TOKİ yerel mimari

TOKİ, Çorum’da yerel mimariye uygun 200 konut yapacak

TOKİ Emine Pile 10.07.2015
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Çorum’un Alaca ilçesinde yerel mimari anlayışıyla hayata geçireceği proje kapsamında 220 konut yapacak.
TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, yaptığı yazılı açıklamada, şehirlerin yerel dokusunu sosyal konut üretimlerine yansıtma hedefiyle geliştirilen projelere devam ettiklerini belirtti.

Alaca ilçesinde 220 konut ile ticaret merkezinin yapımı için sözleşme imzalandığını,yer tesliminin de kısa süre içinde gerçekleştirileceğini ifade eden Turan, konutların yöresel mimarinin izlerini taşıyacağını dile getirdi.

Geleneksel dokuya uygun olacak 

Şehirlerin geleneksel dokularına uygun konut projelerini hayata geçirdiklerini kaydeden Turan, "Alaca ilçesinde inşa edilecek 220 konutun zemin katlarında yerel mimariye uygun taş kaplama kullanılacak. Pencerelerin çevrelerinde ahşap görünümlü söveler ve yer yer ahşap görünümlü kaplamalar kullanılacak. Proje bittiği zaman örnek teşkil edecek" ifadesini kullandı.

Mahalle konseptinde inşa edilecek 

Turan, TOKİ'nin projelere sadece barınma olarak bakmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Günümüzde vatandaşların beklentileri değişti. Vatandaşlarımız sadece barınacak bir merkez değil yeni yaşam alanları istiyor. Yeni yaşam alanları da bizim kültürümüzde mahalle konseptidir. İçerisinde parklar, cadde, esnaf, cami, fırın, yürüyüş yolunun olduğu bir mimari konsept. Bütün projelerimizi vatandaşlarımızın bu beklentilerine yönelik mimari bir disiplinde gerçekleştiriyoruz."

TOKİ Çorum TOKİ yerel mimari