istanbuldaki deprem riskli alanlar

Deprem, İstanbul'da hangi bölgeleri tehdit ediyor?

Kentsel dönüşüm Uğurcan Tokay 03.02.2015
İstanbul'da büyük hasar oluşturması beklenen Marmara depreminin ayak sesleri hissedilmeye başlandı.
Marmara'da büyük hasar bırakması beklenen depremin ne zaman olacağı bilinmiyor ama tarihinin yaklaştığı kesin. Bunu bilen İstanbullular da yaklaşan tehlikenin farkında. Bu durumda yapılması gereken en önemli faaliyetlerden birisi kentsel dönüşüm.

Kadıköy'ün yüzde 90'ı çürük çıktı!

İstanbul'da bugüne kadar kontrol edilen yapıların yüzde 99'luk bölümü çürük çıkınca, acı gerçek bir anda herkesi ürküttü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın İstanbul'da başlıca riskli alan ilan ettiği bölgelerde dönüşüm çalışmaları devam ediyor ancak tam anlamıyla işler rayına oturmuş değil.

Bakanlığın riskli alan ilan ettiği bölgeler şöyle;

Bağcılar, Bayrampaşa, Beşiktaş, Beyoğlu, Esenler, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kadıköy, Küçükçekmece, Sarıyer, Sultangazi, Zeytinburnu.

Özellikle Kadıköy Fikirtepe bölgesinde 2011'in Mart ayında başlayan dönüşüm çalışmaları hala devam ediyor. Bölgede emsal değişikliği ve anlaşmazlıklar, dönüşümün 48'inci ayında ancak çözülebildi. Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yayınladığı açıklamayla birlikte bölgede dönüşümün önü artık tamamen açıldı.

istanbul riskli alan ilan edilen bölgeler

Esenler ve Gaziosmanpaşa'da da dönüşüm çalışmaları tüm hızıyla devam ederken diğer bölgelerde işler o kadar hızlı ilerlemiyor. Güngören Tozkoparan bölgesi de riskli alan ilan edilen bölgeler arasında. Neredeyse 60 yıllık olan binalar hala yerinde duruyor. Gözle görülür tek gelişme, Tozkoparan'da bir kentsel dönüşüm ofisinin kurulması.

Zeytinburnu bölgesi de dönüşüm çalışmalarında hızlı davranan semtler arasında yer almakta. Son dönemde özel şirketler, riskli alan ilan edilen bölgelerde hak sahipleriyle anlaşıp hızlıca proje üretimine başlıyor. Piyalepaşa Gayrimenkul, Piyalepaşa İstiklal Mahallesi bölgesinde buna örnek olarak gösterilebilir. Önümüzdeki dönemde Tahincioğlu Gayrimenkul'de Zeytinburnu bölgesinde Denizatı Sitesi'ni dönüştürecek. 

istanbul depremi büyük marmara depremi istanbul riskli alanlar