DOME Mimarlık’tan Murat Yılmaz Espadon’u anlattı!

DOME Mimarlık’tan Murat Yılmaz Espadon’u anlattı!

Sektörden Haberler Uğurcan Tokay 09.07.2012
İstanbul’un önde gelen projelerinin altında imzası olan DOME Mimarlık’ın kurucusu Murat Yılmaz, Türkiye’nin yükselen yeni mimarları arasında yer alıyor

‘Avrupalı kadar güzel mekanlarda yaşamayı hak ediyoruz'

İstanbul'un önde gelen projelerinin altında imzası olan DOME Mimarlık'ın kurucusu Murat Yılmaz, Türkiye'nin yükselen yeni mimarları arasında yer alıyor. Gelişen gayrimenkul sektörünün mimarlara tanıdığı olanakları çok iyi değerlendiren Murat Yılmaz, son projesi Kartal'daki Espadon Residence'da bu özelliğini değerlendiriyor.

Türk insanının en az Avrupalı kadar güzel mekanlarda yaşamayı hak ettiğine ve bu konuda mimarlara büyük görevler düştüğüne dikkat çeken Murat Yılmaz, “Bu yüzden güzel mekanlar oluşturarak toplumun gelişimine katkıda bulunmak istiyoruz. Bunu yaparken tek başına iyi bir mimar olmak yetmiyor. Diğer sektörlerle irtibatta olmak ve global ölçekte hareket etmek gerek. Bunun da bir takım gereklilikleri var” dedi.

Batıdan esinleniyor

Batıda yükselen mimari trendlere değinen Yılmaz, son iki yıldan bu yana dünyada gördüğü eğilimlerin de yaşamla iç içe olan tarzlar olduğunu söyledi. Kendi projelerinin ve insana bakış açılarının bu doğrultuda olduğunun altını çizen Yılmaz, “Geleceğin mimarisi değişiyor. Biz de bir projede edindiğimiz tecrübeyi diğerine taşıyoruz. Buradan edindiğimiz en temel faktör, insanların yaşamak istemesi. İnsanlar önceden kapalı ve güvenlikli sitelerde yaşamayı tercih ederken artık çevresi açık, yaşamın içinde yer alan projelerden yana tercihlerini kullanıyorlar.  Bir kasabadaki gibi diğer insanlarla tanışmak, beraber olmak ve sosyalleşmek istiyorlar” değerlendirmesini yaptı.

Kapalı alandan uzak duruyor

Yılmaz, kendi projelerinde kapalı duvarlar yerine, insanların birbirleri ile karşılaşacağı farklı mekanlar tasarladıklarının altını çizerek, şunları söyledi:

“Lokasyonu farklı olmakla beraber Venezia ve Espadon aynı mantık ile kurgulanmış projeler. Venezia'nın altında tematik bir cadde, üzerinde de Nişantaşı ve Bağdat Caddesi gibi bir mekan var. Espadon'un ise gelecekte Kartal'ın Bağdat Caddesi gibi bir yer olacağına inanıyorum. Ama projenin çevresini duvarlara kapatırsak bu mümkün olmaz. Espadon, o cadde üzerinde spor yapılacak, yemek yenilecek ve günlük hayatın içinde bir mekan olacak. Aslında biz iyi mekan yaparak insanların huzurlu ve mutlu olacağı yerler yapıyoruz. İnsan mutlu ve huzurlu olduğu sürece yaşadıkları alanın 1+0 veya 5+2 olması bir şey değiştirmiyor. Çünkü nerede yaşadıkları farklılık yaratıyor. Birimin büyüklüğünden çok fonksiyonu önemli.”

2 projede geleceği çizdi

Yılmaz, gerçekleştirdiği onlarca çizime rağmen Basın Ekspres Yolu üzerindeki Altur Ofis Binası'nı, Diamond Of İstanbul, Viaport Venezia ve Kartal'daki Espadon Residence'ı diğerlerinden ayırdığını belirterek, “Birçok projemiz var ama bu saydıklarım bize farklı açılar kazandırdı. Venezia ve Espadon'un ise bizi farklı liglere çıkaracağını umuyoruz. Çünkü geleceğin mimarisini ve yaşam tarzını içeren projeler” diye konuştu.

Yavuz Karaman/Milliyet

dome mimarlık espadon dome mimarlık espadon dome mimarlık murat yılmaz murat yılmaz espadon residence