Tapu harçları

400 bin TL’lik ev için 4 bin TL harç indirimi!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 16.03.2017
Gayrimenkul sektörünü canlandırmak için KDV'den sonra bir adım daha atıldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin Cannes'da devam eden MIPIM Gayrimenkul Fuarı'na tapu harcı için Bakanlar Kurulu'nda çözüm kararı aldıklarını duyurduğu düzenleme fuar bitmeden yapıldı. Konuyla ilgili Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararname uyarınca, konut ve işyeri satışlarında alıcı ve satıcı tarafından binde 20 oranında ayrı ayrı ödenen tapu harcı binde 15'e indirildi. İndirimli harç uygulaması 30 Eylül 2017 tarihine kadar devam edecek. Yapılan bu düzenlemeyle 400 bin liralık bir ev ya da işyeri satışında alıcı ve satıcının ödeyeceği toplam harç tutarı 4 bin lira azalarak 16 bin liradan 12 bin liraya düşecek. 

ŞUBATTA KDV İNDİ 

Buna göre, kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri kapsamında yapı müteahhitleri ile alt yükleniciler arasında düzenlenen inşaat taahhüt sözleşmeleri; kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat işlerine ilişkin danışmanlık hizmet sözleşmeleri ve yapı denetimi hizmet sözleşmelerinde binde 9.48 olan damga vergisi sıfırlandı. Şubatta kararname ile 150 metrekarenin altındaki lüks konutlarda vergi indirimi yapılmıştı. Yapı ruhsatı 1 Ocak 2013-31 Aralık 2016 arasında alınmış projelerde, arsa birim metrekare değeri bin lira ve üzerinde olanlara yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulaması 30 Eylül 2017'ye uzatıldı.

YABANCIYA EVDE KDV MUAFİYETİ 

Türkiye'de yerleşik kişilerin yurtdışından sağladıkları kredilerde ortalama vadesi bir yıla kadar olanlarda yüzde 3, bir yıldan uzun vadelilerde ise yüzde 1 Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu (KKDF) kesintisi yapılıyor. Yeni düzenlemeyle, oran yüzde 3'ten 1'e indirilirken, bir yıldan uzun vadeli kredilerde KKDF sıfırlandı.

Tapu harçları Tapu harçları indirim damga vergisi