kartal bina çökmesi

Kartal'da yıkılan bina deniz kumundan yapılmış!

Güncel 12.02.2019 17:35

İstanbul Kartal'da çöken Yeşilyurt Apartmanı'nın çevresindeki riskli binalar yıkılıyor.

Deniz kumundan yapıldığı ortaya çıkan binalardan; ilk olarak kolonlarında ağır hasar tespit edilen Yunus Apartmanı'nda yıkıma başlandı. Yunus Apartmanı'nın ardından analiz raporuna göre risk taşıdığı tespit edilen 8 katlı Bahar Apartmanı'nın yıkımına öncelik verilecek. Sonra da Uzunlar, Anadolu, Karalar, Potur, Ünal, Uğur apartmanları da yapılan planlamaya göre yıkılacak. Orhantepe Mahallesi'ndeki Bankalar Caddesi'nde çöken Yeşilyurt Apartmanı'nda arama kurtarma ve enkaz kaldırma çalışmalarının tamamlanmasıyla, çevredeki riskli binaların yıkımına başlandı. Yıkıma ilk olarak Yeşilyurt Apartman'ın yanında bulunan ve kolonlarında ağır hasar tespit edilen Yunus Apartmanı'ndan başlandı. Yıkım, önceki akşam ev sahiplerinin değerli eşyalarını alıp evleri boşaltmasıyla başladı. Havanın kararması nedeniyle ara verilen çalışma, dün yeniden başladı. İş makineleriyle devam eden yıkım çalışmalarında binanın yarısı yıkıldı. Yıkım çalışması sırasında ortaya çıkan yoğun toz bulutlarına, çevreyi etkilememesi için itfaiye tarafından su tutuluyor. Olay yeri ve çevresinde güvenlik önlemleri alınırken giriş çıkışlar kontrollü yapılıyor.

Sağlık Bakanı Koca yaralıları ziyaret etti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne giderek olaydan yaralı olarak kurtulanları ziyaret etti. Koca "Yaralı 14 hastamızın biri taburcu edildi. 6'sı yoğun bakımda 13 hastamızın tedavileri sürüyor. Bir hastamızın durumu ciddi. 6 yaşındaki Havva kızımızın genel durumu iyi. Sağ bacağına küçük bir müdahale yapıldı. 9 yaşındaki Mahmut Tayyip evladımızın da sol bacağına küçük bir müdahale yapıldı. Bir iki gün içinde 4 hastamızı taburcu edebiliriz" dedi.

Şişli'de 4 bina tahliye edilip, mühürlendi

Yaşanan bina çökmesinin ardından Şişli'de de tehlike arz eden Merkez Mahallesi'ndeki 4 bina tahliye edildi. Binada oturanlar eşyalarını kontrollü bir şekilde evlerinden taşıdı. Bina sakinleri otellere yerleştirildi. Sıracevizler Caddesi'ndeki 8 katlı 4 bloktaki 60 dairelik alan mühürlendi. Kolonunda çatlak olduğu tespit edilen ve otopark kısmındaki kolon patlaması sonucu bina yıkılacak. Ekiplerin çalışması sürüyor.

Rize'de boşaltılan 8 katlı bina incelendi

Rize Yeniköy Mahallesi'nde bulunan 8 katlı Kent Apartmanı oturanların talebiyle boşaltıldı. Dün belediye ekipleri iç ve dış duvarlarda inceleme yaptı. Ekipler kolon ölçümünün yanı sıra betonlardan numune aldı. Rize Valisi Kemal Çeber, "Bina 1995'te tamamlanmış. Yapı kullanma izni yok. İmar Barışı'na başvurmamış" dedi.