Marmaris'te çıkarılan konut piyasası

Marmaris, büyük yatırımcıların gözdesi!

Sektörden Haberler Emine Pile 19.01.2016
Marmaris Emlakçılar Derneği Başkanı Zülfikar Soyvural, Ortadoğu kökenli vatandaşların rahat edebileceği düşüncesiyle Türkiye'de mülk aldığını belirtti
Marmaris Emlakçılar Derneği Başkanı Zülfikar Soyvural, son yıllarda Avrupa'da artan İslam karşıtlığı nedeniyle Ortadoğu kökenli vatandaşların konut yatırımı için Türkiye'yi tercih ettiğini bildirdi. Soyvural, yaptığı açıklamada, Avrupa vatandaşlarının 5 yıl öncesine kadar Marmaris'e ciddi talepleri olduğunu ve önemli mülkler edindiklerini söyledi.

Son bir yıl içerisinde Marmaris'teki Avrupalı vatandaşların mülklerini sattığını ancak bunların yerini Ortadoğu kökenli Avrupalı vatandaşların aldığını vurgulayan Soyvural, son seçimlerin sonuçlarıyla birlikte emlak piyasasının canlandığını kaydetti.

"Avrupalılar gidiyor, Ortadoğulu Avrupalılar geliyor"

Soyvural, 11 Eylül saldırıları ve son yıllarda İslam karşıtlığının artmasının emlak sektörünü şekillendirdiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:"Bunun da sosyolojik bir nedeni var. Avrupa'da İslam karşıtlığı artınca ülkesine yatırım yapmak istemeyen Türkiye'de rahat edebileceği düşüncesiyle Ortadoğu kökenliler mülk ediniyor. Son bir yılda mülk alan Avrupalıların yüzde 80'i Ürdün, Suriye, Mısır, Lübnan, Irak, İran başta olmak üzere Ortadoğu kökenli Avrupa vatandaşları. Son bir yılda Marmaris'ten yabancıların konutlarını satıp gittiklerini ancak onların yerine büyük yabancı yatırımcıların geldiklerini görüyoruz. Büyük yatırımcılar Marmaris'te otel, büyük arsalar, koylar, marinalar alıyorlar. Konut sahipleri konutlarını satarken büyük yatırımcılar da büyük yatırım yapıyorlar."

Yat sahibi Ruslar da Marmaris'i tercih ediyor

Marmaris bölgesinden mülk alanların hemen hemen  her milletten olduğu dile getiren Soyvural, "Bölgemizde belli bir ülke ya da ülkeler vatandaşı mülk almıyor. Marmaris'te her ülkeden insan mülk ediniyor. Bir ülke ağırlıklı değiliz. ABD dahil her ülkeden mülk edinen bulmak mümkün.  Son bir yılda Antalya'dan sıkılan Ruslar, yat sahipleri ve belli bir ekonomik güce sahip Rusların ilgi odağı oldu Marmaris. Koyların çok sayıda olması ve güzel olması Rusların bölgemize daha çok gelmesine neden oldu" diye konuştu.

Soyvural, iş adamı Ali Ağaoğlu'nun Marmaris Çiftlik koyunda bir ada satın aldığına işaret ederek, bunun Marmaris'in reklamına katkısı olduğunu ve bölgeye büyük yatırımcı ilgisinin artmasına fayda sağlayacağını kaydetti. Zülfikar Soyvural, son seçimlerde tek başına bir iktidarın gelmesi ve buna bağlı olarak faizlerin düşme beklentisinin "istikrar geri geldi" düşüncesiyle sektörde kıpırdanma yarattığını anlatarak, "Son günlerdeki yaşanan gelişmeler biraz tedirginlik yaratsa da sektörel bazda alınacak tedbirlerle bu tedirginlik aşılabilir. Gayrimenkul ve inşaat sektörü bir ülkenin bel kemiği gibidir. Bu sektör yavaşlarsa ekonomide yavaşlar. Yatırımcı esnafta tedirginlik var. Bunları siyasi karar vericiler aşacaktır diye umut ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Marmaris konut piyasası