Batışehir

Egeyapı Group Yenisahra’da 100 bin metrekareyi dönüştürecek

Kentsel dönüşüm Hüseyin Belibağlı 19.03.2015
İstanbul’un muhtelif noktalarında markalı projelere imza atan Egeyapı Group, Yenisahra’da kentsel dönüşüm projesi yapacak.
İstanbul'un çarpık kentleşmesi ve güvensiz yapı stoku karşısında kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirmeyi sosyal sorumluluk olarak nitelendiren Egeyapı Group, Yenisahra'da devasa bir çalışmaya imza atıyor. Şimdiye kadar 40 dönümlük ada ile uzlaşmaya varılırken hedef 100 dönümlük bir alanda kentsel dönüşüm gerçekleştirmek. 

Bölgede kentsel dönüşüm ofisi açarak vatandaşları her gün bilgilendiren firma, belli periyotlarla geniş katılımlı toplantılar düzenliyor. Burada vatandaşlar ile bire bir görüşen şirketni ileri gelenleri neler yapacaklarını anlatıyor. İstanbul'un ve Türkiye'nin acilen kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu belirten Egeyapı Group Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, inandıkları bir yerden çalışmaya başladıklarının altını çizdi. Bunu sadece ticari faaliyet olarak görmediklerini söyleyen Kabadayı, mevcut yapı stokunun güçlü ekonomiye yakışmadığına dikkat çekti.

Projenin ana arterlere yakınlığı, Finans Merkezi'ne komşu olması ve Fikirtepe'de gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projeleri gibi birden fazla bileşeni barındırdığının altını çizen Kabadayı, “Geçen yıl çıkan dönüşüm projelerinde KDV açısından yüzde 1 avantajı sağlanıyor. Gelecek yıllarda yerli fimaların desteği ve yabancı fonlarla bu alanda atağa kalkmak lazım” dedi.

Kabadayı  kentsel dönüşümde dikkat edilecek noktaları şöyle sıraladı:

1-Kent bilinci oluşmalı. Yapı dönüşümü değil, mahallenin tüm alt yapısının, sosyal yapısının dönüşümü önemli olmalı.
2- Enerji verimliliğine önem verilmeli. Enerjinin büyük kısmı binalarda kullanılıyor. Bu yapıların enerji verimliliği artırılmalı. Çünka Türkiye'nin cari açığını yarısını enerji giderleri oluşturuyor. Böylece cari açığın kapatılmasına katkı sağlanır.
3- Kentsel dönüşüm projelerinde kamusal kullanım alanları artırılmalı. Oyun sahaları, yürüme yolları, otoparklar... geliştirilmeli. Projeler inovasyon destekleyici olmalı. 

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

Egeyapı Group Yenisahra Egeyapıo Group kentsel dönüşüm İnanç Kabadayı