması ve belediyelerin daha aktif rol alması için önemli ...