Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum
Haberler / Güncel / “Güçlü şehirlere her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var”

“Güçlü şehirlere her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var”

Güncel 19.06.2020 15:11

Bakan Kurum, daha güçlü bir Türkiye için çok daha güçlü şehirlere her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Selçuklu Kongre Merkezinde düzenlenen "2023'e Doğru Güçlü Şehirler Güçlü Türkiye" programında bakanlığının Konya projelerini tanıttı. Bakan Murat Kurum, Türkiye'nin son 18 yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde eğitimden sağlığa, ticaretten sanata, ekonomiden ulaşıma, çevre ve şehircilik gibi pek çok alana dair tarihi adımlar atığını söyledi. Kurum, devrim niteliğinde projeler ortaya koyulduğunu ve Türkiye'nin bu çalışmalarla, 18 yıl öncesinden çok daha güçlü bir ülke olduğunu ifade etti.

Daha güçlü bir Türkiye için çok daha güçlü şehirlere her zamankinden daha fazla ihtiyaç olduğunu ifade eden Bakan Murat Kurum, “Tüm gayretlerimiz de şehirlerimizi çok daha güçlü kılmak, 2023'e, 2053'e, 2071'e hazırlamaktır. İşte bu yüzden, 'Güçlü Şehirler, Güçlü Türkiye' diyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, 11 maddelik manifestoyla şehircilikte yeni bir dönemin başladığını ilan ettiler. Manifesto doğrultusunda bugüne kadar; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ruhuna da uygun olarak 70'ten fazla ilimizi ziyaret ettik" dedi.

Valiler, belediye başkanları ve milletvekilleri ile şehirlerin geleceğini istişare ederek önemli kararlar aldıklarını belirten Bakan Kurum, “Aldığımız kararları sahada hızlı bir şekilde uygulamaya başladık. İşte aynı hedeflerle, aynı kararlılıkla bugün Konya'dayız. Konyamız; kadim medeniyetimizin bin yıllık birikimini omuzlarında taşıyor. Her şeyden evvel Konya'nın meydanlarına, sokaklarına, tarihi dokusuna ve özellikle yeşiline sadık kalmak; insani ve tarihi bir vazifedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak Konya'nın yeşiline sadakatten hareketle; Selçuklu'dan Osmanlı'ya, Osmanlı'dan Cumhuriyete şehircilik kültürümüzün en kıymetli parçası olan millet bahçelerini yeniden ihya ediyoruz. 2023 yılına kadar 81 ilde 81 milyon metrekarelik alana yapacağımız millet bahçelerimizi halkımızın hizmetine sunuyoruz” diye konuştu.