sakin şehir taraklı
Haberler / Güncel / Taraklı'nın dillere destan sakinliği artık olmayacak

Taraklı'nın dillere destan sakinliği artık olmayacak

Güncel 11.02.2015 17:36

Televizyon reklamlarında görünmesiyle yıldızı parlayan sakin şehir Taraklı’yı kabus dolu bir yıl bekliyor. İlçe şantiye alanına dönüyor.

“Geleceği inşa ediyoruz” diyerek önümüzdeki yılın çalışmalarını anlatan Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, aslında yaklaşan tehlikeyi haber veriyordu.

Osmanlı mimarisi evleri, tertemiz sokakları ve sakinliği ile sakin şehir (Cittaslow) ünvanını alan Taraklı, hem dünyadan hem Türkiye'nin 4 bir yanından ziyaretçi  akınına  uğruyordu. Bu ilgi ile birlikte genişleme ihtiyacı hisseden ilçe yöneticileri pek çok yeni proje hazırladı. Toki evleri  ve termal tesis de bunlardan biriydi. Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman'ın ilçedeki gelişimi anlatmak için kullandığı sözler ise yaklaşan tehlikenin habercisi gibiydi:

taraklı
 
“Seçim vaatlerimizi yerine getirmek için çalışmalarımıza başladık. Yöresel mimariye dönüştürdüğümüz için geciken ve bir sürü spekülasyona sebep olan TOKİ konutları inşaatı başladı. 15 bin dönüm alanı kapalı sistem sulayacak ve 15.000.000 (onbeş trilyon) TL'ye mal olacak şebeke inşaatı başladı. Önümüzde en büyük engel olan kanalizasyon şebeke ihalesi bitti yer teslimi yapıldı. Şantiye kurulma çalışmaları başladı. Kanalizasyon kazısı yapılacağı için biz yollarımızda gereken düzenlemeleri ve üst yapı çalışmalarını yapamıyorduk. Bu çalışmadan sonra üstyapı çalışmalarını en kısa sürede tamamlayıp çok daha güzel ve çok daha temiz bir Taraklı'ya kavuşacağız. 2004 yılında göreve başladığımızda Taraklı'da 1 kepçe 1 yükleyici vardı. Yakında Termal inşaatlarında TOKİ inşaatlarında, sulama ve kanalizasyon şebekesi inşaatlarında 10'dan fazla iş makinası çalışacak. Bu sayıya kepçeler dahil değil. Yaklaşık 400'ün üzerinde çalışan olacak. Bunun anlamı Taraklı'nın şantiyeye dönmesidir.”

taraklı

Özkaraman'ın  bir gelişme gibi anlattığı nüfus artış beklentisi Taraklı'yı bekleyen bir diğer tehlikeydi:
“Yıllarca göç veren Taraklı'da belki kimse farkında değil ama son 3 - 4 yılda % 10'un üzerinde nüfus artışı gerçekleşti. Bu yaz içerisinde Termal tesislerin faaliyete geçmesiyle birlikte istihdam imkanı ve nüfus daha da artacak. Zaten bu sebeple son zamanlarda ilçemizde inşaat sektörü hızlandı. Buna rağmen kiralar da yükseliyor. Bir yıl içerisinde TOKİ ve inşaatı devam eden diğer inşaatlara birlikte 150 yeni konut kullanıma girmiş olacak.” dedi.
 
Belediye başkanını açıklamalarına göre önümüzdeki bir  yıl sakin şehir Taraklı için bol görültü geçecek. İnşaatlar tamamlandıktan sonra yeni konaklama  yatırımları ve nüfus artışının bu şirin ilçemizin sakin şehir ünvanını nasıl etkileyeceği ise en büyük merak konusu oldu.