Gürcistan

O ülkede konut amorti süresi İstanbul'dan 3 kat hızlı!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 20.05.2016
Gürcistan, Türk inşaatçılar için büyük bir Pazarın kapısını aralarken, ülke konut yatırımcıları için de iyi bir fırsat oluşturuyor.
Standardın üzerindeki konutlar kendisini kira gelirleri ile 10 yılın altında sürede amorti ediyor. Ülkede en büyük 10 yabancı yatırım listesinde yer alan Türk şirketi Maqro Construction, yatırımını 7-8 yılda amorti etmek isteyenleri bu ülkeye bekliyor. 

Bağımsız Devletler Topluluğu'ndan 2009 yılında ayrılarak yeniden inşa sürecine giren Gürcistan, Türk inşaat şirketleri için büyük bir pazarın kapısını araladı. Ülkedeki en büyük havalimanı, hastane, karayolu ve enerji santrallerinin yapım işini Türk firmalar alırken, Türk inşaat şirketleri ülkede irili ufaklı konut projeleri işine de giriyor.

Gürcistan'daki en büyük 10 yabancı yatırım listesine adını yazdıran Türk inşaat şirketi Maqro Construction, Tiflis'te 351 konutluk projesinden sonra şimdi de 2 bin konutluk dev bir projeye başlıyor. Maqro Construction CEO'su Murat Avcı, Gürcistan'ın hem işini iyi yapan inşaat şirketleri hem de çabuk kara geçmek isteyen konut yatırımcıları için iyi bir adres olduğunu söyledi. 

gürcistan

Amortisman Süresi 7 Yıla Kadar İniyor

Murat Avcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkede standardın üzerinde, tam teşekküllü bir site ya da proje bulmak çok zor. Alım gücü düşük halk hala Ruslardan kalma eski toplu konut sitelerinde yaşıyor. Apartmanların spor sahası, havuzu gibi sosyal alanları yok. Ülkedeki büyük şirketlerin yöneticileri de Türkiye'den gelme. Türkiye'deki konut standartlarını burada bulmaya çalışıyorlar. Bu nedenle iyi siteler ve projeler çabuk kiracı buluyor ve kira gelirleri yüksek.

Gürcistan'daki konut yatırımları, örneğin İstanbul'a göre 2-3 kat daha hızlı amorti ediliyor. İstanbul'da amortisman süreleri 20-25 yıl arasında. Yeni yapılmış standart bir konutun fiyatı da 300 bin liradan başlıyor. Yani konutu satın almak da zor, kirası ile kısa sürede kendisini amorti etmesi de zor. Buna karşılık Gürcistan'da amortisman süresi 10 yılın altında. Hatta Maqro olarak biz bu süreyi kendi projelerimizde 7-8 yıla kadar indirdik ve yakında açıklayacağımız fiyatlarla da İstanbul'daki standart bir konut yatırımının üçte biri fiyatına konut satacağız. Uygun yatırım arayanları Gürcistan'a davet ediyoruz ve yakında açıklayacağımız ödeme planlarını beklemelerini istiyoruz…” 

2017 Sonrasında Konut Fiyatları Artacak

Proje Geliştirme, Pazarlama ve Satışlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kaan Karaer de ülkedeki konut fiyatlarının şu an ulaşılabilir seviyelerde olduğuna dikkat çekti.  Oğuz Kaan Karaer, ancak yatırımcıların elini çabuk tutmaları gerektiğini savundu. 

Oğuz Kaan Karaer
Oğuz Kaan Karaer

Karaer “Gürcistan, Avrupa Birliği ile Haziran 2014'te Birlik Anlaşması imzaladı. Söz konusu Anlaşma kapsamında Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması da bulunmaktadır. Gürcistan'da üretilen ürünler gümrük vergisi olmaksızın AB'ye ihraç edilebiliyor. Ayrıca Gürcistan pasaportu sahiplerine Schengen Bölgesinde vizesiz seyahat hakkı verilecek. Bu gelişmeler ülkede ekonomik durumun daha da iyileşmesine ve başta konut olmak üzere fiyatlarda artışa neden olacak” diye konuştu.

İş Yapma Endeksinde Üst Sıralarda

Gürcistan'da Türk inşaat şirketlerinin ağırlıklı olarak devlet yatırımlarının müteahhidi olarak iş yaptığını anlatan Karaer,  bazı kentlerde son 5 yılda gerçekleşen yatırımların yüzde 50'sinin altında Türk iş adamlarının imzası bulunduğunu söyledi.

Maqro Construction gibi kendi yatırımını yapan Türk şirket sayısının çok fazla olmadığını belirten Karaer, yolsuzluğu önleme konusunda bir başarı öyküsü sergileyen Gürcistan'ın işini kuralıyla yapan şirketler için iyi bir Pazar olduğunu anlattı. 

Oğuz Kaan Karaer, “Gürcistan Dünya Bankası'nın iş yapma endeksinde 24. sırada geliyor. Aynı listede Türkiye ise 71. sırada bulunuyor. Dolayısıyla kuralına göre iş yapanlar için bu ülke cazip fırsatlar sunuyor. Konutta anahtar teslim yapılmış proje bulmak neredeyse imkansız. Konutlar içi boş olarak ya da sadece duvarları örülerek teslim ediliyor. Biz her şeyiyle tamamlamış konutları zamanında teslim ederek bu ülkede ezberleri de bozuyoruz” dedi.

Türkiye'den vizesiz ve pasaportsuz giriş yapılabilen Gürcistan'da Türklerin konut yatırımı yapabilmesinin önünde herhangi bir yasal engel bulunmuyor.

Maqro Construction ülkedeki 2 bin konutluk dev projesi Green Diamond'un lansman sürecini 28 Mayıs tarihinde Tiflis'te düzenleyeceği bir etkinlikle başlatıyor.

Gürcistan Türk şirketi Maqro Construction Maqro Construction Murat Avcı