kanal istanbul
Haberler / İhale / Kanal İstanbul Projesi'nin ihale tarihi netleşti!

Kanal İstanbul Projesi'nin ihale tarihi netleşti!

İhale 18.12.2018 12:04

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Kanal İstanbul Projesi çerçevesinde ilk yerleşimin İstanbul Havalimanı çalışanları için yapılacağını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Havalimanı'na komşu arazide yapılacak konut projesinin ihalesinin şubatta gerçekleştirileceğini söyledi. Kanal İstanbul Projesi çerçevesinde ilk yerleşimin İstanbul Havalimanı çalışanları için yapılacağını belirten Kurum, "İlk etapta yaklaşık 7 bin konutluk projemiz var. İhalesini iki ay sonra gerçekleştirmeyi planlıyoruz" dedi.

ZEMİN ARTI 4'Ü GEÇMEZ

Bakan Kurum, bu projelerin Türk kültürüne ve mimarisine uygun, yatay yapılaşmış ve estetik projeler olmasını istediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu: "Şehir meydanlarının olduğu, meydanların etrafında camiler, yeşil alanlar, sosyal alanların yerleştiği örnek bir proje olsun istiyoruz. Hatta bunun belki bir kısım örneğini de Türk Hava Yolları (THY) ile Emlak Konut'un beraber 3 milyon 600 bin metrekarelik bir alanı var, orada yapacağız. Bu projede zemin artı 4'ü geçmeyecek. Örnek bir proje olacak ve 3. Havalimanında çalışanların erişiminin kolay olduğu bir proje olarak karşımıza çıkacak." Kanal İstanbul'la ilgili değerlendirmelerde de bulunan Kurum, proje kapsamında offshore finans merkezi adası yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya "Biz, öncelikli olarak, Kanal İstanbul Projesi'ne yoğunlaştık. Kanal İstanbul'un 1/100.000 ölçekli planları hazır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız da ihale sürecini yürütüyor. İhaleye esas olmak üzere onlar bize belli noktalar verdiler. Buraların alt ölçekli planları da bitiyor. Yani 5000'lik, 1000'lik planları da çalışılıyor" yanıtını verdi. Kanal İstanbul güzergâhı içinde yapılacak düzenlemelere ilişkin bilgi veren Kurum, "Buranın master planı yapılırken, finans adası, fuar, üniversite ve yerleşim alanı gibi birçok alanlarda çalışmalar da yaptık. Önceliğimiz Kanal İstanbul Projesi olduğu için oraya yoğunlaşıyoruz" dedi.

REZERV KONUT OLACAK

Kanal İstanbul Projesi kapsamında yaklaşık 500 bin kişilik bir nüfus öngörüldüğüne dikkati çeken Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, buraya yapacakları konut projelerini aynı zamanda İstanbul'un deprem dönüşümünde rezerv konut olarak kullanmak istediklerini belirtti.