Frig Vadisi

Frig Vadisi’ne gidenleri ‘aslanlar’ karşılıyor

Turizm Emine Pile 14.04.2015
Afyonkarahisar, Kütahya ve Eskişehir il sınırlarında yer alan Frig Vadisi'nde taş anıtların üzerine işlenen aslan figürleri ilgi topluyor.
MÖ 7. yüzyılda Frig Kralı Midas tarafından Frig Vadisi'ne yaptırılan tapınak, anıt ve kaya mezarlarda duvarlara işlenen aslan kabartmaları ilgi görüyor. İhsaniye ilçesi Kayıhan beldesindeki Aslantaş kaya mezarı, beldenin batısındaki Yılantaş kaya mezarı anıtı ve Döğer beldesindeki Aslankaya açık hava tapınağı, bu yapılar içerisinde en fazla dikkat çeken eserler arasında bulunuyor.

İhsaniye Belediye Başkanı Şaban Çabuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Frig uygarlığının hüküm sürdüğü Frig Vadisi'nin Anadolu'nun en önemli ören yerlerinden olduğunu belirtti.

Afyonkarahisar'ın yüzyıllar boyunca kavşak konumunda yer almasından dolayı önemli konumda yer aldığını belirten Çabuk, "Geçmiş yüzyıllardan beri Anadolu'ya ulaşmak isteyen güçler, sürekli Afyonkarahisar ve çevresinden ulaşmaya çalışmıştır. Bu yüzden Afyonkarahisar her zaman çok önemli bir konumda yer almıştır. Konum itibarıyla iyi durumda olsa da turizm anlamında gerekli önemi yakalayamamıştır" diye konuştu.

Başkan Çabuk, turistlerin dünyanın birçok yerinden Frig Vadisi'ni görmeye geldiklerini dile getirerek, vadiye gelen yabancı turistlerin özellikle Frig uygarlığı hakkında araştırmalar yaptıklarını söyledi.

Cem Yılmaz'ın AROG isimli filmin de burada çekildiğini dile getiren Çabuk, vadinin yıllar boyunca birçok yönetmenin daha dikkatini çektiğini hatırlattı.

Çabuk, Frig Vadisi'nin "İkinci Kapadokya" olarak adlandırıldığını ifade ederek, turizm potansiyeli olan vadinin yerli ve yabancı yatırımcı beklediğini kaydetti.

Frig Vadisi turizm