anadolu sigorta genel merkezinin hem dış hem iç görüntüsü

Anadolu Sigorta, merkez binasının hem yerini hem de tasarımını değiştirdi

Ofis 20.03.2014 15:35

Günümüz çalışma kültürüyle birlikte değişen ofis algısı, firmaların kendi merkezlerine daha farklı bir gözle bakmasını tetikliyor

Anadolu Sigorta da bu değişimi köklü bir şekilde hissederek merkez binasının hem yerini hem de tasarımını değiştirdi. Kavacık'a taşınan Anadolu Sigorta Genel Merkez projesinde Jones Lang LaSalle, Erginoğlu & Çalışlar ve Diem Mühendislik Mimarlık iş birliği dikkat çekiyor. 

Son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız ‘inovasyon' kavramını sorgulayan ve değişime açık olan firmalar, yenilenme akımında çalışma sistemlerinin yanı sıra çalışma alanlarını da değiştiriyorlar. 10.000 m2 alana yayılan ve 650 kişinin çalıştığı Anadolu Sigorta'nın Kavacık'taki genel merkez projesinde tasarım Erginoğlu & Çalışlar tarafından gerçekleştirilirken, proje yönetimi de Jones Lang LaSalle tarafından üstlenilmiş. Proje kapsamında Türkiye'nin ileri gelen bir sigorta şirketinin önümüzdeki 10 yıl boyunca kullanılabileceği yenilikçi ve konforlu bir ofis kurgulanması hedeflenmiş. 

Proje özünde çalışma fonksiyonlarını barındıran bir merkez bina olmasına rağmen, çoklu çalışma alanları ve dinlenme köşelerini de içeriyor. Bu iç kurguyu oluşturmak üzere Koleksiyon'un Studio Kairos tarafından tasarlanan Barbari masa sistemleri, Faruk Malhan imzası taşına Swami yönetici masaları, tasarımı Koray Malhan'a ait olan Khan masalar ise toplantı alanları için tercih edilmiş. Oturma ünitelerinde Dilim kanepe ve İkaros'lar çalışma alanının farklı bölgelerinde hem dinlenme hem de izole çalışmaya ihtiyaç duyulan anlar için yerleştirilmiş. Tellasmar, Sambia, Opera, Babil Serdiyar kanepelerin yanı sıra Monte Cristo koltuk ve Sezgin Aksu ile Silvia Suardi ortak imzasını taşıyan Suri pufların çalışma binasının farklı noktalarında çoklu ihtiyaçlara çözüm odaklı kullanımı görmek mümkün. 

Proje: Anadolu Sigorta Genel Merkezi
Mimari tasarım: Erginoğlu & Çalışlar
Metrekare: 10.000 m2
Fotoğraf: Gürkan Akay