Deniz kıyısı

Yabancılar sahil kentlerinden konut alıyor!

Sektörden Haberler Ayşe Özlem Kuruca 21.01.2015
Yabancıların konut satın alırken, denize kıyısı olan kentleri tercih etmeleri dikkat çekiyor.
AA muhabirinin Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden derlediği bilgilere göre, yabancıların Türkiye'deki konutlara olan ilgisi artarak devam ediyor.

Yabancılar, Ocak-Kasım 2014 döneminde 17 bin 104 adet konut satın alırken en fazla tercih edilen kentlerin ise denize kıyısının olması dikkati çekiyor.

Türk turizminin lider kenti Antalya'da 6 bin 35, İstanbul'da 5 bin 46, Aydın'da bin 104, Muğla'da 972, Mersin'de 686, Yalova'da 644, Sakarya'da 418, Trabzon'da 189, diğer illerde 848 konutun satışı gerçekleştirildi. Yabancıların konut alımında en fazla tercih ettiği deniz kenarındaki 9 ilin dışında sahile kıyısı olmayan tek kent Ankara'da da 324 konutun satışı gerçekleştirildi.

"Türkiye'deki istikrar çok önemli"

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan, ülkedeki istikrarın, Türkiye coğrafyasının, kaliteli konut yapılarının yabancıların Türkiye'yi tercih etmesine neden olduğunu belirtti. Yabancıların kendilerine göre belirledikleri şehirlerin olduğunu, birilerinin gidip o bölgeden ev almasının buradaki satışlarda devamlılığı getirdiğini dile getiren Taylan, şöyle konuştu:

"Türkiye'deki istikrar çok önemli. Türkiye, her konuda dünyanın, Avrupa'nın birçok bölgesinden daha modern. Ülkemizin başarısı, istikrarı satışlarda etkili. Eskiden Almanya'dan, Hollanda'dan, İngiltere'den talep çok yoğundu özellikle Didim, Kuşadası bölgelerinde. Son dönemlerde daha çok körfez ülkelerinden, Rusya'dan talep olduğunu görüyoruz. Deniz iklimi, yeşili bol olan yerler tercih ediliyor. Kendi ülkelerinde fazla bulamadıkları şeyleri arıyorlar. Avrupa ülkelerinin de ilgisi devam ediyor. Konutlarımız hem nitelikli hem de ucuz. Türkiye'de güvenlik daha iyi. Kaliteli yaşam daha ucuz. Avrupa'da yaşam çok pahalı. Bunlar da tercih nedeni oluyor. Yabancıların Türkiye'den konut edinmesi artarak devam eder.

Son dönemlerde Trabzon'da yapılan inşaatların tamamı neredeyse Arap yatırımcılara yapılıyor. Sakarya'da, Bursa'da yine öyle. Blok blok yapılıyor. Ankara'da da Irak, İranlılar çok ciddi anlamda mülk ediniyor. Antalya'da bir yandan denize girenler varken diğer yanda kar var. Bursa'da hem denize girip hem kayak yapılabiliyor, hem de termale girilebiliyor. Türkiye böyle cennet bir ülke."

En fazla konut satışı yapılan kentler ve satılan konut sayısı:

OCAK-KASIM 2014

Antalya       6035
İstanbul       5046
Aydın          1104
Muğla          972
Bursa          838
Mersin         686
Yalova         644
Sakarya      418
Ankara        324
Trabzon      189
Diğer iller    848

Toplam        17104

 

AA

Yabancılara konut satışı konut satış verileri TÜİK konut satışı