elazığ deprem konutları
Haberler / TOKİ - Emlak Konut GYO / Elazığ depreminin üzerinden bir yıl geçti!

Elazığ depreminin üzerinden bir yıl geçti!

TOKİ - Emlak Konut GYO 24.01.2021 09:00

Elazığ'da geçen yıl 24 Ocak'ta meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin üzerinden bir yıl geçti.

Elazığ'ın Sivrice ilçesinde geçen yıl 24 Ocak'ta meydana gelen 6,8 büyüklüğünde depremde Elazığ ve Malatya'da 41 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığ'da meydana gelen ve pek çok ilde hissedilen depremin en az kayıpla atlatılması ve vatandaşların can güvenliğinin sağlanması için ilgili kurumların gerekli tüm tedbirleri aldığını bildirdi.Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla ilgili bakanlıklar ve Valilik koordinesinde tüm paydaş kurumlar depremzedelerin yaralarını sarmak için seferber oldu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, depremin yaşandığı ilk akşamdan itibaren Elazığ'a geçerek, günlerce yürütülen arama kurtarma ve yardım faaliyetlerini yürüttü.

Türkiye'nin birçok ilinden yüzlerce arama kurtarma ekibinin yönlendirildiği bölgede yoğun çalışması sonucu göçük altında kalan toplam 45 vatandaş kurtarıldı.

Türkiye'nin dört bir yanında depremzedelere yardım etmek amacıyla kurumlar başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar seferber oldu.

Elazığ ve Malatya'da yardım elini bir an olsun depremzedelerin üzerinden çekmeyen devlet, afetten etkilenen binlerce aileye bugüne kadar ilgili bakanlıklar nezdinde 450 milyon lirayı aşkın ayni ve nakdi yardım yaptı.

Verilen desteklerle hem merkezde hem kırsalda yaşayan depremzedelerin afetten dolayı mağdur olmalarına fırsat tanımayan devlet, yapılan yardımlarla devletin şefkat elini tüm depremzedelere hissettirdi.

Depremzedelere gıda, giyim, kira, konteyner, eşya, küçükbaş ve büyükbaş hayvan, hayvanlar için yem, hayvan barınak çadırları gibi birçok kalemde yardım gerçekleştirildi.

TOKİ tarafından 20 bin 118 konut inşa ediliyor

Binlerce konutun ağır hasar gördüğü kentte depremzedelerin konut ihtiyacını karşılamak için Bakan Kurum'un koordinesinde TOKİ tarafından yapımına başlanan 20 bin 118 konuttan 8 bini tamamlandı. Depremzedelerin konut ihtiyacını gidermek için yürütülen hummalı çalışmayla, kentte 19 bölgede yükselen modern konutlarla adeta yeni bir Elazığ inşa ediliyor.

Tamamlanan 8 bin konuttan kura çekimi ile 3 bin 310, depremin hemen ardından acil konut ihtiyacı olanlara Cumhuriyet ve Bizmişen Mahallesi'ndeki 312 rezerv konut teslim edildi.
Bir yaşam alanı olarak planlanan, içerisinde iş yeri, cami, fırın, dinlenme alanları, çocuk oyun parkları, spor tesisleri, yürüyüş ve bisiklet yollarının bulunduğu, yöresel mimarinin izlerini taşıyan, çevre düzenlemesiyle dikkati çeken konutlarla Elazığ daha modern bir görünüme kavuşuyor.

Kırsalda 1015 çelik konstrüksiyon konut projesi

Kırsaldaki depremzedelerin de yaralarını sarmak için çalışma yürüten TOKİ, Baskil, Sivrice ve Maden ilçeleri ile merkeze bağlı toplam 300 köyde 4 etap şeklinde ihalesi yapılan ve yüzde 20'sinin inşası tamamlanma noktasına gelen 1015 çelik konstrüksiyon konut projesini uyguladı.

TOKİ tarafından proje bedeli 5 milyar lira olan konutlar, depremzedeler için inşa ediliyor.

35 yeni okul inşa ediliyor

Hasar gören okulların yerine Milli Eğitim Bakanlığı koordinesinde hayırsever firmaların katkılarıyla 11 okul, devlet eliyle ise yaklaşık 150 milyon liralık yatırımla merkez ve ilçelerde 24 okulun yapımı için çalışmalar devam ediyor. Depremde hasar gören 12 okul için 26 milyon 676 bin liralık maliyetle güçlendirme çalışması yürütülüyor.

Depremin olduğu tarihten bugüne şefkat elini depremzedelerin üzerinden bir an olsun çekmeyen devlet, sadece Kızılay, AFAD ve SYDV aracılığıyla depremzedelere 23 bin 125 çadır, 95 bin 682 yatak, 215 bin 324 battaniye, 49 bin 512 ısıtıcı, 1709 tüp, 10 bin 580 çarşaf seti, 3 bin 416 soba, 22 bin 323 ton odun ve kömür, 1 milyon 15 bin gıda paketi, 233 bin 482 giyim, 189 bin 764 bebek bezi ve hijyen kolisi, 885 bin 958 şişe su, 1625 vantilatör, 15 bin dezenfektan yardımında bulundu.

Sadece SYDV eliyle 21 bin 309 aileye 15 milyon 234 bin 381 lira, 726 esnafa 1 milyon 471 lira, 324 aileye 6 milyon 120 bin lira eşya yardımı yapılırken, ilçelere 1 milyon 290 bin lira nakdi destek gönderildi, 5 milyon 820 bin lira değerinde 61 bin 200 alışveriş kartı dağıtıldı.

Sadece AFAD tarafından depremde evleri ağır hasar gören ve kendi imkanları ile barınmak isteyen ev sahiplerine 11 bin lira, kiracılara 5 bin, orta hasarlı ev sahiplerine 5 bin ve kiracılara 2 bin 500 lira, iş yerleri ağır hasar gören vatandaşlara ise 2 bin 500 lira olmak üzere toplam 2 bin 42 kişiye 119 milyon 361 bin lira nakit yardımı yapıldı.

"Afetten uzak dayanıklı binalar oldu"

Vali Erkaya Yırık, AA muhabirine, depremde binlerce binanın ağır, orta ve az hasarlı olmak üzere zarar gördüğünü anımsatarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatlarıyla Bakanlar Soylu, Kurum ve Koca'nın deprem anından itibaren bölgede bir takım çalışmalar yaptığını söyledi.

Bakanların, vatandaşların o süreçte yanlarında bulunduğunu, böylesine bir sıkıntıyı atlatması için büyük gayret sarf ettiklerini dile getiren Yırık, o dönemde 20 bin deprem konutunun planlanması sonucunda vatandaşların mağduriyetini gidermek için çalışmanın müştereken yürütüldüğünü belirtti.

"1 yıllık süreçte 8 bin konutun vatandaşımıza teslim edileceğini söylüyoruz. Bu süreçte farklı mahallelerdeki konutlar için kura çekimlerini gerçekleştirerek vatandaşlarımıza teslim ettiğimiz bu konutlar devletimizin depremzedeler için yaptığı depreme dayanıklı, konforlu, içinde rahatlıkla oturabilecekleri ve çevre düzenlemesiyle diğer müştemilatıyla, oyun alanlarıyla, sosyal donatılarıyla güzel konutlar oldu." diyen Yırık, kura çekimiyle hak sahiplerine konutları teslim ettiklerini bildirdi.

Depremden sonra vatandaşların yaralarının sarılması noktasında gerek konteyner kentlerde barındırılmaları gerekse diğer ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında da devletin her zaman kaynaklarını, ödeneklerini vatandaşlara yansıttığını kaydeden Yırık, şöyle konuştu:

"Bu noktada 2 milyara yakın gerek vatandaşımızın iaşe, barınma giderleri gerekse esnafımızın bu noktadaki sıkıntılarını atlatmak için katkı noktasında ödenekler aktarılmış oldu. Tabi devletimizin yaptığı 20 bin konutun da maliyetini burada hesap etmiyoruz. Devletimiz vatandaşımızın her daim yanında oldu. Vatandaşımızı deprem noktasında sahipsiz bırakmadı ve geldiğimiz noktada hemen hemen yarısını vatandaşlarımıza iade ederek birinci yıl dolmadan konutları tamamlamış oldu. Allah devletimize zeval vermesin ve deprem felaketi inşallah ilimizden ve ülkemizden uzak olsun, Allah bir daha yaşatmasın. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, ailelerine baş sağlığı diliyorum. Yaralanan vatandaşlarımıza geçmiş olsun temenni ediyorum. Vatandaşlarımıza bu yeni konutlarının da hayırlı olmasını diliyorum."

Birinci yıl dolmadan 8 bin konutun inşaatının tamamlandığını, vatandaşlara kura çekimi sonucunda konutların teslim edilmeye başlandığını bildiren Yırık, geri kalan 12 bin konutun da temmuz ayı itibariyle depremzedelere teslim edileceğini belirtti.

Devletin vatandaşlara sosyal devlet anlayışını ve şemsiyesini en güzel şekilde gösterdiğini ifade eden Yırık, şöyle devam etti:

"Deprem gibi yıkıcı bir afeti yaşamış ve vatandaşlarımızın binlerce evi hasar görmüş Elazığ'ımızda, devletimiz yaptığı çalışmayla gerçekten büyük bir tehdit olan bu unsuru vatandaşlarımıza fırsata dönüştürmüştür. Depremde yıkılmış, yıkılmak üzere olan ağır ve orta hasarlı binalar eski yapılardı, eski anlayışla eski imar usulüyle teknolojiyle yapılan binalardı. Böylece ilimiz bu binalardan bu şekliyle kurtulmuş oldu ve TOKİ marifetiyle şuanda yapılan binalar deprem genelgesine uygun ve her türlü afetten uzak dayanıklı binalar oldu. Görüyoruz ki 19 farklı lokasyonda depreme dayanıklı harikulade modern yeni bir şehircilik anlayışıyla binalar yapıldı."