hazır beton beklenti endeksi

İnşaat sektörü son çeyreğe hareketli girdi

Sektörden Haberler Esra Karaşin 13.11.2017
Hazır Beton Beklenti Endeksi’nin ekim ayı değeri bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 0,2 oranında artış gösterdi.
Türkiye Hazır Beton Birliğinin (THBB) inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koyan “Hazır Beton Endeksi” 2017 Ekim Ayı Raporu açıklandı. Rapor'da bileşik endeks olan Hazır Beton Endeksi ekim ayında eşik değerine oldukça yaklaşırken önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 oranında artış gösterdi.

Hazır Beton Endeksi önceki yılın aynı ayına göre arttı

Hazır Beton Faaliyet Endeksi ekim ayı değeri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,5'lik artış ile en fazla artış gösteren endeks oldu. Ankete katılan firmaların yüzde 48'i ekim ayında satışlarının arttığını belirtirken satışlarında önceki aya göre azalma olduğunu ifade edenlerin oranı yüzde 12 oldu. Alınan kayıtlı siparişlerde artış olduğunu dile getirenlerin oranı yüzde 44 olarak gerçekleşti.

Güven Endeksi eşik değerin altında kaldı

Hazır Beton Güven Endeksi'nin ekim ayı değeri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 düştü. Güven Endeksi'nin eşiğin altında kalması, sektörün ekonomiye olan güveninin halen arzu edilen düzeyde olmadığı gösterdi. Ankete katılanların yüzde 20'si yeni istihdamı düşünürken, yeni yatırım düşünenlerin oranı ise yüzde 8 oldu. Ankete katılan firmaların yüzde 24'i tedarikçilere verdiği siparişin önümüzdeki üç ayda artacağını düşündüğünü belirtti.

Beklenti Endeksi 0,2 oranında artış gösterdi

İnşaat sektörünün gidişatını göstermesi açısından önemli olan Hazır Beton Beklenti Endeksi'nin ekim ayı değeri bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 0,2 oranında artış gösterdi. Önümüzdeki üç ayda satışlarının artacağını düşünenlerin oranı yüzde 20 iken, satışların azalacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 28 oldu. Gelecek üç ayda girdi stoklarını artıracağını söyleyen firmaların oranı ise yüzde 24 olarak gerçekleşti.

“Konut satışları 3. çeyrekte rekor kırdı”

Hazır Beton Endeksi Ekim Ayı Raporu sonuçları ile ilgili görüşlerini açıklayan Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) ve THBB Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, temmuz ve ağustos ayında yükseldikten sonra, bayram ve sonrasındaki aktif olmayan yaklaşık 10 günlük bir sürecin etkisiyle eylül ayında düşüş gösteren Faaliyet Endeksi'nin ekim ayında toparlandığını söyledi.

Yılın 3. çeyreğinde inşaat sektörünün önemli bir performans sergileyeceğinin tahmin edildiğine dikkat çeken Yavuz Işık, “Ekim ayı Faaliyet Endeksi değeri, bu yılın son çeyreğine inşaat sektörünün nasıl başladığını göstermesi açısından önemlidir. Buna göre son çeyreğe inşaat sektörü hareketli girmiştir. 3. çeyrekte yeni konut satışlarında Türkiye'nin 180 bin konut ile rekor kırdıktan sonra 4. çeyreğe de aynı ivme ile girmesi, beklenenin aksine inşaat sektöründe durgunluk yaşanmadığını ortaya koymaktadır. İnşaat sektörünün yılın geri kalan kısmında performansını belirleyecek olan en temel unsur, konut maliyetlerinde ortaya çıkan önemli miktardaki artışın sektördeki talebi nasıl etkileyeceği meselesidir.” dedi.

 

hazır beton beklenti endeksi inşaat sektörü hazır beton endeksi ekim