kentsel dönüşüm

Yağmur suyu toplayan binaya faizsiz kredi

Kentsel dönüşüm Emine Pile 04.12.2014
“Lavaboda kullanılan suyun tuvalette tekrar kullanılabildiği” gri su sistemi bulunan yeni binalar için “sıfır” maliyetle kredi temin edilecek
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamında yüzde 4 olarak verdiği faiz desteğini, istenilen şartların yerine getirilmesi durumunda kademeli olarak artırmayı planlıyor. Bu kapsamda, A sınıfı enerji performansına sahip binalar için verilen faiz desteği artırılacak. Türkiye'de yapılacak binaların tamamının enerji performansının C seviyesinde olması gerekirken; Bakanlık, B seviyesindeki binalar için yüzde 4.5, A seviyesindekiler için ise yüzde 5 faiz desteği sağlayacak. Aynı zamanda yağmur suyu toplama ve gri su sistemleri de teşvik edilecek. Yağmur suyunu yeniden değerlendiren, lavaboda kullanılan suyun tuvalette tekrar kullanılabildiği gri su sistemi bulunan binalar için faiz desteği artırılacak. Yöresel mimariye uygun binaların da bu çalışmaya entegre edilmesi amaçlanıyor. Yeşil bina için belirlenecek bütün şartları yerine getirenler için ise faizin tamamını Bakanlık ödeyecek. Böylece vatandaş, devlete faizsiz borçlanacak. Bakanlık, söz konusu destekler için Hazine Müsteşarlığı ile görüşmelerini sürdürüyor.

Bu arada Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Türkiye'nin gayrimenkul sektöründe çok ciddi bir potansiyele ulaştığını belirterek, “Pastayı da istediğiniz kadar büyütemiyorsunuz. Sonuçta Türkiye'nin alanı, kapasitesi belli, imkanları belli. O zaman pastayı büyütmenin yolu dışarıya açılmaktır” dedi. 14. Gayrimenkul Zirvesi'ne video konferans aracılığıyla katılan Bakan Güllüce, “Türkiye gayrimenkul sektöründe dünyanın en iddialı ülkelerinden biri haline geldi. Bu sektörde yakalanan zenginliğin ihraç edilmesi gerekir” diye konuştu.

Türkiye

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm faizsiz kredi yeşil bina