maritbet girişmaritbet
Designist, The Museum Hotel Antakya ile finalde!

Designist, The Museum Hotel Antakya ile finalde!

Designist, The Museum Hotel Antakya Projesi için tasarladığı The Balance Spa ile Ahead Awards 2020’de finalist oldu.

İç Mimar Aslı Arıkan Dayıoğlu liderliğinde The Museum Hotel Antakya projesindeki birçok alanın iç mimari tasarımına imza atan Designist, proje için tasarlanan The Balance Spa ve Fitness Center ile Ahead Awards 2020'de finalist olarak yarıştı.

Mimari projesi Emre Arolat Architects imzası taşıyan The Museum Hotel Antakya projesindeki birçok alanın iç mimari tasarımını gerçekleştiren Aslı Arıkan Dayıoğlu liderliğindeki Designist otel bünyesindeki Balance Spa ve Fitness Center ile Ahead Awards 2020'de finalist oldu.

The Museum Hotel Antalya'daki Balance Spa ve Fitness Center haricinde, Ayan Meyan A La Carte Restaurant, Sixty Six Gece Kulübü, Nas Konut, Asf Yönetim Ofisi ve kuaför mekanlarının iç mimari tasarımı, projenin ana mekanlarındaki tüm mobilya, aydınlatma ve aksesuarlar seçimleri ve projeye özel olarak tasarlanan tüm iç mekan halıları Designist imzasını taşıyor.

The Museum Hotel Antakya için Designist tarafından tasarlanan iç mekanlarda, misafirlerin gün boyunca bir zaman tüneli içinde yolculuk yaptıktan sonra dingin ortamlarda dinlenmeleri ve keyif almaları hedeflenmiş. Arkeolojik kazılarda çıkan, müzede sergilenen mozaik panoların, insanı rahatlatan renk kompozisyonları otelin iç mekan tasarımına ilham verirken bej, kiremit rengi, turuncu ve yeşilin tonları iç mekanlarda en çok tercih edilen renkler olmuş.

İlhamını Antakya Antik Kentinin Karakteristik Özelliklerinden Alan İç Mekanlar...

Antakya antik kentinin karakteristik özelliklerini yansıtan, bölgeye özgü sarımtırak beyaz kalker taşı, spa alanlarını tasarlarken Designist için ilham kaynağı olmuş. Ahead Awards 2020'de ‘'Best Spa&Welness'' kategorisinde finalist olarak yarışan Balance Spa'da kalker taşının tonları kullanılarak dingin bir mekan oluşturulmuş ve girişinden itibaren daha yumuşak tonlar ile misafirleri kucaklamak hedeflenmiş. Spa ritüelinin yapı taşı olan su elementi incelendiğinde, su molekülünü oluşturan altıgen formdan yola çıkılarak sadece bu otel için tasarlanan bir desen oluşturulmuş ve bu desen spa genelinde farklı alanlarda, farklı formlarda tekrar edilmiş. Giriş bankosu, kapı kolları, bölücü panellerde metal kullanılarak oluşturulurken, büyük hamamda ise mermere oyulu kütleler şeklinde kullanılmış. Hamam soğukluklarının kalbinde tasarlanan çeşmenin tüm mekanı donatan su şırıltısı, Antakya sokaklarında gezen su kanallarının bir temsili olarak hayata geçirilmiş.

Designist tarafından tasarlanan bir diğer mekan olan A La Carte Restoran Ayan Mayan, mimari projedeki yeri revize edilerek, uçan bir halı misali müzenin kalbine yerleştirilmiş. Üç cephesinden aşağıdaki büyüleyici arkeolojik alana hakim olan restoran, bu sayede kendi kimliğini kazanmış ve Ayan Meyan Restaurant olarak özgünleşmiş. Restoranın mekan konsepti oluşturulurken, gastronomi merkezi olan Antakya'nın mezeleri ve unutulmaz lezzetlerin ortaya çıkmasında yardımcı olan baharatları, Designist için ilham kaynağı olmuş. Tasarlanan baharat kolajları yurt dışında Kriska Dekor tarafından mekana özgü zincir panolar haline getirilmiş ve Karo Siman ile çalışılarak, bu mekana özgü bir zemin karosu üretilmiş. Rakı Bar olarak adlandırılan restoran barının ön yüzeyi, üzüm ve asma yapraklarının temsili olarak özel imalat Rescoo mozaik kaplama ile kaplanmış.  Arka duvarında ise yarım kesik Rakı bardakları ve bakır ehli keyifler ayna üzerine monte edilerek, özel bir duvar oluşturulmuş.

Müziğin ritminin tasarıma yansıdığı gece kulübü Sixty Six, Tonk Project beton duvar karoları ile tasarlanmış ve bu mekanda da çokgen formlar ile enerjik atmosfer oluşturulmuş.

Designist'in imza attığı bir diğer mekan olan Nas Konut ise, otelin çatısında konumlanan prestijli bir penthouse dairesi olarak tasarlanmış. Terasından hem modern Antakya manzarasına hem de St. Pierre kilisesi manzarasına hakim olan daire, yüksek tavanları ile ihtişamlı, aynı zamanda sakin renk tonları ile huzurlu dört odalı bir mekan olarak hayata geçirilmiş. Özel bir asansörle ulaşılan Nas Konut'un giriş holündeki ışıklılık altına nesilden nesile bırakılan büyük bir bonzai ağacı konumlandırılmış. Bu ağaç, Türkiye'ye bir değer kazandıran, nesilden nesile Asfuroğulları ile yaşayacak olan müzenin ve otelin hikâyesini temsil ediyor. Designist ekibi, Türkiye için paha biçilmez bir yatırım olan bu projenin bir parçası olmaktan gurur duyuyor.

 
Künye:

Mimari Tasarım: Emre Arolat Architects

İç Mimari Tasarım: Designist

İç Mimari Tasarım Ekibi: Aslı Arıkan Dayıoğlu, Reyhan Uras, Ogün Aydoğu, Julide Çömlekçiler, Osman Yılmaz, Zafer Akyüz

Peyzaj Mimarlığı: DS Mimarlık

Project Yeri: Antakya/Türkiye

İşveren: ASF Otelcilik ve Turizm

Tamamlanma Yılı: 2019

Proje Alanı: 17.132 m²

Yorum Yaz

Benzer Haberler

Designist, iki projesiyle iF Design Awards 2022’de finale kaldı!
  • 16.02.2022 16:17

Designist, iki projesiyle iF Design Awards 2022’de finale kaldı!

Designist, Lamartine Otel Taksim ve Ulus Evi projeleri ile mimari ve iç mimari k ...

2022 yılında otel tasarım trendleri nasıl olacak?
  • 15.01.2022 11:24

2022 yılında otel tasarım trendleri nasıl olacak?

İç Mimar Aslı Arıkan Dayıoğlu, 2022 yılında otel iç mekanlarında karşımıza çıkac ...

Titanic Comfort Kurfuerstendamm Berlin otelinde Designist imzası!
  • 04.11.2021 17:16

Titanic Comfort Kurfuerstendamm Berlin otelinde Designist imzası!

İç Mimar Aslı Arıkan Dayıoğlu liderliğinde ulusal ve uluslararası ölçekte ödüllü ...

Lamartine Otel, Designist imzası taşıyor
  • 07.06.2021 16:47

Lamartine Otel, Designist imzası taşıyor

Taksim’deki Lamartine Otel İç Mimar Aslı Arıkan Dayıoğlu liderliğindeki ödüllü i ...

Berlin’deki Beef Grill Club Kadewe’de Designist imzası!
  • 18.03.2021 17:11

Berlin’deki Beef Grill Club Kadewe’de Designist imzası!

İç Mimar Aslı Arıkan Dayıoğlu liderliğindeki Designist, Berlin’de tasarladıkları ...

Designist, The Museum Hotel Antakya ile finalde!
  • 07.02.2021 08:45

Designist, The Museum Hotel Antakya ile finalde!

Designist, The Museum Hotel Antakya Projesi için tasarladığı The Balance Spa ile ...