ankara toki
Haberler / TOKİ - Emlak Konut GYO / TOKİ’den Ankara'ya 137 konut!

TOKİ’den Ankara'ya 137 konut!

TOKİ - Emlak Konut GYO 14.10.2017 15:56

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Ankara’nın Bala İlçesi, Şentepe Mahallesi’nde inşa edilecek 137 konutun ihalesi yapıldı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Ankara'nın Bala İlçesi, Şentepe Mahallesi'nde inşa edilecek 137 konutun ihalesi yapıldı. 10 Ekim, Salı günü gerçekleştirilen ihale kapsamında ayrıca cami, ticaret merkezi ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi yer alıyor.

Yöresel mimari konseptli projede yükseklikleri zemin+4 olan konutların 97'si 2+1,  40'ı ise 3+1 planında tasarlandı.

TOKİ, her şehrin kendi mimarisine, kendi kültürüne, kendi değerlerine, coğrafi özelliklerine uygun yaşam alanları oluşturulmasına öncelik veriyor. Kentsel tasarımı yerel mimari doku, mahalle kültürü ve yatay mimari anlayışla şekillendiriyor.

Bala projesinde de geleneksel mimarinin modernize edildiği bir anlayış hâkim kılındı. Bina cephelerinde zemin kat seviyesinde yöreye özgü taş kaplamalar, ahşap görünümlü kaplamalar, söveler, kat silmeleri, dekoratif pencereler ve Türk evini yansıtan çıkmalar kullanıldı. Cami ile dükkanlar arasında bir meydan oluşturuldu. Projeyle bölge sakinlerinin camisi, dükkanları, spor ve oyun alanları, parkı, peyzajıyla vakit geçirebilecekleri nitelikli bir yaşam alanı hedeflendi.