Kaçak binaların hepsi yıkılacak!

Kaçak binaların hepsi yıkılacak!

Kentsel dönüşüm 18.07.2011 10:40

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 'Türkiye'deki yaklaşık 19 milyon civarındaki konut stokunun envanterini yeniden çıkartarak, ruhsatsız, imarsız, depreme dayanıksız, salaş, kaçak yapıları şehirlerimizden söküp atmaktır' dedi

Bakan Bayraktar, "Türkiye'deki yaklaşık 19 milyon civarındaki konut stokunun envanterini yeniden çıkartarak, ruhsatsız, imarsız, depreme dayanıksız, salaş, kaçak yapıları şehirlerimizden söküp atmaktır" dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, "Yapmamız gereken iş, Türkiye'deki yaklaşık 19 milyon civarındaki konut stokunun envanterini yeniden çıkartarak, ruhsatsız, imarsız, mühendislik birimine aykırı, depreme dayanıksız, salaş, kaçak yapıları şehirlerimizden söküp atmaktır" dedi. Bayraktar, Trabzon Valiliğini ziyaretinde yaptığı açıklamada, Trabzon halkını memnun etmeye çalışacaklarını belirterek, "Trabzon'da üretimi, yatırımı artırmaya, Trabzon'un tarihin derinliklerinden gelen özellikleri nelerse onları parlatmaya çalışacağız" diye konuştu. Ziyarette, Trabzon Vali Vekili Aziz Mercan, Bakan Bayraktar'a telkariden yapılan gümüş kahve takımı hediye etti. Daha sonra Trabzon Belediyesine geçen Bayraktar, Türkiye'nin kalkınmasına, gelişmesine ve dünyanın geldiği konuma uygun olarak Türkiye'de kabinenin yeniden şekillendiğini, kabineye "ustalık kabinesi" ismi verildiğini söyledi.
Dünyanın artık şehirleştiğini vurgulayan Bayraktar, şöyle devam etti: "Dünya nüfusunun yüzde 50'sinden fazlası şehirlerde yaşıyor. Türkiye nüfusunun yüzde 75'inden fazlası artık şehirlerde yaşıyor. Şehirleşme, kalkınmanın, gelişmenin getirdiği bir olgudur.
Şehirleşme, çalışmanın, daha iyi iş, daha iyi aş, daha iyi eğitim almanın getirdiği bir olgudur. Şehirleşmenin, kendi yöresinde aş ve iş bulamayan insanların oluşturduğu bir çarpık yapı değil, kendi bilimsel kaidesi üzerine oturan, bir düzen içerisinde oluşması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kurulmuştur. Çevre artık dünyanın şu anda üzerinde en hassasiyetle durduğu bir konudur."