ege bölgesi

Ege'de otel yatırımları hız kesmedi

Turizm Zeynep Karabağ 13.01.2017
Kötü bir sezon geçiren turizm sektöründe, tüm olumsuzluklara rağmen yatırımlar devam ediyor.
Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Ege Bölgesi'nde 11 yeni otelin 2 yıl içinde hizmete girmesi planlanıyor. Ege'de otel yatırımlarını en çok çeken yer Bodrum oldu. Ceviz Sırtı Gayrimenkul Yatırım, Ortaca'ya 62 milyon lira yatırımla 5 bin 49 yatak kapasiteli 5 yıldızlı tesis kuruyor. Otelde 147 kişi çalışacak. Çağdaş Holding 100 milyon euroluk yatırımla Yokuşbaşı'na 210 yatak kapasiteli Swissotel Bodrum Hill'i kuruyor. Tesisin Haziran 2018'de hizmete girmesi planlanıyor. Nef de Yalıkavak'ta 120 milyon lira yatırımla 130 yatak kapasiteli 2018'de hizmete açılıyor. Nef'in tesisini Banyon Tree Bodrum işletecek. Bölgeye otel yatırımı yapan bir başka firma da Akfen İnşaat. Şirketin projesinin yatırım maliyeti 40 milyon dolar. 

Fuar, kongre ve sağlık turizminde büyümeyi hedefleyen İzmir'de Turaçlar Yatırım'ın Menderes'te 118 milyon liralık yatırım değeri olan bin 62 yatak kapasiteli tesisi 240 kişiye iş imkanı sağlayacak. Kentteki bir diğer yatırım ise Bayraklı'da yer alıyor. Er Yatırım 50 milyon dolarlık yatırımla inşaatını sürdürdüğü 220 yatak kapasiteli tesisi mart ayında hizmete açmayı planlıyor. Four Points by Sheraton'un 4 yıldızla işleteceği tesiste 80 kişi çalışacak. 

Marmara Uluslararası İnşaat, Selçuk Pamucak'ta 63 milyon lira yatırım değerinde 650 yataklı otelin inşaatını sürdürüyor. Tesiste 195 kişiye iş imkanı sağlanacak. 

Otel yatırımı konusunda Kuzey Ege'de de hareketlilik var. Edremit'te Körfez Gayrimenkul, 50 milyon TL yatırım değeri olan tesisi mayıs ayında hizmete açıyor. 135 yatak kapasitesi olan tesisi Güre Körfez Tatil Köyü işletecek. Bölgedeki bir diğer yatırım ise Hattuşa'ya ait. 130 milyon lira değerindeki tesisin yatak kapasitesi ise 450. Beş yıldızlı tesisi Hattuşa, Astyra Termal Resort&Spal Otel işletecek. Bu yıl devreye girmesi beklenen bir diğer otel yatırımı da Denizli'de. Ulu Maden Termal Turizm'in kendisinin işleteceği tesis 16 milyon liralık yatırım değerine sahip. Dört yıldızlı termal otelin yatak kapasitesi ise 402. Termal tesis 100 kişiye de iş imkanı sağlayacak.

ege otel yatırımları otel yatırımları ege bölgesi