çevre ve şehircilik bakanı mehmet özhaseki

Bakan Özhaseki '8 büyüklüğünde deprem...'

Kentsel dönüşüm 04.11.2017 10:57

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, her iki senede bir 6-7-8 şiddetinde depremlerin meydana geldiğini açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, "Şehirleri, ilçeleri, köyleri, dağları temizledik. Şimdi ara ara sızma yapıp, gelip kalleşçe yavrularımıza kurşun sıkıyorlar. Ciğerimizi yakmaya çalışıyorlar. Demek istiyorlar ki biz daha ölmedik. Ama geberteceğiz, bırakın ölmeyi. Bu milletin huzuruna kast edenleri yok edeceğiz." dedi.

İki senede bir 6-7-8 büyüklüğünde deprem oluyor

Kentsel dönüşümlerin önemine vurgu yapan Özhaseki, Türkiye'nin depremsellik açısından çok tehlikeli bir coğrafyada bulunduğunu ve toprakların yüzde 66'sının birinci ve ikinci derecede deprem bölgesinde olduğunu hatırlattı.

Nüfusun yüzde 71'inin bu deprem bölgelerinde yaşadığını belirten Özhaseki, "Son yüzyıl içerisinde 6 ve üzeri şiddette meydana gelen deprem sayısı 56. Yani her 2 senede bir bu memlekette 6, 7, 8 şiddetinde deprem oluyor. Verdiğimiz canların sayısı 83 bin." dedi.

Özhaseki daha sonra, kentsel dönüşümün yapılacağı mahallenin sakinleriyle, Antakya Kentsel Dönüşüm Ofisinde biraya geldi. Özhaseki, vatandaşlarla grup grup görüşüp, sorunlarını ve taleplerini dinledi.

Özhaseki'ye ziyaretlerinde, Vali Ata'nın yanı sıra, AK Parti Hatay Milletvekilleri Orhan Karasayar, Adem Yeşildal, Mehmet Öntürk, Hacı Bayram Türkoğlu ve Fevzi Şanverdi ile AK Parti İl Başkanı Ahmet Atıç ve belediye başkanları eşlik etti.

Ardından Bakan Özhaseki, bir otelde kentteki iş adamları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi.

Özhaseki ve beraberindekiler daha sonra, Antakya Belediyesi tarafından yürütülen kentsel dönüşüm projesi ve yıkım başlangıcını yapmak üzere Aksaray Mahallesi'deki program alanına geldi.

Mahalle sakinlerinin kentsel dönüşümde mağdur edildiklerini ifade etmesi üzerine Bakan Özhaseki, "Buradaki kardeşlerimiz istemediği sürece kentsel dönüşüm olmayacak. Ömrüm belediyecilikle geçti. Burada bir sorun olduğunu anladım. İçinizden seçtiğiniz temsilci arkadaşlarla oturup bu mahallemizi konuşacağız. Çözüm bulup sizin rızasını almazsak çalışmalar olduğu gibi duracak, söz veriyorum." diye konuştu.